Премијер Милош Вучевић изјавио је данас да Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину констатује напредак у бројним областима, а посебно напредак Србије у области економије.
„ЕУ констатује напредак Србије у бројним областима, пре свега, у областима економије“, рекао је на конференцији за медије Вучевић коме је шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре предао Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину. Он је рекао да му је Жиофре дао одређена појашњења и да ће влада тек анализирати уручени извештај.
„Амбасадор Жиофре нам је управо доставио годишњи извештај о Србији за 2024. годину, који је завршен по изјавама амбасадора неколико сати пре овог састанка, тако да смо добили и усмена појашњења или напомене по кључним питањима које су садржане у овом извештају. Сада ће влада ући у детаљну анализу целог извештаја и свакако ћемо о томе детаљније упознати и јавност Србије“, рекао је Вучевић.
Истакао је да је за Србију то важан извештај, јер представља суштинску мапу пута за Србију и за наше евроинтеграције и представља анализу годишњег напретка Србије и оцену достигнутог нивоа спремности за чланство наше земље у ЕУ. Премијер је рекао да је задовољан након појашњења Жиофре да ЕУ бележи напредак Србије посебно у области економије – макроекономске сигурности и стабилности Србије и фискалне дисциплине наше државе. Подсетио је да је Србија добила инвестициони рејтинг и навео да ће то значити за привлачење страних директних инвестиција.
„Задовољан сам и напретком у погледу зелене агенде односно екологије и климатских промена и то је констатовано, с тим што нас ту чека још много посла. Имамо напредак и у области правде, слободе, безбедности, статистике, опорезивања, трансевропске мреже, али свакако морамо више. Чекају нас наравно разговори о најосетљивијем корпусу питања, а то је усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ“, рекао је Вучевић. Каже да се ту обично поједностављује анализа и само се истиче да ли се Србија ускладила са неким изјавама и декларацијама. „А заборавља се да је Србија на много конкретних поља показала да је чланство у ЕУ наше стратешко опредљење и да остаје наш главни циљ и главна политика“, навео је Вучевић.
Он је рекао да ни сам себи не може да објасни зашто Србија није ефикаснија на неким пољима. „Мораћемо се и ми из кабинета потрудити. Пре свега, говорим о кластеру 2 и кластеру 5. Кластер 2 који се тиче унутрашње трговине, ствари које су итекако решиве и то није питање неке високе политике или геополитике, то није питање најосветљивијег питања за све нас, а то је Косово и Метохија. То је питање које може да буде много брже уређено и мора да буде много брже уређено, као и кластера 5 који се односи на пољопривреду, као што ни питање рибарства заиста није везано са питањем високе политике“, истакао је Вучевић.
Додао је да није оправдање, али је чињеница да је наша земља готово пола ове године била са владом у техничком мандату. „Ова влада, која је изабрана у мају ове године, суштински је преузела одговорност за даљи европски пут Србије“, нагласио је премијер. Рекао је да жели да истакне да су у том периоду урађене неке добре ствари, не само у погледу потписивања Меморандума о разумевања између Србије и ЕУ по питању критичних материјала и сарадније у области енергетике, али и екологије, већ и чињеница да је влада почетком овог месеца, усвојила реформску агенду, односно наш план везан за План раста за Западни Балкан који је потврђен од Брисела. „То је документ који је започела претходна влада, ми смо га наследили, и ја сам просто прихватио тај део посла које је урадио претходни кабинет, претходна влада и само смо убрзали у смислу да испоштујимо рокове и да завршимо тај документ. То је предустав да Србија може да аплицира и повуче готово 1,6 милијарди евра за пројекте у нашој држави и свакако да представља даље јачање економије преко животног стандарда нашег грађана“, рекао је Вучевић.
Он је, на крају обраћања, поновио да Извештај Европске комисије за Србију веома важан документ, и да ће га пажљиво анализирати. „Водићемо рачуна о свакој речи, о свакој реченици. Хвала европским партнерима на достављању и чека нас пуно посла. Са неким стварима смо задовољни, са неким нисмо. Неке ствари од нас зависе, некада је и ван нашег домашаја, али се рефлектују на европски пут Србије и све то морамо узети у обзир“, рекао је Вучевић.
Фото: Танјуг, Немања Јовановић