БИРН Србија посредством сајта “Балкан Инсигхт” има задатак да креира јавно мњење које је изразито негативно настројено према свему што долази са Истока
БИРН Србија званично представља невладину, непрофитну организацију са седиштем у Београду. Од свог оснивања 2004. године, БИРН Србија се бави мониторингом и анализом друштвених и политичких процеса, како у Србији, тако и на Балкану, пише 24 седам.
Међутим, улога БИРН-а је сасвим другачија. Ова организација и те како делује у складу са интересима страних влада, финансирана је из страних фондова, док њени оснивачи и новинари остварују енормне зараде.
Ова група за притисак, сакривена иза интернет портала и новинских легитимација, поред притиска на појединце из врха државе који желе да воде суверенистичку политику, има превасходни задатак да нападне све инвестиције које долазе са Истока, пре свега из Кине и Руске Федерације.
Руски и кинески “малигни” утицај
БИРН Србија посредством сајта “Балкан Инсигхт” има задатак да креира јавно мњење које је изразито негативно настројено према свему што долази са Истока.
Наиме, на сајту “Балкан Инсигхт” постоје категорије Русија на Балкану и Кина на Балкану, и уколико читате овај садржај, не постоји апсолутно ништа позитивно што долази из ових земаља.
Тако рецимо, у ауторском тексту Саше Драгојла под називом Паралелна влада: Како је Вучић преокренуо Устав Србије, аутор напада председника Србије Александра Вучића и кинеске инвестиције у енергетски сектор наше државе.
У наведеном тексту, аутор паушално, без конкретних доказа, уз полу-информације, поприлично тенденциозно извештава јавност, док је једини грех државног руководства то што захтева од кинеских партнера да се пројекат изградње новог блока костолачке термоелектране на угаљ заврши у предвиђеном року.
Даље, “Балкан Инсигхт” пише о санкцијама САД кинеским компанијама, затим о малигним руским телеграм каналима, као и о лошем утицају Кремља на земље Балкана.
Посебну пажњу изазива текст сарајевског аутора Сеада Турчала који пореди Милорада Додика са “злочинцима” из деведесетих година, док се у осталим текстовима на тенденциозан начин извештава о посети Додика Кремљу, уз вечито поређење са Милошевићем, Караџићем уз незаобилазно помињање Сребренице, наводи 24 седам.
Улога Британаца и сарадња са “Bellingcat ”
Оснивач сајта “Bellingcat ” је Елиот Хигинс, дугогодишњи сарадник “Атлантског савета”, те не чуди сарадња овог сајта са новинарима БИРН-а.
Како незванично сазнајемо из извора блиских овој НВО, новинари БИРН-а годинама размењују податке са колегама овог британског портала и то искључиво везано за билатералне односе Србије и Кине.
У ту сврху, БИРН је у више наврата негативно писао о јачању економских веза Србије и Кине, истичући да је Србија постала важна карика на кинеском пројекту “Појас и пут”.
Оно што је занимљиво, новинари БИРН-а никада нису истраживали колико су кинеске компаније уложиле у Србију и да су градови попут Смедерева и Бора преживели управо захваљујући привлачењу инвеститора из Кине.
Такође, БИРН-у, односно налогодавцима са Запада су сметале и технолошке иновације из Кине, затим развој војно-полицијске сарадње између две државе, а посебна пажња је усмерена на плашење грађана Србије причом о еколошким стандардима који изостају са доласком кинеских инвестиција.
Интересантно, за све ове године, новинари БИРН-а се ни у једном тексту нису бавили стандардима западних компанија, како у људским и радним правима њихових запослених, јер вероватно претпостављају да су компаније своје запослене чувале као мало воде на длану, док “зли” Кинези исте те раднике третирају као робове.
БИРН против Руса и Српске православне цркве
Новинари БИРН-а су посебну пажњу посветили односима Србије са Руском Федерацијом уз незаобилазне ударце по темељу српске државности, а то је Српска православна црква.
Наиме, средином 2020. године БИРН је оптужио званичну Москву и безбедоносне службе из Русије да имају уплива у насилне протесте у Београду, док су у исто време нападали Београд и српске службе за слање добровољаца у Украјину, који су се борили на страни Русије.
Такође, у фокусу БИРН-а је Српска православна црква, која за новинаре ове НВО и медијске куће не представља темељ државности која је сачувала српски народ, културу и традицију кроз векове, већ се искључиво приказује као експонент руских обавештајних служби на Балкану.
Из свега наведеног, можемо да закључимо да су стратези појединих западних служби прихватили кинеску доктрину чувеног Сун Цуа, а то је да међу становницима и службеницима непријатељске државе постоје они који се могу поткупити тајним каналима да би се од њих добила обавештења о стварним приликама у њиховој земљи и плановима који су уперени против вас.
Сун Цу је такође констатовао да домаћи издајници могу послужити за стварање неслоге и раздора у непријатељским редовима, а на српском народу је да примени стихове Јована Ђорђевића:
Боже спаси, Боже храни српске земље, српски род! Сложи српску браћу драгу, на свак дичан славан рад, слога биће пораз врагу, а најачи српству град!
И да запамти да се живот рађа на Истоку, пише 24 седам.
Фото: 24 седам printscreen
(24 седам)