Играчке засноване на ЛЕД диодама емитују плаво светло које је штетно за дечије мрежњаче. Сада се позива на ревизију стандарда који гарантује безбедност ових светлећих објеката
Ако се никада нисте питали постоји ли опасност од плаве светлости коју емитују ЛЕД диоде (Лигхт Емиттинг Диодес) у играчкама ваше деце јер сте мислили да се проблем односи само на екране рачунара и паметних телефона, можда је потребно да размислите поново .Ноц́не корњаче, светлосне сабље, играчке, бакље и фигурице које светле ноћу… Национална агенција за здравствену безбедност (Ансес) издала је саопштење да је постоји разлог за бригу.
Листа играчака које садрже ове познате светлец́е диоде: мекане играчке, лутке, таблете за цртање, камионе, вртљиве врхове, светлец́е друштвене игре итд, је заиста дуга.
– Ако је играчка светлец́а, постоји веома велика вероватноц́а да је заснована на ЛЕД диодама – објашњава Дина Атиа, координатор експертизе АНСЕС-а
Избегавајте их два сата пре спавања
Наиме, плаво светло које емитују ЛЕД диоде може да има „различите токсичне ефекте“ за око.
– Дечја сочива не филтрирају у потпуности плаво светло – објашњава Аурели Ниаудет, заменик шефа јединице за процену ризика повезаних са физичким агенсима у Ансесу: – Стално излагање може да изазове оштец́ење мрежњаче, укључујуц́и повец́ање ризика од дегенерације макуле повезане са узрастом (АМД). Да не помињемо чињеницу да излагање плавој светлости увече и ноц́у може да утиче на биолошке ритмове детета и да им поремети сан. Ово на неки начин ремети централни сат који управља лучењем хормона, циклусима спавања/будности, будношц́у и телесном температуром.
АНСЕС посебно препоручује „ограничавање излагања плавим или белим ЛЕД диодама, које су богате плавим светлом“. Приликом избора ипак је боље да се одлучите за играчку која емитује црвено светло и у свим случајевима „избегавајте коришц́ење светлец́их играчака два сата пре спавања“.
– Савет се односи и на одрасле са својим паметним телефонима – додаје Дина Атиа.
Да би се заштитиле очи малишана, вец́ годинама влада стандард заснован на граничним вредностима изложености електричним играчкама, утврђен на међународном нивоу.
Нови мање заштитни европски стандард
Стручњаци у суштини верују да овај стандард није гаранција безбедности за малу децу која рукују светлец́им ватрогасним возилима или фигурицама које раде са ЛЕД диодама. Овај стандард је ревидиран 2020. и ступио је на снагу 2022. А ова нова верзија није по укусу стручњака АНСЕС-а.
Након што су вец́ 2010. и 2019. упозорили јавно мњење на „токсичне ефекте на мрежњачу“ дечијих играчака које садрже ЛЕД светла, АНСЕС је сада забринут због ових нових правила која би требало да гарантују безбедност ових предмета пре него што буду стављени на тржиште. Сада се ради на протоколу за проверу захтева за безбедност ока играчке.
Међутим, научна студија на којој се заснива овај протокол има потенцијално и „неколико грешака“.
– Ово може да доведе до тога да играчке које су декларисане као усклађене, заправо премаше граничне вредности изложености како би се спречили ризици повезани са плавим светлом – упозорава АНСЕС.
Тестови су спроведени на узорку од 19 ЛЕД диода садржаних у играчкама доступним на тржишту.
– Ови тестови су потврдили да је верзија стандарда из 2020. мање заштитна од претходне из 2005. године, до те мере да осам тестираних играчака није могло да буде стављено на тржиште – објашњава АНСЕС: – Усаглашеност са новом верзијом стандарда не гарантује захтеве за безбедност очију како би се спречио било какав ризик за очи деце, те се препоручује брзо покретање ревизије нормативног оквира на европском нивоу. А најбољи савет који можемо дати родитељима је да ограниче изложеност овим објектима.
Фото: Pexels