“Питању прекомерне гојазности морамо прићи системски, али и значајнијим финансијским улагањем у превентивне мере, јер је то вишеструку корисно за појединца, породицу и друштво у целини” истакла је Мирјана Узуновић Мако, директорка Сектора за уговарање здравствене заштите РФЗО, на отварању конференције “Превенција гојазности: будућност здраве нације” који су организовали Еуропеан цоммуницантион центар и Структура, центар за гојазност.
Она је навела да значај подизања свести о значају превенције.
Мако: Имамо 57,1 % прекомерно ухрањених
– Гојазност није само естетски проблем везан за вишак килограма, већ озбиљан медицински проблем. У протекле две деценије стопа гојазности у Европи се повећала три пута. Прекомерна ухрањеност је економско и социјално оптерећење и за појединца и за породицу. Према подацима из 2019, више од половине становништва, конкретно 57,1 % је прекомерно ухрањено. Стопа гојазности расте, али срећом још није као у Европи, нарочито Португалу, Мађарској и Турској.
Др Скробић: Битно је подићи ниво свести
Доц. др Огњан Скробић, са Клинике за дигестивну хирургију ИКЦ Србије рекао је да је хирургија само финални аспект лечења гојазности.
-Можда је битније да почнемо да размишљамо сви заједно у правцу како да препознамо проблем. Прво поље је превенција – о гојазности се мало говори, а и не постоји свест да је гојазност болест, што јесте – истакао је он.
Кључни здрава исхрана и физичка активност
На првом панелу “ПОДРШКА, УСАГЛАШЕНОСТ И АКТИВНОСТ ИНСТИТУЦИЈА: кључ успеха превенције и здравља генерација које долазе”, др сц. Мед. Јелена Гудељ Ракић, из Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, упозорила је да међу децом од 5 до 19 година има 340 милиона са прекомерном телесном масом.
Др Гудељ: Алармантни подаци
– Велика студија из 2016. је показала да је број оних са прекомерном телесном масом порастао са 114 милиона 1975. године на 340 милиона 2016. фодине – навела је Ракић и као значајно истакла што је 2018. донета Уредба о националном програму за превенцију гојазности – истакла је она и додала да живимо у средини која погодује настанку гојазности:
– Људи све више времена проводе у превозу, а мање ходајући или возећи бицкл. Мање времена се троши на припрему хране, а захваљујући модерним технологијама, сада вам храна сама долази на врата, не морате ни да устанете из фотеље. Тврдим да је могуће хранити се здраво, а да не буде скупо.
Извор:нсузиво.рс/Фото:нсузиво.рс