Удружење пацијената Србије (УПС) каже да ће годину за нама памтити по томе што су до оболелих стигли претходно усвојени лекови са листе, као и по многобројним састанцима, кампањама, трибинама – међународним, регионалним и домаћим – на којима је изнова истицано колико је важно проналажење решења за континуирану доступност иновативних терапија.
„Прошле године напустили су нас неки чланови, они су изгубили битку с болешћу и због њих још снажније настављамо наше залагање за континуирану и правовремену доступност иновативним терапијама, јер прави лек у право време за оболелог значи – живот“, рекао је за Танјуг председник Удружења пацијената Србије Саво Пилиповић и истакао да њихова борба није само за лекове – то је борба за достојанство, за право сваког пацијента на квалитетан живот.
Он је додао да ће и ове године наставити да се залажу за то да Србија не заостаје за другим земљама и да сви пацијенти имају шансу за терапију која им може поправити исходе лечења.
„Нажалост, за нас је ово још једна година коју су појели скакавци. Да не буде баш све лоше, ваља рећи да постоји нада да ће у наредним месецима ипак стићи неке нове иновативне терапије. Оно што је било добро у 2024. години је што су до пацијената стигли лекови са листе која је усвојена претпрошлог децембра“, навео је Пилиповић.
Треба истакнути, додао је Пилиповић, да држава одваја значајна средства за иновативне лекове и да је сарадња са директорком РФЗО-а, професорком Сањом Радојевић Шкодрић и њеним сарадницима, на високом нивоу.
„Имали смо, сада већ прошле године, састанак са министром здравља Златибором Лончаром и његовим сарадницима. Састанак је протекао веома добро, лако и брзо смо се договорили око приоритета, део договора је већ испоштован“, рекао је он.
Додао је и да се нада да ће ове године успети да реализују оно што је један од најважнијих циљева УПС, а то је да представници удружења пацијената имају представнике у републичким стручним комисијама, без права гласа, али да буду присутни на месту које је полазна тачка за одлучивање о могућностима које би могле да им буду пружене током лечења.
Као пример навео је то што у управном одбору РФЗО-а седи представник пољопривредника, али представника пацијената, оних који се лече – нема.
Ипак, напретка у односу на стање од пре неколико година има, али га нема довољно, и на томе ће, како каже, наставити да раде и у овој години.
„Морамо још више да учествујемо у раду оних државних органа у којима се одлучује о нама“, нагласио је Пилповић додајући да ће се УПС борити и да буде остварено у потпуности оно што често слушамо а то је да би пацијент требало да буде у седишту здравственог система.
Удружење пацијената Србије истицало је у више наврата да је због ограничене доступности иновативних лекова дуги низ година, формиран значајан јаз између Србије и других земаља Европе.
„Ситуација је недавно почела да се побољшава обезбеђивањем дела кључних иновативних терапија, али је јаз још велики и потребни су додатни напори како би Србија достигла стандарде у лечењу који су већ присутни у региону и шире. УПС апелује на све релевантне актере да се заједнички ангажују на проналажењу решења за континуирану доступност иновативних терапија“, поновио је Пилиповић.
Удружење пацијената Србије основано је 2020. године са жељом да освари три најважнија циља, а поред тога што је њихов први задатак да се боре за већу доступност иновативних терапија у Србији и указују на важност превенције.
„Ми нисмо савез различитих удружења већ скуп појединаца, циљ нам је да заступамо циљеве свих пацијената, на системском нивоу, као кровна организација која ради на томе да се побољша комуникација између здравственог система и пацијената“, објаснио је Пилиповић, који је уједно и оснивач и председник Удружења пацијента оболелих од меланома.
„Прошле године је стигла и званична потврда да су иновативне терапије, уведене претходних година, продужиле период преживљавања пацијената који болују од метастатског меланома. То је велика и добра вест, нешто што нас је све обрадовало“ рекао је Пилповић и додао да се управо на примеру меланома најбоље види колико је и за наше друштво и за пацијенте важно и корисно увођење иновативних терапија.
Фото: Pexels