Повереник за заштиту информација од јавног значаја данас је, поводом нове политике приватности на друштвеним мрежама, саопштио да су у току активности усмерене на остваривање контакта са фирмама које су власници друштвених мрежа у Америци и Ирској због неовлашћене употребе личних података корисника за развој вештачке интелигенције.
У саопштењу се наводи да компанија Мета, у чијем власништву су Инстаграм, Фејсбук, Мединџер и друге мреже, од 26. јуна ове године примењује на кориснике у Србији нову политику приватности која подразумева обраду података о личности корисника за развој и унапређење вештачке интелигенције о којима није обавестила кориснике из Србије.
Додаје се да корпорација Икс (X Corp) и Твитер интернешнал анлимитед компани, такође, у сврху развоја и унапређења вештачке интелигенције неовлашћено, без најаве, обрађују податке о личности корисника на територији целе Европе.
Како је повереник навео, у току су активности усмерене на остваривање контакта са тим компанијама у Сједињеним Америчким државама како би се оне „подсетиле на своју обавезу одређивања представника у Србији, у складу са Законом о заштити података о личности, односно како би уједначиле третман грађана Србије са грађанима Европске уније“.
Истиче се да је Мета одложила употребу података о личности грађана Европске уније за те сврхе, односно за унапређење вештачке интелигенције.
У току су активности усмерене ка остваривању контаката са Комисијом за заштиту података Републике Ирске као телом за заштиту података о личности у чијој територијалној надлежности се налазе компаније Мета платформс Ирланд и Твитер интернешнал анлимитед компани, као руковаоци података о личности.
С обзиром на то да је правни оквир заштите података о личности Србије као кандидата за чланство у ЕУ у потпуности усклађен са Општом уредбом о заштити податка ЕУ, Служба повереника обратиће се са истим циљем Европском одбору за заштиту података, који окупља сва надзорна тела за заштиту података о личности држава чланица ЕУ и у којем Србија има статус посматрача.
Планирано је и да се 4. септембра у Сарајеву одржи заједнички састанак повереника Милана Мариновића са директором Агенције за заштиту личних података у Босни и Херцеговини и председником и члановима Савета Агенције за заштиту личних података Црне Горе, како би се координисало заједничко деловање тих надзорних органа и налажење трајног решења проблема.
Фото: Pixabay