Србија

Црвени крст Србије обележио Међународни дан волонтера

Црвени крст Србије обележио је данас Међународни дан волонтера и организовао свечаност доделе награда за најбоље радове на конкурсу „Крв живот значи“, који је реализован ове године са темом лепота даривања и доброте у чину добровољног давања крви.

Генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић истакао је том приликом да разумевање за хуманост почиње од малих ногу и додао да би од најранијег детињства требало неговати потребу да се помогне другима.

„Пут развоја будућих добровољних давалаца крви почиње у разговорима са родитељима, учитељима, васпитачима, кроз ликовне радове, прве поруке, прве приче о доброти. Зато је овај конкурс толико важан. Он није само избор најуспешнијих радова, он је начин да заједно, као друштво, васпитавамо генерације које ће у будућности спасавати животе“, казао је Миладиновић.

Додао је и да овогодишња додела награда носи важну симболику јер се одвија управо на дан када Црвени крст Србије слави волонтере.

Миладиновић је указао на слоган овогодишњег Међународног Дана волонтера, „Локално – свугде присутни“ и истакао везу између локалних заједница и оних који добром вољом, знањем и временом чине свет бољим.

„Драга децо и млади, својим радовима показали сте да разумете шта значи хуманост, солидарност, брига за другог и лепота даривања“, казао је Миладиновић.

Такође, оценио је да је једна од најлепших традиција Црвеног крста Србије конкурс „Крв живот значи“ још једном открио колико је снажна веза између локалних заједница и програма добровољног давања крви који они организују.

Миладиновић је честитао учесницима и волонтерима и захвалио им што су својим талентом и креативношћу послали важне поруке о добровољном давању крви.

„Већ сада чините велику разлику, јер утичете на своју околину, своје породице, вршњаке и заједницу. А једног дана, када напуните 18 година, моћи ћете и сами да постанете добровољни даваоци крви – да дарујете живот и будете део ланца солидарности који никада не сме да се прекине“, рекао је Миладиновић.

На конкурсу „Крв живот значи“ такмичили су се предшколци, млађи и старији основци, као и средњошколци у три уметничке категорије, литерарној, ликовној и видео-категорији, а креативци-победници примили су своје награде, а присутнима су представљени најбољи радови.

„Међународни дан волонтера користимо да нагласимо да су волонтери наша снага као и да им се захвалимо на несебичном давању времена, знања и искуства, јер они помажу да Црвени крст несметано обавља активности у бројним програмима“, наводи се у саопштењу.

Међународни дан волонтера Црвени крст обележава откако је 1985. године Генерална скупштина Уједињених нација Резолуцијом одлучила да укаже на велики значај волонтерског доприноса за друштво.

Додаје се да се Црвени крст поноси са 33 000 волонтера, већином младих, а Међународни покрет Црвеног крста и Црвеног полумесеца са преко 17 милиона.

Related posts

(ВИДЕО) КАКО НАГЛИ СКОК СПОЉАШЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ УТИЧЕ НА ЗДРАВЉЕ: Савети за лакше прилагођавање временским осцилацијама

Новосадска ТВ

(ВИДЕО) АКЦИЈА ОЗЕЛЕЊАВАЊА У СРЕМСКИМ КАРЛОВЦИМА: Ђаци основне школе, Карловачке богословије и Карловачке гимназије посадили 140 садница

Новосадска ТВ

Црвени крст Србије отворио рачун за прикупљање новчане помоћи угроженима у пожарима

Новосадска ТВ