Политика

Вучевић: Влада коју ћу водити биће влада континуитета

Кандидат за састав нове Владе Србије Милос Вучевић изјавио је данас да ће влада коју ће предводити бити у највећој мери влада континуитета.

Он је у експозеу који подноси на посебној седници Скупштине Србије истакао да је наша држава након фискалне консолидације 2014. ушла у фазу развоја без премца у својој новијој историји.

Влада ће наставити да води спољну политику која ће бити зансована на политичкој и војној неутралности, а пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки циљ, рекао је он.

Вучевић: Два угаона камена – политичка независност и војна неутралност

Мандатар за састав Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас у Скупштини Србије где представља експозе да због бура и олуја које ударају са свих страна, спољна политика мора да буде чврсто утемељена на јасним и опште прихватљивим принципима.

„Два угаона камена којима је наше деловање према спољном свету омеђио данашњи председник Републике, ступајући на место председника владе, пре десет година, јесу политичка независност и војна неутралност“, рекао је Вучевић.

Он је додао да су неопходне и потврђене колективне вредности како би се водила ефикасна политика, а то су јаке институције, вредан рад, најшири могући друштвени консензус о кључим питањима од заједничког интереса, као и стабилна и функционална влада.

„Мир за нас нема цену и увек ћемо давати подршку у његовом достизању тамо где га данас нажалост нема, односно у његовом очувању тамо где је угрожено. Када су у питању неки од нас удаљени делови света, то подразумева нашу спремност да увек пружимо своје добре услуге завађеним странама, уколико саме сматрају да такву улогу Србија може да да или да буде од користи, као што је био случај више пута у скоријој прошлости“, рекао је Вучевић.

Он је додао да, када је у питању регион, допринос Србије у очувању мира и стабилности биће активан и континуиран.

„Када говоримо о нашем залагању за очување мира и стабилности на Западном Балкану, то није нешто што пристиже само из вредности и принципа којима се водимо, већ представља и израз наших веома практичних интереса. Наиме, свакоме би морало бити јасно да све оно што смо постигли у претходних десет година, од развоја инфраструктуре па до раста плата и пензија, да ништа од тога не би заправо било могуће да нисмо имали мирно и стабилно окружење у претходној деценији“, рекао је Вучевић.

Вучевић: Пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки приоритет Србије

Мандатар за састав Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки приоритет Србије.

“ Пуноправно чланства у ЕУ остаје стратешки циљ Републике Србије и влада коју ћу предводити наставиће се посвећеним радом на испуњавању свих постојећих критеријума кроз провођење реформских процеса који су, у крајњој линији, пре свега корисни за наше грађане и нашу привреду“, рекао је Вучевић излажући експозе у Скупштини Србије.

Истакако је да, међутим, не можемо игнорисати чињеницу да се из године у годину процес приступања ЕУ све више оптерећује новим политичким критеријумима који раније нису постављени.

„Шта ће нам бољи доказ овога о чему говоримо од тога да је Европска комисија, ценећи наш напредак у реформским процесима, већ три године заредом препоручује отварање новог кластера преговарачких поглавља са нашом земљом, али да се таква одлука блокира на седницама Европског савета. Јер Србија не испуњава очекивања појединих великих и моћних држава чланица“, рекао је Вучевић.

Он је додао да и ЕУ треба да отвори врата за нове чланице кад превазиђу тзв. замор од проширења и спроведу унутрашње реформе у процесу одлучивања.

„То је нешто што се не рефлектује само на Србију, пошто видим да су та врата још увек затворена иза оне добре ђаке у нашем региону који испуњавају критеријуме и ненаписана очекивања, па ипак не напредују на путу ка чланству брже од Србије. И верујте ми кад кажем, нико од њих и неће ступити у чланство ЕУ пре нас“, поручио је Вучевић.

Како је рекао, када се пређе са правила која су важила за све, на некаква очекивања која нису дефинисана нити Копенхагенским критеријумима, нити условним преговарачким оквиром, јасно је да се тиме улази на терен суштинске политике.

„У питању је жеља неких да се Србија понизи признавањем независности тзв. Косова, као и да се придружимо режиму санкција према Руској Федерацији, што би на крају водило ка истом резултату. Одговор Србије на све то мора се базирати на дугом историјском искуству нашег народа, који нас учи томе да нас велики и моћни понекад могу поразити, али нас не могу понизити. Понизити можемо једино сами себе, а то никако нећемо учинити“, поручио је Вучевић.

Мандатар је посебно истакао значај стратешког партнерства Србије са Народом Републиком Кином, која ће током ове године бити крунисана ратификацијом и ступањем на снагу Споразумом о слободној трговини, чиме ће нашим привредницима бити отворена врата великог кинеског тржишта.

„Упркос супротним ставовима многих на Западу, за нас Кина представља пријатељску државу и поузданог савезника одбране нашег територијалног интегритета, а наша позиција према политици једне Кине неће се мењати. Веома се радујем скорој посети председника Сија Београду и сигуран сам да ће она значити ново поглавље у развоју челичног пријатељства Србије и Кине“, закључио је Вучевић.

Вучевић: Спољна политика Владе биће утемељена на одбрани националних интереса

Мандатар за састав Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас да ће спољна политика владе коју ће предводити имати утемељење у одбрани националних интереса Србије, који подразумевају одбрану територијалног интегритет, али и чување свих развојних потенцијала земље.

Вучевић је то рекао у експозеу који подноси у Скупштини Србије и додао да су то два лица на истој медаљи, без којих нема изградње просперитета и боље будућности за децу Србије и нараштаје који долазе.

„Посебно бих истакао значај стратешког партнерства Републике Србије са Народом Републиком Кином, која ће током ове године бити крунисана ратификацијом и ступањем на снагу Споразумом о слободној трговини, чиме ће нашим привредницима бити отворена врата великог кинеског тржишта“, рекао је Вучевић.

Додао је да је упркос супротним ставовима многих на западу, за Србију Кина пријатељска држава, партнер и поуздани савезник у одбрани територијалног интегритета, и додао да се српска позиција према политици једне Кине неће мењати.

„Веома се радујем скорој посети председника Сија (Ђинпинга) Београду и сигуран сам да ће она значити ново поглавље у развоју челичног пријатељства Србије и Кине“, рекао је Вучевић.

Он је нагласио и да се Србија не може и неће одрећи пријатељства са Русијом, чији народ Србија сматра братским и додао да је исти случај и са Украјином и украјинским народом.

„Пријатељство се приказује и доказује у тешким временима. Иако данас можда нисмо у могућности да у практичном смислу помогнемо нашим руским пријатељима, сасвим сигурно им нећемо ничим одмоћи“, нагласио је Вучевић.

Он је додао да је Савет за националну безбедност Србије дан након што је почео рат у Украјини усвојио закључак у 15 тачака који је потом потврдила Влада Србије.

„Тим закључком је дефинисана принципијелна позиција Србије. Ми смо јасно осудили напад Русије на Украјину, али исто тако смо изразили своје неслагање са политиком санкција против Руске Федерације, којима не желимо и нећемо се придружити“, рекао је Вучевић.

Он је истакао да Србија неће подлећи притисцима да промени своју политику према том ратном сукобу и да ће Влада Србије наставити са истом политиком, будући да је она издржала тест времена током дугих 26 месеци рата.

Вучевић је нагласио да су САД светска сила и да је у интересу Србије да са њима гради што је могуће бољи однос.

„Тамо где постоје фундаментална неслагања, као када је реч о статусу Косова и Метохије, ми ћемо неуморно понављати наш став и никад од њега нећемо одступати. Радићемо колико год је потребно да нас наши амерички партнери чују и што је више могуће разумеју, односно уважавају наше аргументе“, рекао је Вучевић.

Додао је да ће у оним сферама у којима српски и амерички интереси поклапају, Влада радити вредно и посвећено на томе да степен сарадње буде још бољи, а корист за Србију још већа.

„Чврсто верујем да наши односи поново могу бити на високом нивоу, а да период који је отпочео 1991. године, око чије интерпретације се политички вероватно никада нећемо сложити, може напокон прећи на поље историје“, рекао је Вучевић.

Вучевић: Наш највећи изазов биће, без сумње, одбрана суверенитета

Мандатар Милош Вучевић изјавио је данас да ће се ова влада, од првих дана свог мандата, суочити са озбиљним и далекосежним спољнополитичким изазовима, додајући да ће у том смислу, највећи изазов у предстојећем периоду бити, без сумње, одбрана суверенитета и територијалне целовитости земље, односно борба за Косово и Метохију.

„Ових дана постоји сасвим очигледна намера да се још једном погази међународно право и суверенитет Србије и да се Приштина уведе у чланство Савета Европе. Таквим поступањем према нашој земљи се још једном потврдило да нема никаквог јединственог случаја када је у питању једнострано проглашена лажна држава на простору наше јужне покрајине“, рекао је Вучевић у парламенту.

Тај термин „јединствени случај“ још од 2007. године до данас нашироко користе они који покушавају да нам земљу цепају и отимају, рекао је Вучевић.

„Поставља се питање – зашто? Верујем да коришћење речи јединствен случај за Косово и Метохију заправо жели да се сакрије оно што је у њиховим нормама међународног права успостављен чврст принцип да за Србију и Србе не важи ни једна норма или ни један принцип тог њиховог међународног права. Јер само тако и даље могу да се праве невешти и да тврде да су принципијелни, иако Србима на једној територији оспоравају и одузимају исто она права која признају и штите за све друге народе на тој истој или непосредно суседној територији“, рекао је Вучевић.

Осим новог бруталног кршења међународног права, сецесионисти би пријемом у Савет Европе били де фацто награђени за прогон, систематско обесправљивање и тлачење српског народа на Косову и Метохији, рекао је Вучевић и додао да су недавно у том правцу начињени значајни кораци изјашњавањем унутар парламентарне скупштине Савета Европе.

„Наставак рада на том срамотном процесу биће не само чин понижавања Србије, већ и напад против свих вредности темеља те међународне организације чије је Србија посвећен члан“, рекао је Вучевић.

Вучевић је казао да ће Влада Србије бити принуђена да адекватно реагује ако чланство Приштине у Савету Европе постане извесно.

„Сасвим је јасно да је у овој ситуацији Србија жртва политичког одговора, дела колективног запада на ситуацију у Украјини, али тиме се и Србији као кандидату за пуноправно чланство у ЕУ шаљу јасне поруке о перспективама њене евроинтеграције, што ће влада Србије такође морати да третира као једну нову чињеницу“, рекао је Вучевић.

Он је истакао да ће влада у складу са недавним договором председника Републике и владе у техничком мандату учинити све да се спречи пријем самопроглашеног Косова у чланство Савета Европе, иако шансе нису велике.

„Наводне санкције које повремено Запад уводи Приштини само су козметичке мере које за циљ имају фингирање уобичајене политичке или дипломатске праксе што потврђује чињеница да је наводно укорена и санкционисана Приштина у протеклих годину дана учествовала на свим међународним форумима које су организовали ти што су их казнели“, рекао је Вучевић.

Подсетио је и да је Приштина добила визну либерализацију, а недавно је „кажњена“ и отварањем врата за приступ у Савет Европе.

„Имајући све наведено у виду, Београд ће остати посвећен дијалогу са Приштином уколико се покаже да из тог процеса може да проистекне ишта продуктивно што би допринело миру и стабилности у региону“, поручио је Вучевић.

Вучевић је подсетио да је Приштина готово од првог дана по доласку Куртија на власт 2021. године непрестано предузимала ескалаторне потезе, додајући да је тим поступцима континуирано вршила добро испланирано, систематско и широко распрострањено насиље против Срба и мање-више отварала стаза да за њих створи неподношљиве услове за живот.

„Чињеница да су од 2021. године регистрована чак 494 етнички мотивисана напада на Србе и Српску православну цркву, док је за целих 9 година пре Куртијевог доласка на власт забележено укупно 669 таквих напада. Ове чињенице о положају српског народа чуде само подржаваоце Приштине, иако је њима самима Курти од почетка говорио да га дијалог не занима, да су Срби криминаци и да не може да гарантује да неће пасти крв Срба на мирним протестима које су држали да би заштитили своја основна права“, рекао је Вучевић.

Вучевић: Нова влада ће спровести бројне мере у области пољопривреде

Мандатар за састав Владе Милош Вучевић изјавио је данас да ће нова влада спровести бројне мере у области пољопивреде и да ће завршити дигитализацију пољопривредних система.

Вучевић је подсетио да пољопривреда и прехрамбена индустрија имају значајан удео у БДП-у српске економије, као и да је петина запослених у Србији ангажована у овом сектору.

„То је једна од грана привреде која остварује суфицит у спољнотрговинској размени, нова влада ће значајан фокус својих активности усмерити управо у правцу јачања овог сектора“, рекао је Вучевић.

Он је указао да је за 12 година буџет за пољопривреду увећан за скоро три пута, са 40,8 милијарди динара колико је износио 2012. године на 114,3 милијарде динатра, колико износи данас.

„Тим рекордним буџетом успели смо да исплатимо све заостале субвенције из претходних година“, навео је Вучевић.

Вучевић је рекао да је неопходно повећање конкурентности пољопривреде како би могли да се такмичимо на захтевним спољним тржиштима.

„Ревитализација и раст сточарства је један од приоритета и спроводиће се кроз мере и активности усмерене на очување сточног фонда… Унапредићемо досадашњи систем подстицаја у сектору млекарства, а он ће бити реализован кроз плаћање премије за млеко према квалитету испорученог млека“, рекао је Вучевић.

Он је поручио да ће валда наставити мере кредитне подршке и пројектног финансирања, како би се кредитна средства учинила доступним пољопривредницима под условима повољнијим од комерцијалним.

Вучевић је подсетио и да је потписан Споразум о слободној трговини са Кином који ће ступити на снагу ове године и то је, како је рекао, највећа и најважнија ствар којом су отворена врата ‘непрегледном тржишта’.

Вучевић је истакао и да ће нова влада кроз партнерски однос, реална решења и економски засновану подршку, учинити максималан напор да пољопривредно-прехрамбени сектор постави на високо место у српској економији.

Вучевић:Приоритет владе биће подизање и очување животног стандарда грађана

Мандатар за састав Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас да ће један од главних приоритета нове владе бити подизање и очување животног стандарда грађана кроз економско јачање и напредовање, као и смањење стопе незапослености и повећање плата и пензија.

„Јака економија је предуслов за подизање животног стандарда грађана, а Србија је упркос изазовима успела да очува макроекономску стабилност и ојача своју економију. Адекватном економском политиком у сложеним међународним околностима остваривали смо кумулативни реални раст економије у периоду од 2018. до 2023. године од 22,4 одсто, што је међу најбољим резултатима у Европи“, рекао је Вучевић.

Вучевић је рекао да је 2012. БДП био 33,7 милијарди евра, а на крају 2023. године БДП Србије достигао чак 69,5 милијарди евра.

„До 2027. године очекујемо да БДП нарасте до 94,2 милијарди евра, а ако будемо добро радили, можда и до 100 милијарди евра. То је више него три пута свега што смо стварали за само 15 година. Јавни дуг нам је на нивоу 47,7 одсто БДП-а на крају марта, док је јавни дуг Еврозоне у четвртом кварталу 2023. године износио 88,6 одсто БДП-а. Најзадуженије земље Европске уније у четвртом кварталу 2023. године су биле Грчка, Италија, Француска, Шапнија“, рекао је Вучевић.

Стопа запослености у 2023. години, рекао је Вучевић износила је 50,5 одсто, а незапосленост је била 9,1 одсто, што је за 0,3 одсто мање у односу на четврти квартал 2022. године.

„Очекујемо да незапосленост 2027. године буде осам одсто. Пред нама је важан задатак да незапосленост држимо на нивоу између 7 и 9 одсто. Просечан број регистрованих запослених у 2023. године је износио 2.306.955 лица. Данас имамо 450.000 више формално запослених него у периоду пре 2012. године. Просечан број формално запослених у фебруару 2024. године је износио 2.311.258 лица“.

Вучевић је рекао да је просечна плата у јануару 2024. године износила 95.836 динара, односно 818 евра, а у односу на јануар 2023. године просечан нето зарада у јануару 2024. године је номинално већа за 15,8 одсто, а реално за 8,8 одсто“.

„Просечна нето зарада у 2023. години износи 86.000 динара, односно 734 евра. У односу на 2022. годину, просечна нето зарада прошле године номинално је већа за 14,8 одсто . Од 1. јануара повећена је минимална зарада за 17,8 одсто, и то значи да минимална зарада сада износи 47.154 динара, односно просечно 400 евра месечно. Минимална зарада је 2010. године износила 15.805 динара, а ове године први пут прешла 400 евра, док се очекује да до 2027 године буде 650 евра“, рекао је мандатар.

Вучевић је рекао да је Србија на првом месту по страним директним инвестицијама на Западном Балкану у последње три године, и има 51, 5 одсто укупних инвестиција Западног Балкана, односно 47,1 одсто укупног бруто домаћег производа.

„У последње четири године у Србију је усмерено 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција, од чега је више од половине инвестирано у производне секторе. За наше грађане то значи отварање нових радних места, сигурну исплату зараде и пензија, стабилно и несметано функционисање здравственог система, школства, безбедности и свих осталих функција државе. Укупно, спољна трговинска робна размера Србије у 2023. години износила 65,5 милијарди евра, а извезено је робе у вредности од 28,6 милијарди евра“, рекао је он.

Вучевић је рекао да су бруто девизне резерве Народне банке Србије, које су основа за очување економске стабилности земље и гарант економске независности, на крају фебруара 2024. године износиле више од 25 милијарди евра, што је њихов највећи износ краја месеца од 2000. године.

„Резерве злата су на рекордном нивоу. Износ је око 40,9 тона у вредности од 2,9 милијарди евра, што је скоро три пута више него 2012. године, када су резерве злата биле 14,8 тона. Инфлација је на силазној путањи скоро годину дана, од априла прошле године“, рекао је он.

Вучевић је рекао да је Србија упркос свим изазовима и проблемима са којима се цео свет суочава остала јака и стабилна и да то потврђују међународне рејтинг агенције које су наставиле да потврђују наш кредитни ратинг, који се сад налази на корак до инвестиционог.

„Надам се да ћемо у наредном периоду успети да пређемо на тај виши ниво, што ће бити огроман успех за нашу земљу“, рекао је он.

Потврде исправности наше економске политике је аранжман који имамо са ММФ-ом, који је због одличних резултата омогућио да се станд-бy аранжман третира као аранжман испред опрезности.

„Радићемо на искорењивању сиромаштва тако да стопа сиромаштва буде смањена на 16%. Посебно ћемо водити рачуна о пензионерима који су поднели велики терет, захваљујући којима је наша економија много јача данас“, додао је он.

Вучевић је додао да је носилац модернизације у Србији је сектор информационо-комуникационих технологија, тзв. ИКТ сектор.

„Извоз услуга ИКТ сектора из године у годину бележи највећу стопу раста и најбрже растућа привредна грана. Извоз ИКТ услуга у 2023. години био је 3, 44 милијарде евра, а у 2012. години свега 375 милиона евра, што значи да је у 2012. години увећан за више од девет пута. Извоз ИКТ услуга у 2023. години је већи у односу на 2022. годину за 27 одсто“, рекао је Вучевић.

Он је нагласио да су остварени и значајни резултати су остварени у области изградње телекомуникационе и иновационе инфраструктуре.

„Пројекат повезане школе је завршен 1. јануара 2023. године, захваљујући ком је преко академске мреже уведен брз, поуздан и безбедан интернет у свих 1.800 основних и средњих школа у Србији и њиховим извозним одељењима. Тиме је 750.000 ђака и њихових 100.000 наставника добило приступ интернету.

Вучевић је рекао да је Државни дата центар у Крагујевцу у 2023. годину добио сертификат према стандардима за испуњење највишег нивоа поузданости, сигурности и ефикасности чувања опреме и података који за сада поседује само осам дата центара у земљама Западне Европе.

„У децембру 2023. године Влада Републике Србије потписала меморандум са Европском организацијом за нуклеарна истраживања, ЦЕРН, чиме смо постали део велике глобалне рачунарске мреже и тиме смо постали тек седма земља у Европи и десета у цијелом свету у којој ЦЕРН чува своје податке“, рекао је он.

Како је додао Вучевић, у области биотехнологије, наша земља објединила своје најбоље капацитете и у БИО4 кампусу окупила више од хиљаду доктора наука, 27 факултета и 9 научних института који ће заједно са студентима и привредницима чинити јединствено место концентрације талента, знања и инфраструктуре.

„С друге стране, Србија се издаје и као лидер у вештачкој интелигенцији у овом делу Европе, са важном улогом на глобалној сцени“, рекао је он.

Он истиче да је нова влада одлучила да настави са додатним улагањима у вештачку интелигенцију, а даље у напређењу ове области ће бити дефинисано и новом стратегијом за 2030. годину.

„Србија ће тако између осталог постати дом највећег суперкомјпутера за вештачку интелигенцију у југоисточној Европи, али и лидер у примјени вештачке интелигенције у јавном сектору. Наставићемо и са подршком развоју аутономних возила Србије, јер је наша земља једна од првих у Европи која је доделила лиценце за тестирање ових возила. Нова влада ће наставити путем који ће омогућити да наша земља буде међу лидерима у развоју и примени модерних технологија.

Вучевић: Изградња инфраструктуре је кичма развоја сваке земље

Мандатар нове Владе Милош Вучевић рекао је данас да је изградња инфраструктуре кичма развоја сваке земље и да је Србија много напредовала у тој области, као и да ће нова влада наставити да улаже у развој друмске, водне, железничке и водне инфраструктуре.

„Србија ће у наредним четири године бити велико градилиште. Експанзија грађевинске индустрије је у протеклој деценији нешто на шта треба посебно да будемо поносни. Док већина земаља које су чланице ЕУ бележи пад у сектору грађевинарства, у Србији овај сектор бележи раст. Прошле године у Србији је вредност грађевинских радова била већа за 11,2 одсто у односу на годину раније. У четвртом кварталу прошле године издато је 15,6 одсто више грађевинских дозвола, него у истом кварталу 2022. године. Учешће грађевинарства у БДП земље 2012. године износило је три одсто, а 2022. године ово учешће износи 5,5 одсто. Вредност свих грађевинских радова на територији Србије износила је 1,6 милијарди евра, док је прошле године вредност свих грађевинских радова у нашој земљи износила чак 5,6 милијарди евра“, рекао је Вучевић.

Вучевић је рекао да је од 2012. године изграђено је више од 450 километара аутопутева и брзих саобраћајница, а тренутно у фази изградње нових 650 километара, док је у наредном периоду планирано закључивање уговора о изградњи додатних 880 километара.

„Само у 2023. године пуштено је у саобраћај скоро 90 километара аутопутева и брзих саобраћаница, док је за 2024. годину планирано да се изграде још близу 166 километара аутопутева и брзих саобраћаница“, рекао је Вучевић.

Он је додао да се води рачуна о равномерном развоју Србије и да ће се о томе бринути и у будућности.

„Када је у питању путна инфраструктура саме локације на којима се реализују ови радови су од Крушевца, Прељине, Пожеге, Шапца, Лознице, Новог Сада, Београда, до Бачког Брега, Српске Црње, Зрењанина, Кикинде. Током мандата владе почећемо да градимо аутопутеве од Пожеге до Бољара, прву фазу брзе саобраћанице ‘Карађорђе’, од Малог Пожаревца преко Младеновца и Аранђеловца, затим деоницу пута Пожега-Мачкат. Надам се да ћемо имати новца да почнемо изградњу брзе саобраћанице Краљево- Нови Пазар. Током мандата владе коју ћу уводити, биће ће завршен Фрушкогорски, Моравски и Дунавски коридор, као и сектор обилазнице око Београда, од Бубањ Потока до Панчева“, нагласио је Вучевић.

Истакао је да се граде и мостови и да је тренутно у реализацији изградња пет мостова.

„У фази изградње су два моста преко Дунава, један градски мост у Новом Саду и други мост као део Фрушкогорског коридора. Желим да напоменем да је у изради пројектна техничка документација за још два моста, један пешачко- бициклистички у Новом Саду и други мост у Бачкој Паланци. Израђује се и пројектна документација за друмско-железнички мост око Београда код Винче“, рекао је он.

Ер Србија ће до краја мандата ове владе имати до седам милиона путника, а аеродром Никола Тесла више од 10 милиона путника рекао је Вучевић.

„У току је завршетак радова на новом терминалу аеродрома Константин Велики у Нишу, који ће бити отворен за путнике од 1. јула ове године. Планирамо изградњу друге фазе аеродрома Росуље у Крушевцу, изградњу новог терминала уместо постојеће зграде на аеродрому Константин Велики у Нишу, као и изградњу хангара, платформе и паркинга аеродрома Морава у Краљеву“, рекао је он.

Кроз програм „Скок будућности “ биће изграђено додатних 487 километара аутопутева и брзих саобраћајница.

„Планирамо програм рехабилитације и ургентног одржавања регионалних државних путева. То значи да ћемо за четири године поред изградње аутопутева и брзих саобраћајница реконструисати укупно 6.000 километара путева, што значи потпуну рехабилитацију наше путне мреже“, рекао је он.

Истакао је да ће почетком јуна почити изградња железничке обилазнице око Ниша.

„Реконструишемо пругу Ниш- Брестовац. У јуну почиње изградња пруге Земун Поље-аеродром Никола Тесла. Планирамо да реконструишемо пруге Врбас-Сомбор, Панчево-Суботица, Сталаћ-Краљево-Рудница, са везом до Новог Пазара, Крагујевац-Краљево-Чачак, Пожега-Ужице, Ваљево-Врбница, као део пруге Београд-Бар, као и део пруге Београд-Чачак“, рекао је Вучевић.

Вучевић је напоменуо да је од 2012. године до данас изграђено више од 100 километара нових пруга, а реконструирано више од 850 километара, а да је у току реконструкција на више од 200 километара пруга.

„У децембру ове године пустићемо у саобраћају 108 километара брзе пруге од Новог Сада до Суботице, а почећемо изградњу 230 километара брзе пруге од Београда до Ниша. У овом тренутку ниједна земља у Европи не гради толико километара брзих пруга као Србија. Нас у наредном периоду чека реконструкција и модернизација додатних 2.000 километара регионалних пруга. Оно што нас чека у наредном периоду је и наставак реформе железничког сектора и унапређење услуга на железницама. Србија гради железницу 21. века, тако да очекујемо да наша предузећа буду на том нивоу“, нагласио је он.

У области водног саобраћаја реконструисаће се, како је рекао Вучевић, и проширити капацитети луке Богојево, Прахово и Сремска Митровица.

 

Фото: Танјуг Раде Прелић

 

Related posts

Вучић у Савету безбедности: Актуелна ситуација на Косову и Метохији је у супротности са резолуцијама УН

Новосадска ТВ

У СРБИЈИ ДАНАС ОД МИНУС ЧЕТИРИ ДО 16 СТЕПЕНИ, задржава се претежно сунчано време

Новосадска ТВ

Вучић: Ниједна неформална вечера не може ништа да промени, али показује односе

Новосадска ТВ