Посланици Скупштине Србије наставили су данас Друго ванредно заседање, а на дневном реду седнице која је почела у прошли понедељак је седам тачака, од којих је једна предлог измена Закона о буџету за ову годину.
Поднето је укупно 146 амандмана, од чега 119 на ребаланс буџета. Ребалансом буџета је планирано да укупни приходи износе 2.173,4 милијарде динара, што је за 132,5 милијарди, односно 6,5 одсто више у односу на иницијални буџет. На дневном реду су и измене Закона о финансијској подршци породици са децом којим се повећава родитељски додатак.
Посланици Скупштине Србије требало би ову седницу да заврше до 14 часова, а затим ће одмах отпочети нову, пошто је за тај термин председница парламента Ана Брнабић заказала Треће ванредно заседање Скупштине Србије, на којем ће се разматрати измене и допуне Закона о рударству и геолошким истраживања којима се предлаже забрана истраживања и експлоатације литијума и бора.
Расправа о амандманима у Скупштини прешла у расправу о литијуму
Посланици Скупштине Србије наставили су данас расправу о амандманима на ребаланс и пратеће законе, али је она брзо прешла у полемику о литијуму иако би ванредна седница о том питању требало да почне у 14.00 часова.
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је поднео амандман којим тражи да се смање субвенције које се дају страним компанијама, а због, како је рекао, катастрофалних ефекта коју би пројекат Рио Тинта имао на нашу пољопривреду.
На то је реаговао председник Посланичке групе Српске напредне странке (СНС) Миленко Јованов и рекао да је 2011. године, у Скупштини Србије усвојен Закон о рударству и геолошким истраживањима, којим је промењено, односно утврђено, да носилац експлоатације може бити привредно друштво, односно друго правно лице, предузетник које је носилац истраживања.
„Дакле, шта су они урадили? Они су прво Рио Тинту дали да истражује, а онда, по захтеву вероватно Рио Тинта, променили закон тако да само онај ко истражује може и да експлоатише“, рекао је он.
Истакао је да је међу онима који су за то гласали био и Срђан Миливојевић.
Навео је да се ту прича не завршава и да се претходно 2006. године гласало за закон о изменама и допунама закона о рударству, којим је први пут уведено да ко истражује може и да експлоатише.
„Тим законом су укинули могућност држави Србији да заради тако што ако неко истражује, па пронађе неки минерал, распише се тендер па да видимо ко да више да то експлоатише. Е они су то укинули тим законом“, рекао је Јованов.
Додао је да су за тај закон између осталих гласала и четири посланика ДС, која је тада била у опозицији.
„Нека онда објасне ови који су тако против Рио Тинта, зашто су четири посланика њихове странке, опозиционе странке у том тренутку, дошла на седницу и гласала за измене и допуне закона које иду директно на руку Рио Тинту. Тиме је укинуто право државе да распише тендер ако се пронађе нека минерална сировина“, рекао је он.
На његово излагање у шаљивом тону је реаговала председница Скупштине Србије Ана Брнабић која је рекла да јој је „сада јасно зашто они Рио Тинто, зову Рио кинто“.
Шеф Посланичке групе Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута рекао је да ако се у Јадру буде копало до чега како је рекао неће доћи, наићи ће се на кости прадедова, на шта је Брнабић рекла да није у реду да се такве ствари злоупотребљавају.
Брнабић: Вучић нема овлашћења да буде на седници о литијуму
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је да председник Србије Александар Вучић нема овлашћења да присуствује седници о литијуму, јер је, како је истакла, реч о посебној седници коју је тражила опозиција.
„Рекли сте да нисам у праву и да нисам говорила истину када је ваша колегиница, овлашћени представник за овај закон, рекла да Александар Вучић не може да буде овде“, навела је Брнабић. Она је то рекла дговарајући на питање посланика Еколошког устанка Александра Јовановића Ћуте да ли ће Вучић данас доћи на седницу парламента о литијуму.