Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић заједно са професорком Весном Туркулов посетио је данас центар за психо-социјалну рехабилитацију и ресоцијализацију од болести зависности „Земља живих“ на Ченеју и том приликом рекао да град мора да помогне штићеницима приликом реинтеграције у друштво.
Ђурић је додао и да поред ове мушке јединице која броји 25 штићеника функционишу још три – у Крчедину, Вилову и Рајковцу.
„Оно што морамо радити у будућности је да мењамо градску одлуку која регулише волонтерски рад који је плаћен да ипак штићеници који изађу одавде могу и да се укључе негде и да раде и да буду плаћени за то. Ипак је то њима друга шанса у животу“, рекао је Ђурић.
Према речима професорке Весне Туркулов, смештајни капацитети у психијатријским установама у земљи су лимитирани, а потребе су велике.
„Ја као лекар сам изненађена да је све мање зависника од наркотика, а све више од коцке и друштвених игрица. Како чујем скоро половина је оних који су зависни од коцке, то је проблем и у свим психијатријским установама у земљи“, рекла је Туркулов.
Отац Бранко Ћурчин који је и осмислио концепт Земље живих деведесетих рекао је да штићеници на Ченеју бораве бесплатно захваљујући граду.
„Око 6.000 људи је прошло, рачунамо оне који су били један дан и цео програм. Сваки пети је прошао читав програм, а ми смо у контакту са свима који су били преко годину дана. Има и деце која су била овде по шест месеци, па су изашли и добро су“, казао је отац Бранко.
Један од штићеника Илија Вучинић додао је да је проблеме са алкохолом имао преко 10 година.
„Заједница ми је помогла да поново упознам себе и да се опоравим и да практично научим да се борим са свим животним проблемима који ће ме по завршетку рехабилитације свакако чекати“, казао је Вучинић.
Фото: Танјуг Ненад Михајловић