Здравље

ПАПИР ЗА ПЕЧЕЊЕ ЈЕ ЈЕДНА ОД НАЈОПАСНИЈИХ СТВАРИ ЗА ЗДРАВЉЕ Избегавајте да спремате храну на њему на овим температурама

Папир за печење већ деценијама олакшава свакодневно кување – спречава лепљење хране, смањује потребу за додатним уљем и олакшава чишћење посуђа. Ипак, све чешће се поставља питање – да ли је у потпуности безбедан за здравље?

Направљен од целулозе, папир за печење пролази додатну обраду како би био отпоран на влагу, масноћу и високе температуре. Најчешће је премазан силиконом који спречава лепљење и омогућава припрему хране на високим температурама.

На тржишту постоје две основне варијанте: избељени папир, који је третиран хлором, и природни, браон папир без хлорних једињења.

Иако нема довољно доказа да повремена употреба папира за печење озбиљно угрожава здравље, одређене студије и претпоставке упозоравају на потенцијалне ризике – нарочито када је реч о избељеном папиру и прекомерним температурама.

Foto: Pexels

Избељивање хлором може довести до стварања диоксина, штетних једињења које Светска здравствена организација класификује као канцерогене.

Иако се налазе у траговима, на високим температурама могу прећи у храну и акумулирати се у масном ткиву, повезујући се с хормонским поремећајима, смањеном плодношћу и већим ризиком од карцинома дојке и јетре.

Силиконски премаз се сматра „безбедним за храну“, али се при печењу на температурама вишим од препоручених (изнад 220-230 °Ц) могу ослобађати силоксани – једињења за која постоје сумње да делују штетно на хормоне и здравље уопште. Европска агенција за хемикалије (ЕЦХА) класификовала је неке од њих (нпр. Д4 и Д5) као супстанце високог ризика.

Такође, папир за печење није намењен за вишекратну употребу, након једног коришћења, заштитни премаз може попуцати и ослободити честице које могу доспети у храну.

Здравије алтернативе

Уколико желите да смањите изложеност потенцијално штетним материјама, размислите о здравијим и дуготрајнијим решењима:

  • Подмажите плех са мало маслиновог уља
  • Користите посуде од нерђајућег челика, керамике или стакла
  • Изаберите вишекратне силиконске подлоге са сигурносним сертификатима

Такође, бирајте папир за печење без хлора – потражите ознаке попут „chlorine-free“, „bleach-free“, „non-toxic“, „FSC certified“ и избегавајте непознате брендове без декларације о саставу.

Не користите папир на температурама вишим од препоручених, не користите исти папир више пута, изаберите неизбељени папир, природне боје, пратите декларације и бирајте поуздане произвођаче.

Иако повремена употреба вероватно не представља опасност, свакодневне навике чине разлику. Мале промене у кухињи могу имати велики утицај на здравље – зато бирајте свесно, преноси Вечерњи лист.

zena.blic.rs

Foto: Pexels/Ilustracija

Related posts

ДА ЛИ СТАВЉАТЕ КРПУ НА ВРАТА ОД РЕРНЕ? Веома је опасно, а домаћице масовно ово раде

Новосадска ТВ

ЈЕДНОСТАВАН ТРИК КОЈИ КОРИСТЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ Ставите папир за печење и на дно рерне, а ево и зашто

Новосадска ТВ

НОВИ КУЛИНАРСКИ ТРЕНД: Палачинке из рерне за којима је полудео свет!

Новосадска ТВ