Одржавање банана свежим може бити прави изазов, с обзиром на то да ово воће брзо постаје смеђе и мекано. Ипак, постоје једноставни трикови који вам могу помоћи да продужите њихову свежину.
Банане су познате по томе што их је тешко одржати свежим. Ово тропско воће у кратком року постаје смеђе и кашасто, али постоје једноставни трикови који могу продужити његову свежину.
Један од најефикаснијих и најједноставнијих начина да успорите процес зрења јесте да обавијете стабљику банане алуминијумском фолијом, саветује Food Republic.
За разлику од многих других врста воћа и поврћа, банане производе значајне количине етилена, природног гаса који убрзава сазревање. Највећа концентрација овог гаса ослобађа се из отворене стабљике, што омогућава бананама да наставе са зрењем и након што су убране. Обавијањем стабљике алуминијумском фолијом, део етилена се заробљава, спречавајући да гас допре до плода и убрза његово тамњење.
Исти ефекат може се постићи и употребом пластичне фолије.
Такође, оштећење плода убрзава процес сазревања, јер ослобађа етилен који изазива брзо тамњење коре. Како банане леже на тврдим површинама, њихов меснати део постаје све мекши и брже пропада. Решење за овај проблем је да банане окачите, чиме имитирате природни начин њиховог раста на дрвету. Постоје специјалне вешалице за воће, али може послужити било која чврста кука која може да издржи тежину банане. Комбинација овог трика са умотавањем стабљике у фолију додатно ће успорити тамњење плода.
Без обзира на то да ли их качите или не, важно је да банане не складиштите у близини намирница које производе или реагују на етилен. То је честа грешка која може довести до бржег кварења и воћа и поврћа. На пример, шаргарепа и лиснато поврће не треба да буду у истој корпи са бананама, јер ће брже увенути. С друге стране, јабуке, које такође производе етилен, могу убрзати пропадање банана. Најбоље је банане држати одвојено, у близини суве хране, коренастог поврћа попут кромпира или других намирница које нису осетљиве на етилен.
Фото: Pixabay