Политика

ЗАТВОРЕНА БИРАЧКА МЕСТА НА КиМ Симић: СРПСКА ЛИСТА у српским срединама освојила свих 10 мандата

У Аутономној покрајини Косово и Метохија (АП КиМ) у 19 часова су затворена бирачка места на ванредним изборима за скупштину привремених институција самоуправе.

Грађанима који су се у том тренутку затекли на бирачким местима омогућено је да гласају.

Ванредни избори су одржани пошто парламент није успео да изабере председника привремених институција у року који је одредио уставни суд у Приштини, односно до 28. априла.

Према подацима централне изборне комисије (ЦИК) у Приштини, излазност је до 17 часова била 29,28 одсто, а највећа излазност забележена је у српским срединама, у Зубином Потоку гласало је 52,87 одсто уписаних бирача.

Укупна излазност до 17 часова часова мања је него на изборима у децембру 2025. године, пошто је на децембраским изборима до 17 часова гласало 38,63 одсто уписаних бирача.

Право гласа на данашњим изборима имало је 2.092.174 грађана, а гласало се у 949 бирачких центара са 2.550 бирачких места.

На изборима су учествовале три коалиције, 17 странака и један независни кандидат.

Из српске заједнице на изборима су учествовале најјача српска странка у Покрајини – Српска листа и странка За слободу правду и опстанак.

Скупштина привремених институција има 120 посланичких места, од којих је 10 загарантовано представницима Срба, 10 несрпским невећинским заједницама и 100 албанским странкама.

Ово су трећи избори за скупштину привремених институција за непуних 16 месеци.

Тзв. КП ухапсила двојицу Срба у Гораждевцу, наводно покушали да утичу на бираче

Тзв. косовска полиција ухапсила је данас у Гораждевцу, код Пећи, двојицу Срба због сумње да су наводно покушали да утичу на слободну вољу бирача и њима је одређено задржавање од 48 сати.

У саопштењу тзв. косовске полиције додаје се да се сумња да су они наводно покушали да утичу на бираче да гласају за Српску листу.

Данашњи ванредни избори за скупштину привремених приштинских институција, као и сви претходни које су организовале привремене институције, одржавају се у атмосфери бруталних притисака Приштине на Србе и најјачу српску странку Српску листу – хапшења, претњи, застрашивања и физичких напада на Србе и српске институције.

Пред изборе су ухапшени директори седам српских здравствених и образовних институција са централног КиМ и одређен им је притвор до 30 дана због наводног „кршења слободне воље бирача“.

Активиста Српске листе Александар Трајковић из Угљара такође је ухапшен и одређен му је притвор до 30 дана.

Према подацима ЦИК-а, највећа излазност на данашњим изборима забележена је у српским срединама.

Пауновић:Хапшење Димитријевића покушај прогона преосталих Срба из Гораждевца

Министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић изјавила је, поводом хашења председника села Гораждевац поред Пећи Милоша Димитријевића у његовој породичној кући, да се наставља прогон, терор и шиканирање Срба на просторима АП Косову и Метохији.

„Часног домаћина, председника села Гораждевац поред Пећи, мог суграђанина и пријатеља Милоша Димитријевића, данас су, у породичној куци ухапсили специјалци Аљбина Куртија. У присуству супруге, синова, снаје и две малолетне унукице упали су са дугим цевима само зато сто је Србин и сто верује да може да настави да живи на свом имању на ком је рођен“, навела је Пауновић на Инстаграму.

Истакла је да је циљ хапшења Димитријевића да се протерају преостали Срби из Гораждевца и додала да је заједно са Димитријевићем ухапшен и пријатељ Ранко Здравковић.

„Безумни џелати његовим хапшењем покушавају да натерају преостале Србе у Гораждевцу да доживе судбину својих расељених суграђана. Заједно са њим ухапсен је и његов комшија и пријатељ Ранко Здравковић. Наставља се прогон, терор и шиканирање. Још једна у низу лажна оптужба коју си дозивео мој пријатељу али, победићеш! На Косову и Метохији уз Божију помоћ мора да победи Милош“, нагласила је Пауновићева.

Тзв. косовска полиција ухапсила је данас у Гораждевцу, код Пећи, двојицу Срба због сумње да су наводно покушали да утичу на слободну вољу бирача и њима је одређено задржавање од 48 сати.

У саопштењу тзв. косовске полиције додаје се да се сумња да су они наводно покушали да утичу на бираче да гласају за Српску листу.

Данашњи ванредни избори за скупштину привремених приштинских институција, као и сви претходни које су организовале привремене институције, одржавају се у атмосфери бруталних притисака Приштине на Србе и најјачу српску странку Српску листу – хапшења, претњи, застрашивања и физичких напада на Србе и српске институције.

Дачић: Хапшење Срба у Гораждевцу наставак континуираног терора над Србима на КиМ

Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић најоштрије је осудио данашње противправно привођење двојице Срба, Милоша Димитријевића и Ранка Здравковића, у Гораждевцу код Пећи.

“Овај чин, спроведен под лажним оптужбама за наводни утицај на бираче и подршку Српској листи, не представља ништа друго до наставак континуираног терора, застрашивања и огољеног политичког прогона који режим у Приштини спроводи над преосталим Србима на Косову и Метохији“, поручио је Дачић на Инстаграму.

Он је нагласио да је посебно недопустиво што се овакве монтиране акције, које укључују и упаде у породичне куће и претресања домова, свесно и циљано реализују на сам дан избора на КиМ, како би се међу српско становништво унели страх и паника, те директно опструисало њихово право на слободно изјашњавање.

“Подсећам јавност да ово није изолован инцидент, већ део координисане кампање која је започела бруталним хапшењима директора српских здравствених и образовних институција, као и политичких активиста у данима који су претходили изборима“, додао је Дачић.

Он је позвао међународну заједницу, КФОР и ЕУЛЕX да реагују у складу са Резолуцијом 1244, прекину своје пасивно посматрање и зауставе самовољу и насиље такозване косовске полиције, пре него што поступци Приштине доведу до потпуног слома безбедности и стабилности на терену.

Тзв. косовска полиција ухапсила је данас у Гораждевцу, код Пећи, двојицу Срба због сумње да су наводно покушали да утичу на слободну вољу бирача и њима је одређено задржавање од 48 сати.

У саопштењу тзв. косовске полиције додаје се да се сумња да су они наводно покушали да утичу на бираче да гласају за Српску листу.

ЦИК у Приштини: Гласало 36,79% уписаних бирача, највећа излазност у српским срединама

Излазност на изборима за скупштину привремених приштинских институција до затварања бирачких места у 19 часова је 36,81 одсто, на основу обрађених 99,80 бирачких места, а убедљиво највећа излазност је у српским срединама.

Највећа излазност је у Ранилугу је гласало чак 55,29 одсто уписаних бирача, показују подаци централне изборне комисије (ЦИК) у Приштини.

Према подацима објављеним на сајту ЦИК-а, у Зубином Потоку је гласало 55,26 одсто уписаних бирача, у Лепосавићу 54,23 одсто, а у Звечану 54,45 одсто уписаних бирача.

У Новом Брду излазност до 19 часова је 51,17 одсто, у Грачаници 47,08 одсто, у Партешу 41,93, у Клокоту 44 одсто, у северном делу Косовске Митровице 40,96, а у Штрпцу 42,08 одсто уписаних бирача.

Када је реч о албанским срединама, у Приштини је излазност 46,97 одсто, у Јужној Митровици 36,50, у Призрену 30,36, Ђаковици 29,23, а најмања излазност је у општини Драгаш и износи 23,88 одсто.

Укупна излазност мања је у поређењу са изборима у децембру 2025. године, пошто је на децембраским изборима гласало 44,99 одсто уписаних бирача.

Председник ЦИК-а Крешник Радоњићи изјавио је на конференцији за новинаре после затварања бирачких места да није било инцидената који би могли да наруше кредибилитет изборног процеса.

ЦИК је почео на свом сајту објављује прве прелиминарне резултате данашњих ванредних избора.

Бројање гласачких листића политичких субјеката врши се на бирачком месту, док се бројање гласова кандидата за посланике врши у општинским центрима за бројање.

Скупштина привремених институција има 120 посланичких места, од којих је 10 загарантовано за представнике Срба.

Из српске заједнице на изборима су учествовали најјача српска странка у Покрајини- Српска листа и странка За слободу правду и опстанак.

ЦИК у ПР: Обрађени гласови са 91,87% бирачких места, Самоопредељењу 43,60% гласова

Централна изборна комисија (ЦИК) у Приштини обрадила је гласове са 91,87 одсто бирачких места на данашњим изборима за скупштину привремених приштинских институција, а према им резултатима Покрет Самоопредељење води са 43,60 одсто гласова, осносно 277.989 гласова.

На другом месту је Демократска партија Косова са 21,50 одсто, односно 137.122 гласа, а на трећем месту Демократски савез Косова са 17,97 одсто, односно 114.603 гласа, показују подаци објављени на сајту ЦИК-а.

Према подацима објављеним на сајту ЦИК-а, Алијанса за будућност Косова освојила је 7,23 одсто или 46.115 гласова.

Према до сада објављеним резултатима, Српска листа је освојила 4,88 одсто или

31.099 гласова.

Ови резултати не укључују гласове са условних бирачких места, гласове особа са посебним потребама и гласање бирача који су гласали ван КиМ.

Излазност на данашњим изборима била је 36,88 одсто, а највећа излазност била је у српским срединама.

Укупна излазност мања је за осам одсто него на изборима у децембру 2025. године.

Симић: СЛ у српским срединама освојила свих 10 мандата, поново нам краду један мандат

Члан Председништва Српске листе Игор Симић изјавио је да је, када су у питању гласови из српских средина на данашњим изборима за скупштину у Приштини, Српска листа освојила 42.166, односно више гласова него на претходним изборима.

Симић је у укључењу за ТВ Пинк рекао да је Српска листа, када су у питању гласови српског народа, освојила свих 10 мандата који су намењени српском народу, али да поново види намештање од стране Албанаца и да се Рашићу додају гласови у општинама у којима скоро да нема Срба.

„Српска листа је освојила више гласова него на претходним парламентарним изборима. И на томе, пре свега, велика захвалност српском народу који је у претходном периоду морао да трпи притиске, хапшења, малтретирања, чак и челника здравствених и образовних установа. Дакле, српски народ је показао јединство, показао је слободу и у односу на Куртијевог миљеника Ненада Рашића Српска листа има скоро 13 пута више гласова у српским срединама на простору Косова и Метохије“, истакао је Симић.

Навео је да је Рашић у Ђаковици освојио 77 гласова, у Глоговцу 13, а да је у Призрену, где има 15-20 Срба, Рашић добио 430 гласова.

Симић је поновио да се поново краде мандат из руку српског народа и поклања Рашићу.

„Дакле, поново се краде мандат из руку српског народа и поклања оном ко ће да клима на све што Аљбин Курти и режим у Приштини буду говорили. ​Зато још једном истичем захвалност храбром српском народу и српској држави која је стала уз Српску листу и српски народ и увек стоји уз српски народ и Српску листу“, рекао је Симић.

Додао је да су се лидери Српске листе чули са председником Србије Александром Вучићем који им је честитао на резултату, охрабрио их да и даље раде у корист српског народа и рекао да ће српска држава бити уз Србе на Косову и Метохији.

 

 

Фото: Танјуг СТР

Related posts

Без воде део Сремске Каменице

Новосадска ТВ

ЗА ВИКЕНД 23 СТЕПЕНА У НОВОМ САДУ Град се буди уз сунце, стиже савршено време!

Ivona

Вучић: Нема ништа важније од подршке грађана коју смо јуче добили

Новосадска ТВ