За грађане се због америчких санкција НИС-у неће ништа променити, а држава ће посвећено радити да дође до најбољег могућег решења које ће бити у интересу наших грађана и наше земље, изјавила је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
Она је за Танјуг рекла да су на време припремљене велике залихе нафте и истакла да и када ништа не бисмо купили наредна три месеца имали бисмо довољно нафте, а што се гаса тиче навела је да тренутно у складиштима има око 426 милиона кубних метара гаса.
Министарка је нагласила да се сада очекује рационално понашање свих учесника на тржишту и у нафтном, али и у другим секторима.
„Очекујемо рационално понашање и финанскијских институција, банака, свих оних који послују са НИС-ом. То значи да они не би требало да се утркују да сада буду оштри у неком смислу, него да једноставно испоштујемо прелазни период, да се држави да прилика да дође до адекватних решења“, рекла је она.
Додала је да је НИС био и биће одговорна компанија, која добро послује и да је битно да настави да послује одговорно и у наредном прелазном периоду.
„Од америчке администрације смо тражили објашњења у вези са санкцијама и они су се сами понудили да ће уверити и тржиште и инвеститоре да санкције против НИС-а нису санкције против Србије. Ми остајемо при нашем циљу да будемо најбржа растућа економија у Европи ове године, а за то нам је потребно да имамо стабилност и у енергетском и у нафтном сектору и пронаћи ћемо је и изаћи из ове ситуације још снажнији“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Одговарајући на питање шта стратешки дијалог између САД и Србије подразумева када је реч о енергетици, Ђедовић Хандановић подсећа да је потписан споразум између САД и Србије који се тиче сарадње у тој области, пре свега када су у питању зелена енергија и одрживи извори енергије истичући да ће се наставити са ширењем те сарадње.
„Када је енергетика у питању, ми већ имамо пројекат обновљивих извора енергије, од хиљаду мегавата соларних електрана, самобалансирајућих, које имају и складишта електричне енергије, односно батерије, на шест различитих локација који се развија. Припрема техничке и планске документације је у току, а до почетка радова треба да дође крајем ове године. Он ће нам донети додатани извор енергије, чист извор енергије, да би подизали нашу енергијску сигурност и безбедност“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Како је додала, говори се и о другом стратешком пројекту, пре свега, реверзибилној хидроелектрани Ђердап 3.
„То је један регионални, значајан, велики пројекат. Претходна студија изводљивости је завршена, наставићемо да радимо на развоју тог пројекта и прилика је да ова генерација заврши пројекте о којима су постојале идеје деценијама уназад и да оставимо новим генерацијама важне, велике капиталне пројекте у енергетском сектору, као што су нама оставиле претходне генерације и мислим да то једним делом, наравно не потпуно, можемо да дођемо до тих решења и кроз овај стратешки споразум“, рекла је министарка.
На питање да ли су започети преговори са Русијом о дугорочном гасном аранжману и које цене и количине гаса можемо да очекујемо од Русије, Ђедовић Хандановић је подсетила да је Руска Федерација важан партнер Србије у енергетском сектору деценијама уназад, пре свега, када је гас у питању.
„Биће дијалог са Руском Федерацијом. Ту је кључан разговор председника (Александра) Вучића и председника (Владимира) Путина и када је решавање питања у вези НИС-а. Морамо да будемо фер и коректан партнер са Русима, да тај однос негујемо, зато што се ослањамо на снавдевање гасом из Руске Федерације, Балканским током, односно Турским током, који несметано функционише“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је истакла да су уговорене додатне количине гаса за ову зимску сезону.
„Захваљујући њима, али и захваљујући нашим резервама успевамо да апсолутно обезбедимо енергијску сигурност. Тако да – да са Русима имамо континуирани дијалог, са разним руским компанијама, са руском владом, са руководством. Председник Вучић је недавно причао и са председником Путином, јер све те стратешке одлуке ипак на крају доноси председник Путин. Наставићемо тај дијалог са њима, радимо и на пројекту проширења Банатског двора“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Како је додала, када постоји конфликт на еврпоском континенту, мора да се уради све да се подигне сигурност и безбедност и да се дође до додатних резерви у случају да се деси нешто непредвиђено.
„Тако да то смо антиципирали и за нафту, подизали смо и обавезне резерве, али и све војне и све друге резерве. Само обавезне су од 2021. године и 2022. подигнуте за више од 50 одсто, настављамо то, то смо планирали у претходној години, за ову годину и кад нисмо знали за ову ситуацију.
Када је гас у питању такође, дошли смо до складишта у Мађарској, имамо складишта у Србији, тренутно смо негде на 426 милиона метара кубних, а потрошња је на око 14 милиона метара кубних, зависи од времена, али су нам складишта добро попуњена“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Према њеним речима, важно је да Србија чува себе, да се размишља о грађанима и да управо кроз дијалог са разним странама, са разним партнерима и пријатељима дође до најбољог решења.
Када је реч о резервама нафтних дертивата, Ђедовић Хандановић је рекла да су оне подизане у претходном периоду.
„Да не купимо ништа више, апсолутно смо безбедни три месеца, а и подићи ћемо у наредном периоду ниво резерви, бар када су у питању обавезне резерве. Имамо опредељена средства за то“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Фото: Танјуг видео