Чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић учествовала је у округлом столу, на тему савремених трендова и креирања нових вредности на нивоу средњошколског образовања, као и о улози новоосноване Француско-српске гимназије „Петар I од Србије“ у том систему.
– Знамо да Новосађани воле француски језик и да га радо уче. Иако се у оквиру формалног образовног система, на територији Града тај језик изучава у само четири основне школе, постоје пројекти који доприносе популаризацији и побољшању положаја француског као што су лекторска настава, радионице и припрема, односно полагање међународно признатих испита у појединим новосадским школама – изјавила је Дина Вучинић.
Она је додала да Град има изузетну сарадњу са Амбасадом Републике Француске и да је најбољи показатељ тога нови, репрезентативни простор Француског института у Креативном дистрикту у оквиру којег су француски језик и култура још доступнији Новосађанима.
У дискусији на наведену тему, за округлим столом који је организовао Универзитет Едуконс учествовали су и помоћница покрајинског секретара за образовање Милица Вучићевић, директор Француског института и саветник за културу Амбасаде Француске у Србији Станислас Пјере и специјалиста интерне медицине, магистар неурофизиологије и аутор НТЦ програма проф. Др Ранко Рајовић.
Према речима ректора Универзитета Едуконс проф. др Александра Андрејевића, све снажније присуство француских компанија у Србији, било кроз инфраструктурне инвестиције, било кроз комерцијално или информатичко пословање довело је до идеје, а затим и оснивања Француско-српске гимназије која почиње са радом ове године.
– Уз заједничку анализу и закључак и Француске амбасаде и Француског института у Србији, Универзитет Едуконс је добио подршку са визијом да се креирају потребни кадрови. У програму Француско-српске гимназије, поред класичних предмета који се предају у гимназијама, посебан акценат ће бити на учењу француске културе, историје, географије, као и на увећаном броју часова француског језика, тако да ће на последњој, IV години, сви ученици моћи да полажу напредни Б1 ниво знања. Настава ће се одржавати у складу са високим вредностима модерних средњошколских система као и из напредних методологија трансфера знања – објаснио је проф. др Александар Андрејевић и додао да Универзитет Едуконс добио статус придруженог члана Светске уније франкофоних универзитета, тако да ће ученици након завршене Француско-српске гимназије имати могућност да се кроз студентску размену и праксу усавршавају на престижним универзитетима.