Друштво

АКО ОВЕ ЗДРАВСТВЕНЕ УСЛУГЕ УРАДИТЕ КОД ПРИВАТНИКА, РФЗО ЋЕ ВАМ РЕФУНДИРАТИ НОВАЦ Труднице имају додатне могућности- Све што нисте знали о овој услузи

У приватном сектору постоји око 7.000 здравствених установа. Највише је стоматолошких, јер одавно нису у државном сектору. Весна Латиновић из Републичког фонда за здравствено осигурање каже да се неке услуге, обављене у приватним здравственим установама, могу рефундирати.

Рефундација здравствених услуга обављених у приватним установама је могућа, објашњава Весна Латиновић из Републичког фонда за здравствено осигурање.

У приватном сектору се налазе болнице, лабораторије, апотеке, а највише је стоматолошких ординација.

Стоматолошке услуге које обезбеђује Фонд су прецизиране Законом о здравственом осигурању, појашњава Латиновић могућности рефундације.

– Немамо, на пример, право да изаберемо стоматолога и с тим у вези да обезбедимо основне стоматолошке услуге на терет обавезног осигурања – појашњава гошћа Београдске хорнике РТС.

Међутим, Латиновић каже да када је у питању рефундација стоматолошких услуга Фонд плаћа 100 одсто хитну стоматолошку здравствену заштиту.

– Ту хитност у сваком појединачном случају одлучује специјалиста, значи стоматолог. Шта је хитна услуга, да ли се она пружа на пример у оквиру лечења неког малигног обољења, усне шупљине или нешто томе слично – представља саговорница из РФЗО.

Појашњава да што се тиче стоматолошких услуга у виду корекција, поправки зуба или нешто томе слично, то представља неопходну здравствену заштиту коју није могуће рефундирати.

Foto: Pexels
Сарадња приватних апотека и РФЗО

У вези са сарадњом приватних апотека и РФЗО Латиновић тврди да Фонд на почетку сваке године расписује јавни позив где све заинтересоване апотеке закључују уговор са Фондом.

– На основу њихове понуде, Фонд закључује уговор и они могу да врше испоруку лекова на рецепт – каже Латиновић.

Које прегледе је могуће урадити приватно, а да их РФЗО рефундира

Латиновић је објаснила када би прегледи у приватним услугама могли да буду рефундирани од стране РФЗО.

– Постоје прегледи и то су здравствене услуге које се не могу обезбедити у року од 30 дана у установи у коју је осигурани пацијент упућен и потврду о немогућности пружања тих услуга издаје установа у којој је он упућен – објашњава гошћа Хронике.

На основу те потврде обавља здравствену услугу у приватној пракси, плаћа преглед, а захтев за рефундацију подноси матичној филијали Фонда, каже Латинивић.

Истиче да је таквих рефундација у последње две године било око 1.000.

За поступак вантелесне оплодње је могуће бирати клинику.

Операција катаракте је могућа уколико не може да се изврши у року од шест месеци у установи у којој је пацијент примљен и стављен на листу чекања, тада иде у приватну здравствену установу и може да бира клинику у којој ће операцију обавити.

Латиновић каже да РФЗО има уговоре за оне услуге где по подацима института БАТУТ нема довољно капацитета у државним установама.

– Ту су још и услуге хипербаричне терапије кисеоником, услуге хемодиализе и неке анализе из области онкогенетике – објашњава саговорница.

Додатне могућности за труднице
Foto: Pexels

За труднице су предвиђене још неке додатне могућности рефундације.

– Ако у року од три дана од јављања установи у коју је упућена, не може да добије потребну здравствену услугу у вези са трудноћом, може да иде у приватну установу, плати преглед и онда им Фонд рефундира износ у целости – рекла је Латиновић.

Приватне установе предлажу да Фонд субвенционише део њихових услуга. Гошћа из Републичког фонда за здравствено осигурање каже да би такав предлог морао више да се разматра.

kurir.rs/RTS/novosadska.tv

Related posts

Вучић стигао у Њујорк: Борићу се свом снагом и срцем за будућност наше земље

Новосадска ТВ

ПОДРШКА ШАМПИОНИМА: Градоначелник Мићин о јачању сарадње града са ватерполо клубом „Војводина“

Новосадска ТВ

ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО РАНОМ ЗОРОМ „Једва чекам да се вратим у Србију, видимо се сутра у Јагодини“

Ivona