Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да се убрзо очекује одговор америчке Канцеларије за контролу стране имовине (ОФАЦ), да ли ће дати или не нову лиценцу за рад Нафтној индустрији Србије и да остаје да се види да ли ће преузимање управљања бити довољно за наставак рада или ће бити додатних захтева у вези са власништвом компаније.
Ђедовић Хандановић је данас у Влади Србије председавала састанком пете Радне групе за праћење активности Министарства финансија САД, Канцеларије за контролу стране имовине у вези са увођењем санкција Нафтној индустрији Србије, саопштило је министарство.
Подсетила је да је руска страна већински партнер у НИС-у који одлучује о промени управљања и власништва компаније.
„Руси су већински власници НИС-а и на њима је одлука са ким ће преговарати о промени управљања или власништва. Влада Републике Србије је те разговоре, који су били конструктивни и отворени, подржала како бисмо дошли до нове лиценце за рад и испунили наш дугорочни циљ, а то је уклањање НИС-а са листе санкција“, навела је Ђедовић Хандановић.
Истакла је да су санкције ОФАЦ-а према НИС-у ступиле на снагу 9. октобра и да се од тада редовно разматра ситуација на тржишту и сигурност снабдевања нафтом и нафтним дериватима и подсетила да је НИС продат још 2008. године за време бивше власти, као и да је од тада у већинском руском власништву.
На састанку Радне групе учествовали су и први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали, министар спољних послова Марко Ђурић, министар без портфеља задужен за област међународне економске сарадње и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић, члан Одбора директора Нафтне индустрије Србије Драгутин Матановић и представници кабинета председника Владе Републике Србије.
Фото: Министарство рударства и енергетике Ненад Костић
