Српска православна црква данас слави и обележава Света Три Јерарха.
Српска православна црква (СПЦ) данас слави и обележава Света Три Јерарха, као успомену на Василија Великог, Григорија Богослова и Јована Златоустог. Данашњи дан треба прославити у весељу, миру и слози – обичај је да се засвирају фруле и да се верници веселе на овај велики празник. Кажу старији да ваља да се тог дана из куће чује музика, али да никако не треба радити теже физичке послове, нити било какви послови везани за воду посебно прање веша које је строго забрањено.
Према веровању, штите људе и животиње од мразева и злих ветрова. По ветровима који данас дувају прогнозира се како ће бити време у току године. Верује се да ће година бити добра и богата уколико дува јужни ветар, а да “северац” доноси лошу годину с хладним временом.
Источни ветар доноси несташице, а западни изобиље рибе и млека. Ако ветра нема, чека нас богата година. У време цара Алексија Комнена, дошло је међу ученим људима у Цариграду до несугласица и препирки, који је од тројице светитеља био највећи.
По једнима, то је био Василије Велики, због његове чистоте и храбрости, по другима Јован Златоусти, због чудесне речитости и јасноће у проповедању хришћанске вере, а по трећима свети Григорије Богослов, због недостижне висине у богословљу. Тако дође и до поделе међу присталицама на Василијане, Григоријане и Јованите. Међутим, сва три светитеља јавише се у сну епископу Ехватијском, рекавши му да су они једно у Бога, да међу њима нема ништа противуречно и да нема ни првог ни другог ни трећег.
Поучише епископа како да установи заједнички празник, да престане са деобом оних који се споре и препиру око њих. Састављена је заједничка служба и и празник Света Три јерарха, који се празнује данас по новом, односно, односно 30. јануара по Јулијанском календару. Сваки од светитеља има и свој посебан дан. У нашем народу ово је еснафска слава металаца, док их православни грчки народ сматра не само црквеним већ и националним и школским празником.
novosti.rs/novosadska.tv