Финска је и ове године проглашена за најсрећнију земљу на свету, девети пут заредом, саопштио је Центар за истраживање благостања на Универзитету у Оксфорду, који је објавио најновији Извештај о светској срећи.
Како се наводи, Извештај пружа увид у стање задовољства и перципираног квалитета живота људи широм света.
Процена укључује факторе као што су економски учинак земље, здравље, осец́ај слободе, великодушност њених људи и перцепција корупције.
Друга земља на листи је Исланд, а следе Данска, Костарика и Шведска.
Међу првих десет још су и Норвешка, Холандија, Израел, Луксембург и Швајцарска.
На листи је укупно 147 земаља, а на дну је Авганистан.
Србија је заузела 30. место, што представља најбољи пласман наше земље на листи срећних земаља.
Најгори пласман био нам је 118. место 2011. године и од тада је пласман на листи у сталном порасту.
Када су поменути фактори у питању, Србија се најбоље рангира по питању такозване „друштвене подршке“ и заузима осмо место.
Друштвена подршка дефинише се као одговор на питање „Ако сте били у невољи, да ли имате рођаке или пријатеље на које можете рачунати да вам помогну кад год вам затребају, или не“, наводи се у извештају.
Што се тиче земаља бивше Југославије, Словенија је 18. на листи најсрећнијих земаља света, БиХ 47, Црна Гора 60, Хрватска 70, а Северна Македонија 82. на листи.
Фото: Pixabay
