Политика

Вучић: Отпор резолуцији у УН све већи, наша борба траје и неће бити лака

Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас да отпор доношењу резолуције о тзв. геноциду у Сребреници у Генералној скупштини УН постаје све већ и да резултат гласања неће бити онакав какав су спонзори резолуције очекивали, додавши да борба Србије траје и да неће бити лака.

Најавио је да га сутра у Београду очекује важан разговор са помоћником секретара Бироа за европске и евроазијске послове Стејт департмента Џејмсом О’Брајаном и да након тога иде у Њујорк.

Поводом предстојеће Генералне скупштине Уједињених нација, Вучић је изјавио да планира да разговара са представницима више од 120 земаља по питању резолуције и да је до сада разговарао са представницима 23 земље.

„Они су рачунали да ће имати најмање 70 до 90 гласова ‘за’, да ће 60 до 70 бити ‘уздржано’ и да Србија може да добије 20 до максимално 30 гласова. И то саопштавају свима. Ја вам сад кажем, неће бити такав резултат“, изјавио је Вучић гостујући на ТВ Пинк.

Рекао је да спонзори резолуције имају доминацију у ГС УН, јер ће вероватно 27 чланица ЕУ гласати „за“, као и САД, Канада и земље које су, како Вучић каже, политички патуљци.

Вучић наводи да све више земаља у свету сазнаје истину о Србији и истиче да српска борба траје и да неће бити лака.

„Видећемо ту ко је пријатељ, а ко није пријатељ Срба и Србије. Ко је пријатељ правде, истине и међународног права, а ко није“, рекао је Вучић.

Додао је да чека да се по питању резолуције изјасни највећи светски стручњак о том питању Јехуда Браун и навео да ће Србија имати више гласова него што се очекује.

„Да знају људи у Србији, нећемо ми имати ни пет, ни 10, ни 20 гласова против, већ више од тога. И неће бити уздржаних 20, 30 и 40, као што они мисле, већ више од тога“, рекао је Вучић.

Навео је да ће „увек бити велики песимиста“ али и да ће се увек борити до последњег тренутка.

„И неће им то бити тако лако као што су замислили. Замислите ви да имате резолуцију о којој ће више земаља да буде ‘уздржано’ или ‘против’ него ‘за’. И они ће да кажу да су победили. Супер, победили сте по вашим измишљеним правилима. Да је било више за него против. Али ћете више имати земаља које ће бити уздржане и против, то вам сад кажем, него они који ће бити ‘за'“, рекао је Вучић.

Вучић је поручио српском народу да ће наставити да се бори.

„Ми ћемо своју Србију да сачувамо. Сачуваћемо и образ српског народа. А ако буду имали више гласова за него против, што је вероватно, дан после подићи ћемо српске тробојке, српске заставе и још снажније, чвршће и одлучније, уздигнуте главе ходати и нашим, и светским и било којим другим улицама“, рекао је председник.

Истакао је да би доношење резолуције водило ка додатним поделама у региону и навео да је резолуција првенствено немачка идеја, подржана касније од стране најмноћнијих земаља НАТО.

Говорећи о пријему тзв. Косова у Савет Европе, Вућић је рекао да известилац о пријему Дора Бакојани није испунила своју обавезу да дође у Београд и да разговара са Београдом.

„Два пута сам прихватао разговоре са њом, прихватао да се видим са њом, прихватао да разговарамо видео конференцијском везом, сваки пут је отказано“, рекао је Вучић.

Вучић:Бриселски споразум био тежак компромис, издржали да не угрозимо себе

Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је потписивање Бриселског споразума пре 11 година био тежак компромис, али најбоље што је у том тренутку могло да се уради за земљу и да не будемо брутално кажњени.

„Не заборавите, нисмо ми прогласили независност Косова 2013. или 2014., већ је проглашена 2008. године. И тада је већ 85 најразвијенијих западних и других признало независност Косова“, рекао је Вучић за ТВ Пинк.

Он је истакао да смо добро издржали све ово време 12 година касније, „да не признамо независност Косова, да и даље постојимо као народ, а да нисмо угрозили ни себе ни своје постојење никаквим ратовима, санкцијама, иако је нашем народу на КиМ било апсолутно најтеже“.

Вучић је рекао да је потписивање Бриселског споразума био тежак компромис и да је, иако га је потписао премијер Ивица Дачић, он учествовао заједно са њим у томе и да никада није крио.

Што се тиче ЕУ, Вучић је рекао да је прошлих 11 година, 11 година њихове лажи.

„Срамоте Европске уније, срамоте САД и то је показало да су они у ствари имали све време један тајни план, а то је са Србима разговарате, направите план. Срби увек морају да испоруче оно што је њихова обавеза из неког плана, Албанци никада ништа не морају да испоруче, а ми ћемо да пронађемо хиљаду разлога којима ћемо то оправдати“, рекао је Вучић.

Притиске ЕУ на Приштину, Вучић је оценио као бесмислену и безобразну реторика, која се чак не понавља.

„То помену на неку годишњицу. Иначе их то не занима“, рекао је Вучић.

Он је додао да је ЕУ увела „санкције“ против Аљбина Куртија тако што га је позвала на обележавање 75 година Савета Европе да прича о људским правилима, што је добио визну либерализацију, чланство у Парламентарној скупштини НАТО-а и чланство у Савету Европе.

Вучић је рекао да су јуче Стајт Департмент, Европска унија и сви остали реаговали када су били приведени двојица или тројица Албанаца и један Србин припадник косовске полиције.

„Сви су пуштени у року од 24 сата, не зато што је било ко од њих нешто тражио или не знам што већ у недостатку доказа, али су људи испитани, одређени закључци заузети, па ће се видети даље. Ниједан није пребијен, ниједан није малтретиран, нико ништа“, констатовао је Вучић.

Он је запитао зашто нико од њих није реаговао када је пре неки дан Србин Стефановић изубијан код Зубиног Потока, када је ухапшен Срећко Софронијевић, који је као и његова породица малтретиран.

Подсетио је и да су Обреновића држали у притвору седам или осам месеци зато што су убили бога у њему, а да десет месеци нико не спомиње да српска роба не може на КиМ из централне Србије.

„И то раде да би Курти могао после тога да нас замајава тиме, не могу ја да формирам Заједницу српских општина, управо смо поднели тужбу за геноцид преко Савета Европе пошто нису држава призната од УН да би могли да користе Међународни кривични суд у Хагу“, констатовао је Вучић.

Он је додао да нико не може ни да му одговори зашто сада, 29 година касније, Резолуција о Сребреници у УН.

Вучић је приметио да су 24. марта питали зашто се Срби стално враћају у прошлост и да не треба у УН да се говори о НАТО бомбардовању и враћа у 1999. годину.

„Ми три дана после тога сазнамо да они хоће да нас врате у 1995. И кад вас они враћају у 95. онда је то враћање у прошлост зарад будућности. А кад ми њих хоћемо да вратимо у прошлост и то не тако далеку прошлост, е то је враћање у веома далеку прошлост“, рекао је Вучић.

Истакао је да је Србија суочена са невероватним безобразлуком и лицемерјем.

„Нешто са чим се ни једна земља није суочавала. Република Српска нема право на самоопредељење, а Албанци могу. Све може. Не постоји ни један принцип. Урадите све што можете против Срба. И против слободарских народа који не желе да буду у неком јединственом броду који нема појма где иде, који мало побеђује у Украјини, па онда више не губи у Украјини. Појма немају где воде свој брод, не знају ништа, али не воле да виде сигурне мале бродове који знају и куда иду и који не воле да им они одређују куда ће да иду. Е то не воле да виде ни по коју цену“, рекао је Вучић.

Додао је да ће се Србија борити на понос нашег народа, на понос свих наших грађана.

Он је навео и да је плата у БИХ била 380 евра кад смо имали 330 евра.

„А данас ми имамо плату од преко 850 евра или 850 евра, а они имају 670 евра. То је направљено у последњих 10 година. Само да видите колико је Србија брже напредовала. При томе стопа нашег јавног дуга је свега 47,6%. А просечна стопа светског јавног дуга је 93%, да имате у виду“, закључио је Вучић.

Вучић: Веома сам задовољан вежбом, приказана нова опрема

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је веома задовољан данашњом Здруженом тактичком вежбом „Вихор 2024“ на Пештеру и истакао да је већина војне опреме која је приказана нова.

Гостујући на ТВ Пинк, Вучић је истакао да је наша војска данас на Пештеру деловала онако како жели да наше оружане снаге и наша војска изгледају на бојном пољу.

„Не само доктринарно, већ суштински морамо да напустимо концепт четири бригаде. Морамо да имамо јединице за деловање у различитим родовима војске у оквиру истог батаљона. Јединице које ће да имају дронове за извиђање, дронове камиказе, дронове који могу да носе терет, много бомби“, рекао је Вучић.

Додао је да морамо да имамо и авионе, и хеликоптере, и противоклопна средства.

„Не можете да имате бригаду задужену за једно, за друго… Тако да је и то батаљон плус другачији тактички приступ. Променила су се времена, променио се начин ратовања“, рекао је Вучић.

Он је нагласио да смо истовремено показали много већу снагу него раније и да му је драго да то људи примећују.

„Данас кад је кренула нека врста дефилеа наших јединица које су учествовале и оклопних возила, и свих возила, транспортних возила, можете видети да је готово сва техника нова. Готово сва, преко 80-85 одсто технике, све је ново“, истакао је Вучић.

Нагласио је да је „алас“ промашио за два метра тенк, што је дозвољено, с обзиром на даљину са које је гађан, а да смо на том оружју радили дуго.

„Задовољан сам оним што је војска урадила, оним што су људи из ВТИ урадили, али уз помоћ Телеоптика, Жироскопа“, рекао је Вучић.

Говорећи о дроновима, рекао је да су скоро сви погодили циљ.

Похвалио је и рад приватних компанија које праве дронове и рекао да је могућ аранжман са ПРДЦ ако смање цене.

Посебно је истакао тенкове који су дошли из резерве, и рекао да тако треба да изгледа српски тенк.

„Могли сте да видите „пасарсе“ који су велики посао обавили, погодили су дронове. Много тога смо данас могли да видимо, могли смо да видимо врхунску обученост, без грешке изведено вежбу за више од 2.000 људи“, поручио је Вучић.

Додао је да су се чули веома глупи коментари Аљбина Куртија и њему сличних који су говорили да Србија на 30 километара ваздушном линијом на удаљености од Косова спроводи вежбу.

Вучић:Очекујемо огороман новац из наменске индустије и 500 нових оруђа

Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас да је модернизација Војске Србије велики приоритет, а да се наредних година очекује огроман новац из домаће индустрије и око 500 различитих нових оруђа који ће постати део Војске Србије.

„Све што смо данас показали, готово ништа од тога нисмо имали пред само 10 година“, рекао је Вучић на ТВ Пинк након вишедневне Здружене тактичке вежбе са бојевим гађањем „Вихор 2024“ на Пештеру у којој је учествовало више од 2.000 припадника Војске Србије и око 350 средстава ратне технике.

Он је рекао и да су у питању огромна улагања у нашу наменску индустрију и војску, као и то да ћемо пре краја године да имамо преко 4.500 хиљаде дронова „комарац“.

„Данас смо могли да видимо огроман број Лазара, Тројки, Милоша, … ФАП-ових возила нових са митраљезима од 12,7 до 14,5 мм како и на који начин туку. Наше танкове прекривене термовизијском заштитном опремом које производи Јумко – Врање“, рекао је председник.

Вучић је додао да је поносан на све људе који у томе учествују, на производе Петолетке, чачанске Слободе, на пушке из Заставе, не само модуларне већ и њихове снајпере који су како је навео, непогрешиво гађали на 800 до 1.000 метара.

Додао је да је људски фактор оно што је сада свуда у Европи и свету проблем око војске.

„Тешко је добити људе, иако сад имају веома пристојне плате, веома пристојне, а посебно их имају припадници специјалних јединица. Сад то ширимо и на специјалне тенковске јединице и на неке друге, да би могли да живе изузетно пристојно. То су људи који врло професионално и одговорно доживљавају свој позив, родољуби“. навео је председник.

Додао је да је тешко радити на војсци и на војној индустрији.

„То су људи који знају како је сваки корак тешко направити. А питате што не направите серијски више дронова? Па не можете. А ми ћемо пре краја ове године да имамо ‘комараца’ свакако преко 4.500“, казао је Вучић и додао да је војска данас и јуче у вежбама убила 50 дронова камиказа али да то мора тако јер војници морају да науче како да их користе, како да погађају.

Србији је, како је нагласио, потребно да увек на стоковима има преко 10.000, касније ћемо то повећати на преко 100.000.

Додао је да Србија увози део дронова, и да ће наставити да их увози.

Председник је рекао да су сви данас видели кинески Ћ-95 и нагласио да ускоро из једне друге земље Србија увози неке друге дронове.

У вези са авионима Рафал из Француске, председник је рекао да тек треба да се потпишу уговори.

„Имамо много понуда, али радимо на томе и поносан сам на то. То је прескупо, али је то страшно важно за обезбеђивање независности и суверенитета земље“, рекао је председник. и нагласио да живи за успех и напредак Србије.

 

Фото: Танјуг Раде Прелић

Related posts

Свечано oтворен Сајам саобраћаја у Новом Саду

Новосадска ТВ

СВЕЧАНИ ДЕФИЛЕ НА ТРГУ КРАЈИНА У БАЊАЛУЦИ У дефилеу учествује око 3.000 учесника у ешалонима МУП и цивилног сектора

Новосадска ТВ

(ВИДЕО) ПОЗНАТО КО ЈЕ ПУЦАО У НОВОМ САДУ И РАНИО МУШКАРЦА: Полиција га лишила слободе, хитно се огласили из Вишег јавног тужилаштва!

Новосадска ТВ