Србија

У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ ОДАТА ПОЧАСТ страдалим Србима у мартовском погрому

Минутом ћутања и полагањем венаца на споменик „Бели анђео“ данас је у косовској Митровици одата почаст свим страдалим Србима у мартовском погрому.

Венце су положили представници Српске листе и Привременог органа општине Косовска Митровица, који су поручили да 17. март и насиље над Србима и даље траје, али да ће наш народ остати истрајан у намери да остане на овим просторима.

Потпредседник Српске листе Иван Запорожац рекао је да 17. март за Србе у АП Косово и Метохија и даље траје, али да су методе промењене, преноси Тв Мост.

„Руља је 2004. покушала да истера српски народ са Косова и сада су методе промењене, али је циљ остао исти – да Срба на Косову нема или да буду мањина која не може да одлучује. Окупили смо се да кажемо да памтимо и не заборављамо, и да поручимо да упркос методама Срби ће на Косову остати и опстати на својим огњиштима“, рекао је Запорожац.

Венци су положени и на месту где су у мартовском погрому страдали и Боривоје Спасојевић и Јана Тучев из Косовске Митровице.

Син убијеног Боривоја Спасојевића, Драган Спасојевић, истакао је да се злочини не заборављају и да још увек постоји нада да ће се кривци привести правди.

„Оно насиље које је било 17. марта, ванинституционално, сада је постало институционално насиље. Сваког дана имамо потенцијални 17. март, јер су виновници насиља добили устоличење у скупштини, који се зове Самоопредељење. Имају одрешене руке да све то раде на суптилнији начин, и да се крију иза закона који сами нису поштовали“, рекао је Спасојевић.

Данас се навршава 21 година од када је из АП Косово и Метохија у рушилачким нападима албанских екстремиста протерано 4.012 Срба, а већина њих се до данас није вратила у своје домове.

У таласу насиља у АП КиМ тада је убијено 19 особа, од којих осам Срба, док је 11 Албанаца страдало у обрачуну са припадницима међународних снага безбедности.

Повређено је најмање 170 Срба, као и десетине припадника међународних снага који су се сукобили с локалним Албанцима штитећи Србе и њихову имовину.

Порушено је око 800 српских кућа, а екстремисти су се посебно обрушили на српске православне светиње – уништено је 35 цркава и манастира, а у овим вандалским актима, од којих су неки преношени уживо на локалним приштинским телевизијама заувек су уништене бројне иконе и непокретна културна добра која су вековима преживели османску окупацију и светске ратове.

Погром је посебно болно погодио српски народ и СПЦ због тога што се све догодило у присуству више хиљада припадника међународних мировних снага КФОР-а, Косовске полиције и УНМИК-а од којих нико није јавно преузео одговорност за бројне пропусте.

 

Фото: Танјуг

 

Related posts

„ОВО СУ НЕВЕРОВАТНИ РЕЗУЛТАТИ“ Председник Вучић: Српска листа је освојила 10 од 10 мандата

Ivona

ПЕТКОВИЋ: Наоружана тзв косовска полиција упала у објекат Црвеног крста КиМ у Зубином потоку

Новосадска ТВ

21 ГОДИНА ОД ПОГРОМА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ Убијено 16 Срба стотине повређених

Новосадска ТВ