Књига позајмљена из јавне библиотеке у Сан Антонију враћена је након невероватне 82 године. Уз њу је стигло и занимљиво писмо, преноси АП.
Реч је о књизи “Ваше дете, његова породица и пријатељи” ауторке Франсис Брус Стрејн, саветнице за брак и породичне односе.
Поменута књига је изнајмљена у јулу 1943, а враћена је у јуну ове године – и то поштом из америчке савезне државе Орегон.
У пратећем писму, које је библиотека објавила на Инстаграму, пошиљалац се потписао иницијалима П.А.А.Г. и објаснио како је до књиге дошао: “Након недавне смрти оца, наследио сам неколико кутија књига које је оставио иза себе”.
Додаје да је књига највероватније изнајмљена када је његов отац имао једанаест година.
“Мора да ју је позајмила моја бака, Марија дел Сокоро Алдрете Флорес (Кортез). Те године прешла је у Мексико Сити да ради у америчкој амбасади. Вероватно је тада понела књигу са собом, а она је 82 године касније завршила код мене”.
Пошиљалац је закључио на крају писма: “Надам се да нема казне, јер бака више неће моћи да је плати”.
Библиотека у Сан Антонију је укинула све казне за закаснеле књиге 2021. године. Ипак, занимљив је детаљ са унутрашње стране корица, где стоји упозорење да је “казна три цента дневно”. Без урачунате инфлације, то би данас износило готово 900 долара.
Ако би се та цифра прилагодила вредности данашњег новца – према прорачуну америчког Бироа за статистику рада – три цента из јула 1943. једнака су 56 центи данас. Рачунајући све дане, казна би износила више од 16.000 долара!
telegraf.rs/novosadska.tv
Foto: unsplash.com
