Војводина

(ФОТО) НА НОВОМ ЖЕЛЕЗНИЧКОМ МОСТУ НА ТАМИШУ ТРАСИРАНА ДЕОНИЦА ПРУГЕ Неимари повезују Орловат и Томашевац, а ево како теку радови

Радови на изградњи новог моста преко Тамиша су прилично одмакли од прошлог августа када је цео пројекат започет.
На железничком мосту завршено је бетонирање оба главна и потпорних стубова, на десној обали реке завршава се монтажа првог од три сегмента конструкције новог моста, постављени су привремени стубови за навоз конструкције и трасирана је деоница пруге којом ће колосек прилазити новом мосту.
Радови на изградњи носећих стубова су почели августа прошле године, када је водостај Тамиша био најнижи, а нови мост гради се у непосредној близини постојећег, како би у што већој мери био задржан досадашњи профил пруге.
Градоначелник Зрењанина Симо Салапура је изградњу железничког моста преко Тамиша оценио као капитални инфраструктурни пројекат, али он неће бити једини на овом делу реке.
– На овом потезу, на удаљености од свега 100 метара у будућности ћемо имати чак три моста, један је друмски мост који тек треба да се гради и о коме се преговарају услови, други је стари железничко – друмски мост који ће постати пешачко-бициклистички и овај трећи, железнички мост, део пруге која ће бити реконструисана од Београда, Панчева преко Зрењанина до Кикинде и крака до Суботице. Радови теку својом динамиком, нама за овај део посебно значи што ћемо имати и добру железничку везу са будућим правцима, али и побољшати економске потенцијале града Зрењанина. Захваљујем се извођачима радова, држави и ресорном министарству који финансирају овај пројекат – рекао је градоначелник.
Foto: Grad Zrenjanin
Како су истакли, сви радови теку у пројектованим роковима, а најзахтевнији део посла тицао се стубних места, нарочито стубних места 2 и 3 која се налазе у самом кориту реке и они су у потпуности завршени
У наредних десет до петнаест дана очекује се нагуривање првог сегмента моста који је дуг 40 метара, а комплетна дужина моста је 120 метара.
-Све иде по плану и очекујем да се у августу овде видимо на отварању овог објекта- рекао је
Милутин Перуновић, технички директор предузећа „Extra Auto transport“.

– Са томашевачке стране насип је дугачак 790 метара, а са орловатске стране 330 метара. Што се тиче висине насипа, она је просечно 5 метара, а највиша тачка насипа је 5,5 метара. Насип је рађен од изузетно квалитетних материјала, тежимо да све буде перфектно одрађено – објаснио је Перуновић.

По завршетку монтаже првог сегмента моста на обали, он ће, помоћу хидрауличких уређаја, бити навучен на стубове, а сличан поступак биће поновљен и за преостала два дела моста.

Стари друмско-железнички мост направљен је 1880. године и данас је споменик културно-историјског наслеђа. Идеја је да постане бициклистичко-пешачки мост и додатна туристичка атракција за овај део Баната и територије Зрењанина.

Foto: Grad Zrenjanin
Инвеститор изградње новог моста је АД “Инфраструктура железнице Србије”, извођач радова – конзорцијум предузећа “Extra Auto transport”, “Bricken d.o.o.” i “ZGOP d.o.o.”, а укупна предрачунска вредност ове инвестиције процењена је на 1.182.076.299,18 РСД без ПДВ-а, или 10 милиона евра. Железнички мост биће део регионалне железничке пруге бр. 202 Панчево главна станица – Зрењанин – Кикинда, у коју ће се у наредном периоду улагати значајна средства из домаћих и међународних извора.

Република Србија, преко ресорних министарстава, и Град Зрењанин на овај начин трајно решавају проблем настао затварањем досадашњег моста за друмски саобраћај, и то градњом два нова моста – посебно за друмски и железнички саобраћај. У међувремену је, као алтернативно решење, изграђен нов асфалтни пут између Ботоша и Орловата, дужине 5,3 километара и мештанима Томашевца омогућена лакша комуникација са градским средиштем.

novosadska.tv

Related posts

(ФОТО, ВИДЕО) ВЕЛИКА НЕСРЕЋА! Срушио се мост на Криму, има повређених

Новосадска ТВ

НА СЕВЕРУ НАШЕ ЗЕМЉЕ ДЕЛУЈЕ НАЈВИШЕ СЕКТИ У Суботици све врви од њих, а Ниш и Пожаревац најсигурнији

Ivona

РАДИЋЕ СЕ БРЗА САОБРАЋАЈНИЦА КОД ОБРЕНОВЦА Радови ће трајати три године, а имаће ОСАМ МОСТОВА

Ivona