Председник Србије Александар Вучић рекао је за РТС да је са председником Русије Владимиром Путином имао добар разговор између осталог и о гасу и да су договорене добре цене, које су за Србију драстично ниже. Рекао сам Путину да имам договорене посете, а и да није било тако било би ми тешко да дођем на Самит БРИКС-а али ћемо послати делегацију, рекао је Вучић.
Председник каже да ће, на самиту БРИКС-а у Казању, Србију представљати министри Братислав Гашић, Александар Вулин, Адријана Месаровић и Ненад Поповић.
Присуствоваћу обележавању 80. годишњице победе на фашизом 9. маја у Моксви
Вучић је изјавио да ће на позив председника Русије Владимира Путина присуствовати обележавању 80. годишњице победе над фашизмом 9. маја, на Црвеном тргу у Москви.
„Разговарао сам са председником Путином о осамдесетогодишњици обележавања победе над фашизмом, које ће се одиграти следеће године, и то ће бити, претпостављам, највећа представа у историји после Другог светског рата на централном тргу, на Црвеном тргу у Москви“, рекао је Вучић.
Подсетио је да је заједно са Бењамином Нетањахуом био гост председника Путина и председника Медведева на 75. годишњици.
„И имаћу изузетну част да присуствујем и осамдесетогодишњици“, рекао је Вучић.
Са Путином сам разговарао о гасном аранжману, обезбеђен гас за ову зиму
Вучић је изјавио да је са председником Русије разговарао о гасном аранжман за нашу земљу и да је за ову зиму обезбеђен гас по веома добрим ценама, по формули: шест милиона кубних метара гаса дневно и плус два милиона за руске компаније у Србији, као и да је било реч и о додатним количинама од три милиона.
„Разговарали смо о гасном аранжману и очекујем да уз одређене компромисе за ствари из прошлости кренемо у разговоре о дугорочном аранжману са Руском Федерацијом. Успели смо за ову зиму да обезбедимо по следећој формули на дневном нивоу шест милиона кубних метара гаса плус два милиона за руске компаније које троше у Србији – Петрохемију, ТЕТО Нови Сад, ТЕТО Панчево и НИС. Истовремено смо разговарали о та три милиона додатних флексибилних количина кубних метара гаса“, рекао је Вучић.
Навео је да када је највећа потрошња зими потрошимо и 17 милиона кубних метара гаса које трошимо из наших резерви које имамо у Мађарској и Банатском двору.
„Имамо укупно 645 милиона кубних метара у резервама, тако да људи не морају да брину. Цене које смо успели да договоримо са руском страном су веома добре. Оне су биле фер за ову зиму, предвидели да ћемо
тих шест милиона кубних метара да буде по цени за нафтну формулу. Да бих вам објаснио о чему се ради. Ако је данас цена 440 долара по кубном метру, на ТТФ холандској берзи, за нас је та цена данас 300, јуче је била 323, дакле свакога дана се то мења, али је то свакако драстично нижа цена од оне које је на ТТФ-у. За ова два милиона кубних метара такође, а за ова три милиона кубних метара идемо по формули 70 одсто ТТФ цена, 30 одсто нафтна формула, што је такође ниже од регуларне берзанске цене“, рекао је Вучић.
Председник је истакао да је веома захвалан руској страни на тој врсти подршке и помоћи које су нам пружили.
Четворо министара ће представљати Србију на самиту БРИКС-а
Вучић је изјавио да ће четворо министара представљати Србију на Самиту БРИКС-а у Казању.
Вучић је рекао да је и дан када је добио позив председника Русије Владимира Путина рекао амбасадору Русије да је претходних дана договарао са Доналдом Туском и да је он потврдио долазак, али да ће да види са њим хоће ли доћи или не.
„Доналд Туск премијер Пољске је то прихватио и он долази прекосутра, сутра имам трилатералу са (Робертом) Фицом и (Виктором) Орбаном, као представник Србије, са Словачком и Мађарском у Комарну, у среду већ стиже Доналд Туск, али се њему придружује Кирјакос Мицотакис наш грчки пријатељ. Вече касније стиже Урсула фон дер Лајен и ја сам био веома поштен према председнику Путину“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је то пренео Путину.
„Ја сам био веома поштен према председнику Путину и рекао му, дакле, то је било заказано раније, али нисам крио и рекао сам му, поштовани господине председниче, и да нема ових посета, било би ми изузетно тешко да дођем због различитих ствари које ви добро знате и за које верујем да разумете Србију. Србија је једина земља у Европи која није, словима и бројем, једина земља у Европи која није приступила ни једној декларацији, а само у овој години их је било 44 против Руске Федерације“, рекао је Вучић.
Како је додао, од 44 пакета различитих санкција које су само ове године донете, Србија се ни једној није придружила и он то високо цени.
„Ја сам му рекао да би и са тим, и да нема свега овога, било тешко, али да ћемо послати делегацију коју ће чинити четворо наших министара од потпредседника Владе Србије Александра Вулина, министра Братислава Гашића, министарке Адријане Месаровић и министра Ненада Поповића“, рекао је Вучић.
Како је рекао, они ће представљати Србију на Самиту Брикса.
Он је навео и да је од огромног значаја за земљу посета Урсуле фон дер Лајен.
На питање да ли је могуће данас бити на самиту БРИКС-а, а да се то не узима као било какво скретање са рецимо евроинтеграција, Вучић је одговорио да није могуће.
У септембру и октобру сам разговарао већ са 71 државником
Председник Србије је изјавио да је у септембру и октобру до сада већ разговарао са 71 државником из целог света и додао да верује да ће тај број у наредних месец дана порасти до 90.
Он је рекао да наредних дана Србија треба да дочека председника Пољске Доналда Туска и премијера Грчке Киријоса Мицотакиса, као и председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен.
Оценио је да је један од ретких лидера у свету који, упркос свему, сме да разговара са председником Руске Федерације Владимиром Путином и напоменуо да га је после тог разговора јуче позвао и председник Француске Емануел Макрон.
„Разговор који смо имали са Анђелином Ајхорст и Џимом О’Брајеном, јуче, трајао је пет и по сати. Од 18 сати до 23.30“, рекао је Вучић и навео да су га питали о разговору са Путином.
Вучић је подсетио да је раније рекао да ће у септембру и октобру разговарати са преко 50 светских председника и премијера.
„Разговарао сам, већ до сада са 71 председником и премијером из целог света. До краја октобра, негде до 23. новембра, моћи ћете да видите, тај број ће прећи 90. И биће сталне посете лидера из наше братске Африке и разговараћемо са многим другима на различитим форумима, управо да бисмо позиционирали Србију и да бисмо је припремили за оно што нам предстоји“, рекао је Вучић.
Оно што предстоји Србији, како је додао, је да се припрема за Експо изложбу, оцењујући да ће та изложба да представља „изградњу“ целе Србије.
„То је додатна промена лица Србије. Као што сам поносан на то што је СНС урадио у претходних 16 година, мењајући лице Србије. У наредне две и по године, до децембра 2026. ми морамо то додатно да урадимо и много више него што смо до сада урадили“, рекао је Вучић.
Говорећи о организацији БРИКС и о њеној перцепцији у нашој земљи, Вучић је навео да би озбиљна расправа о њој могла да се у Србији догоди у року од годину и по или две, ако БРИКС буде успео да садржајем попуни своје механизме.
„Уколико и кроз криптовалуте буду успели да постигну одређене успехе у заједничком или јединственом средству плаћања, јер заједничку валуту је немогуће да постигну. Али то ће свакако бити нижи ниво заједништва од онога који постоји у ЕУ“, рекао је Вучић и додао да Србија мора да напредује на свом европском путу.
БДП Србије по глави становника 12.461 евро, три пута већи него 2012.
Бруто домаћи производ по глави становника у Србији сада износи 12.461 евро, што је три пута већи БДП него 2012. године, рекао је Вучић.
Он је рекао да земља, да би се такав резултат остварио, мора да се води на интелигентан и добар начин.
„Да ли знате колики је БДП био 2012. године? Данас је 12.461 евра, а био је 4.870 евра. Данас имамо три пута већи БДП по глави становника него што смо имали пре само 12 година“, рекао је председник.
Да бисте тако нешто урадили, ви морате да водите рачуна о сваком потезу, додао је Вучић.
Желим расправу о литијуму, свакога сам пажљиво слушао и позвао у тим
Вучић је изјавио да жели да се одржи расправа о рударењу литијума у Србији, да је до сада на расправама пажљиво слушао свакога и да је позвао у државни тим представнике и једне и друге стране.
„Желим расправу, желео сам је и у Лозници, и у Љубовији, и у Малом Зворнику. И на свако место су долазили људи, и стручни људи које сам пажљиво саслушао и замолио их да уђу у тим који ће да доноси одлуку. И осим што сам слушао увреде на свој рачун, нисам изрекао ни једну увреду“, рекао је Вучић.
Он је додао да је свакога замолио да се прикључи тиму, да помогну да држава донесе одлуку о ископавању литијума, али да нико није желео.
„Зато што је реч о политичкој фарси. Ви имате штрајк, имате стварне пољопривреднике и имате лажне пољопривреднике који вам на конференцији за новинаре долазе са тим ‘нећете копати’ и ви онда разумете да имате посла са политичким покретима“, оценио је Вучић.
Он је најавио да ће са немачким канцеларом Олафом Шолцом ускоро ићи да види како се Немци припремају за рударење литијума.
„Цела Европа и цео свет хоће да ископава литијум, само ми нећемо“, рекао је Вучић и оценио да је у Србији то погодна тема за обмане и теорије завере, какве су се у домаћој јавности појављивале током пандемије ковида-19 везано за штетност вакцинације.
Вучић је истакао да компанији Рио тинто „не верује ништа“, наводећи да верује домаћим стручњацима, за које каже да „проверавају сваку информацију, сваки папир који стигне“.
Он је рекао да је литијум за Србију економски насушна потреба, али да до ископавања може да дође уколико се обезбеде услови „и тек када се обезбеде“.
„Литијум би драматично и драстично поправио нашу економску ситуацију, а најбоља нам је економија на Западном Балкану. И да бисмо напредовали још брже, морамо то да урадимо и морамо то да направимо“, рекао је Вучић.
Он је навео и да су издвајања за ратарску производњу скочила са 13 на 55 милијарди и да је то четири пута више него раније.
Борићу се да Србија добије власнички удео у пројекту Јадар
Вучић је рекао да ће се борити да Србија добије власнички удео у пројекту Јадар и да верује да ће успети, као и да ће се одговор знати до краја године.
Он је на питање да ли би Србија могла да има сувласнички удео у копању литијума у пројекту Јадар, рекао да никада никога медији нису питали да ли ће имати Србија власнички удео.
„Изненадићу вас одговором, надам се да ћемо се чак и за то изборити. Да, урадићемо све што можемо иако у овом тренутку ми немамо право због свега што су они потписали. Верујем да ћемо успети и верујем да ћете до краја године добити одговор. Пре краја године добићемо више информација и о томе“, рекао је Вучић.
Он је навео да је био у Лозници и у Малом Зворнику и слушао људе осам или девет сати и трудио се да пронађе решење и саслуша све аргументе против и за ископавање литијума.
„Не могу да слушам аргументе, ако ми кажете да ће сумпорна киселина да кључа на 250 степени и то ставите у предлог закона и кажете да су то експерти написали. Онда сами кажете, па лагали смо, мало неће на 250, него на 90 степени. И тако лажете све време. И тако обмањујете јавност све време. Немам тај проблем да говорим истину“, рекао је Вучић.
Председник је додао да је спреман да разговара са свима и да је био спреман да иде и у Народну Скупштину и да чује свако мишљење, па и увреде.
„Видите, нису хтели да ме виде. Бежали су ко ђаво од крста. Од мог појављивања тамо. Па рекли, може да дође горе да их гледа. Желео сам по сваку цену да одем тамо. А они су по сваку цену желели да не разговарају. Зато што су знали, како би прошли у тој расправи. Зато што су знали и зато што знају да немају ниједан једини аргумент. Ни један једини аргумент. И људи то почину да препознају у Србији“, рекао је Вучић.
На питање да ли има стрепњу да ли ће наше институције моћи да контролишу копање литијума, додао је да ће довести најбоље компаније за батерије из света и да ћемо ми да контролишемо све, а да ако виде нешто лоше истог тренутка ће да прекину пројекат.
„Ја верујем у наше институције, али није то питање. Ми ћемо да доведемо најбоље компаније, најбоље фабрике за катодне активне материјале, за батерије, најбоље из целог света, дакле Јапанце, Кореанце, Французе, Немце, Холанђане, Кинезе, све могуће ћемо да доведемо. Све оно што је најбоље, све оно што је ‘крем де ла крем’. Они знају, ако ми не знам. Али ћемо ми на крају да контролишемо све, и да водимо рачуна о сваком поступку“, нагласио је председник.
Уколико, како је навео, пројекат буде лош и доноси лоше последице, сваког тренутка ће се прекинути.
Он је додао да у сваком процесу, у производном, у рударењу, у свему, има много ризика и много ситуација.
Осврнуо се и на наменску индустрију, као и на текстилну и додао да и тамо постоје ризици.
Да признамо Косово и уведемо санкције Русији били бисмо одмах у ЕУ
Вучић је изјавио да не може да се сложи са оценом да су евроинтеграције у Србији „заглављене“, али да може да каже да иду споро, и нагласио да би Србија, када би признала независност тзв. Косова и увела санкције Русији била одмах примљена у ЕУ.
„Да, иде споро … И кад год бисте помислили да је то због правног система, владавине права или не знам чега, рећи ћу вам да није. Да признамо независно Косово и да уведемо санкције Руској Федерацији, сутра бисмо били чланице Европске уније, одмах“, рекао је председник и нагласио да бисмо били у ЕУ одмах по хитном поступку и да бисмо били „најбоља земља на свету“.
Вучић је то рекао на питање о евроинтеграцијама уз констатацију да просечан грађанин може да мисли да смо „заглављени“ и да се већ дуго не примећује помак, те да ли ће ту поруку пренети и председници ЕК Урсули фон дер Лајен када дође у Београд.
На констатацију да ћемо имати и регистрацију путовања, што имају и Британци, председник Вучић је оценио да то са регистрацијом није много паметно.
„Није то за нас, то је за све да људи не помисле да је то за Србију направљено. Није, то је за све са Западног Балкана и за све друге. А то је толико глупо да немам речи. И сви у Европи мисле да је то глупо“, навео је Вучић и додао да је неко моћан у Европи одлучио да то уведе.
Председник је подсетио и на ситуацију са референдумом у Молдавији.
„Замислите да је тако у нашој земљи било гласање да буде 12 одсто против нечега, а онда током ноћи, када стижу гласови из дијаспоре, окрене се и буде 0,3 одсто за ону другу страну која њима одговора. И све је у реду, а овде кад победите са 40 одсто разлике, ваљда им ништа није у реду“, приметио је Вучић.
Он је навео и да су издвајања за ратарску производњу скочила са 13 на 55 милијарди и да је то четири пута више него раније.
Боље је него што је било, али камиони са робом из Србије данима чекају
Председник Србије је изјавио поводом тога што роба из Србије поново улази на територију КиМ преко једног административног прелаза, да је боље него што је било, али да камиони чекају данима да уђу.
На питање шта значи политички, а шта економски што роба из Србије поново улази на територију КиМ, Вучић је рекао да то значи да су Немци и Американци натерали Аљбина Куртија да нешто прихвати и он је то прихватио про форме, а камиони чекају данима да уђу и углавном су то наши производи.
„Има и наших српских произвођача, али и оних који су на томе инсистирали и који највише иду су производи наших фабрика које су у страним рукама, од Хенкела до свих других. Један административни прелаз је отворен и видећемо како ће то да функционише. У сваком случају боље је овако него што је било, а да ли је добро, далеко је од доброг“, рекао је Вучић.
На констатацију водитеља да на северу КиМ готово да нема институција Србије, а да министар за локалну самоуправу Ељберт Краснићи најављује да ће у наредних неколико месеци и у другим општинама бити укинуте и на питање да ли се то може спречити, Вучић је прокоментарисао да је констатација нетачна.
„Видите, поштовани грађани како то изгледа, уместо питања добијете прво констатацију, а онда питање. Констатација је била да на северу КиМ нема институција Србије. Реч је о ноторној лажи. Најважније институције функционишу на територији целог КиМ, а то су институције здравства, просвете, оно што значи живот. Да ли је ситуација добра, наравно да није и није никада била и последица је свега што се збивало у претходних неколико деценија, али пре свега што се догађало од 1999 до 2008“, рекао је Вучић.
Све после, како је рекао, је „наше мучење и покушај да сачувамо народ на КиМ и наш жилав и тврд отпор да им признамо независност и кршење повеље УН и резолуције 1244 и то настављамо да радимо“.
Он је рекао да се бори за те људе и да се из године у годину улаже све више, али да у овом тренутку због неких других ствари не може да каже тачну цифру.
„Али је то апсолутни рекорд у историји Србије колико новца улажемо у наш народ на Косови и Метохији. Је ли то довољно? Па никада није. А хоће ли нам овде бити довољна плата од 1.000 евра? Некад смо сањали да нам буде 400 или 500 евра. Па неће. Кад буде била и 1500 евра, неће бити довољна. Кад буде била и 2.000 евра, неће бити довољна. То је природно. То је људска особина“, навео је Вучић.
Он је поручио да Србија као једна мала земља успева да се бори против највећих и најмоћнијих западних сила када је у питању Косово и Метохије.
„Они су сви признали независност Косова не 2018. и не 2024. већ 2008. Немојте да вам говорим колико су све оне приче о таблицама и о свему другом, све је потписивано још 2011. године. Нико на свету није учествовао у толико разговара о Косову и Метохији колико сам ја учествовао. То је тако жилава и тешка борба за очување било чега српског на Косову и Метохији“, рекао је Вучић.
Вучић је казао да ће се док год има било какав утицај на власт у Србији, до последњег тренутка, до последњег издисаја у животу борити за Косово и Метохију у Србији, за компромисна решења, а не за наметнута решења, какво су они учинили још пре 16 година.
БДП Србије по глави становника 12.461 евро, три пута већи него 2012.
Бруто домаћи производ по глави становника у Србији сада износи 12.461 евро, што је три пута већи БДП него 2012. године, рекао је Вучић.
Он је рекао да земља, да би се такав резултат остварио, мора да се води на интелигентан и добар начин.
„Да ли знате колики је БДП био 2012. године? Данас је 12.461 евра, а био је 4.870 евра. Данас имамо три пута већи БДП по глави становника него што смо имали пре само 12 година“, рекао је председник.
Да бисте тако нешто урадили, ви морате да водите рачуна о сваком потезу, додао је Вучић.
Очекујем од Комисије за заштиту конкуренције да буде строга према трговинским ланцима
Председник је изјавио да очекује од Комисије за заштиту конкуренције да буде строга према четири највећа трговинска ланца у Србији против којих је покренут поступак.
Комисија је раније покренула поступак против трговинских ланаца Делез, Меркатор С, Универекспорт и Дис због претпоставке да су извршили повреду конкуренције и договарали цене појединих производа.
Вучић је рекао да је установљено да су у претходном периоду четири највећа трговинска ланца, од 2016. до 2023. године, подигли своју бруто трговачку маржу са 19 на 36 одсто.
„Готово дупло. И када видите да и цене померају на исти начин, онда видите да Комисија за заштиту конкуренцију реагује и очекујем да Комисија буде врло строга, озбиљна и одговорна. Ми поштујемо рад тих ланаца, три су са стране и један домаћи и никога нећемо да угрозимо, све ћемо да поштујемо. Али ви живите и радите у овој земљи и морате да водите бригу о грађанима ове земље“, нагласио је Вучић.
Каже да су тако ланци подизали марже и у време короне, када су људи теже живели, мање радили и имали мања примања.
„Ајде сад лепо, зарађујте доста, плаћате порезе, хвала вам на томе али мало да се умерите и да грађани Србије имају могућност по нижим ценама да набављају основне животне намирнице“, поручио је Вучић.
На питање да ли ће проћи ти ланци само са опоменом или ће бити кажњени са 10 одсто годишњих прихода, као што то предвиђа закон, председник је рекао:
„Када бих сад рекао – биће сигурно кажњени, рекли би – ето га диктатор, он зна шта ће Комисија да каже. Оставићемо то Комисији, они ће да раде свој посао и доносиће мере“, навео је Вучић.
Добијање инвестиционог рејтинга значи долазак нових инвестиција
Вучић је рекао да је то што је Србија добила инвестициони рејтинг од огромног значаја, јер то значи и долазак нових инвестиција.
Он је истакао да је то један од историјски важних резултата који је влада постигла.
„Ја им честитам на томе и поносан сам на све то што смо радили од 2014. године, откада смо кренули у тешке реформе. Тако већ данас када Влада Србије изађе са својим обвезницама може да добије значајно јефтинији новац, а то је уштеда за грађане Србије и може да се потроши на нешто друго“, истакао је Вучић.
Он је рекао да већ многи, примера ради, из Чешке и Словачке најављују долазак инвеститора управо, поред осталог, и због тога.
„Јапански инвеститори неће да долазе у неку земљу, ако она нема инвестициони рејтинг и зато морамо да даље дижемо тај рејтинг и не треба да бацамо паре, иако имамо новца, зато што морамо да бринемо о дефициту, јавном дугу и о много тога још“, поручио је он.
Верујемо да би наредне године раст Србије могао да иде и више од пет одсто
Вучић је изјавио да Србија има најнижу стопу незапослености од 8,2 одсто и да је већ у проблему због недостатка радне снаге пошто би наредне године могао раст да буде и већи од пет одсто.
Вучић је истакао да је сада најнижа и стопа незапослености младих од око 20 одсто и додао да је 2012. била 53 одсто.
„Већ сада имамо проблем у занатима, јер не можете да нађете довољан број ни бравара, заваривача ни водоинсталатера, који сад зарађују више него икада. Тржиште је такво и то је заслужено. Они као и механичари зарађују више, јер то тражи тржиште“, рекао је Вучић.
На питање како ће бити остварен раст ако нема довољно радне снаге, Вучић је рекао да ће наредне године Србија имати раст, који ће ММФ и Светска банка да пројектују на више од четири одсто.
„ММФ пројектује сада то на 4,3 одсто, а СБ на 3,8 одсто, али ће померати на више. Ми верујемо да можемо да идемо на преко пет одсто“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да ће просечна плата у јавном сектору у децембру бити већа од 900 евра у Србији, на Врачару 1.500 евра, а у Београду у просеку 1.200 евра…