Друштво

ДУГ БАНКАМА НА ИМЕ КРЕДИТА за годину дана повећан за 15,2 одсто

Становништво и привреда у Србији су 31. јануара ове године на име кредита банкама дуговали 4.373,23 милијарде динара, од чега је становништво дуговало 1.949,15 милијарди, правна лица 2.327,84 милијарде динара, а остало је дуг предузетника, објавило је Удружење банака Србије (УБС).

Како је наведено у извештају Кредитног бироа УБС за јануар 2026, укупан дуг банкама је 31. јануара био већи за 15,2 одсто него годину дана раније.

За протеклих годину дана, највише је, и то за 19,7 одсто, порасло дуговање становништва.

Грађани су као и ранијих месеци, на крају децембра највише дуговали на име готовинских кредита, 953, 13 милијарди што је за 21,8 одсто више него на крају јануара 2025.године.

Следе стамбени и кредити за адаптацију који су износили 830,26 милијарди динара.

Учешће кашњења у дугу по основу банкарских кредита је износило укупно 1,9 одсто, колико и пре месец дана, док је годину дана раније, кашњење износило 2,5 одсто.

Највећа је била доцња код предузетника, 3,7 одсто, затим код правних лица, 2,4 одсто док је становништво најмање каснило у отплати, и учешће доцње код грађана износило је 1,2 одсто.

Притом ваља напоменути да се доцња код правних лица, предузетника и грађана, другачије одређује, па доцња код правних лица и предузетника представља доспеле а ненаплаћене обавезе преко 15 дана а код физичких лица преко 60 дана.

Текућих рачуна је на крају јануара било 9.681.147, а број корисника ових рачуна износио је 6.182. 703.

Број текућих рачуна био је за 4,3 одсто већи него пре годину дана а број корисника за 1,7 одсто.

У Србији је 31. јануара било 1.089.748 кредитних картица, што је за 3,7 одсто мање него годину дана раније, а број корисника кредитних картица је износио 849.959 или за 7,1 одсто мање него на крају јануара 2025 године.

 

 

 

Related posts

ЛАКШЕ ДО КРЕДИТА НБС: Банке очекују наставак ублажавања стандарда по којима одобравају кредите

Новосадска ТВ

БАНКЕ ОБАВЕЗНЕ ДА ОД ДАНАС СМАЊЕ КАМАТЕ за грађане са примањима до 100.000 динара

Новосадска ТВ

НОВА ПРАВИЛА ЗА ДОБИЈАЊЕ СТАМБЕНИХ КРЕДИТА Велике измене закона у Србији – Eво како ће убудуће изгледати поступак

Новосадска ТВ