Друштво

У СУБОТУ ЗАМЕСИТЕ ПЕТРОВДАНСКУ ПОГАЧУ СА МЛЕКОМ И СИРОМ Завршава се пост и слави један од највећих православних празника

Петровдан је хришћански празник који се прославља у суботу, 12. јула, у част светих апостола Петра и Павла. У народу је веома поштован и представља важан духовни и народни празник, посебно у селима.

Свети Петар и Свети Павле били су први и најистакнутији Христови апостоли. Свети Петар се сматра „стубом цркве“ и првим епископом Рима, а Свети Павле- некадашњи прогонитељ хришћана, након преобраћења постаје један од највећих проповедника хришћанства.

Обичаји у Србији

Петровданска ватра (или „петровданско ложење“)

У неким крајевима Србије, нарочито у западним и јужним селима, ноћ уочи Петровдана пале се велике ватре – симбол прочишћења и светлости. Млади скачу преко ватре, певају се изворне песме и окупља се народ.

Освештавање хлеба

У многим местима, на Петровдан се у цркву носи посебан хлеб – „петровданска погача„, која се после службе дели присутнима. Људи верују да тај хлеб доноси благослов кући.

Крсна слава

Многе породице у Србији славе Петровдан као крсну славу, и том приликом се припрема свечана трпеза, пали свећа, ломи се славски колач и позивају се гости.

Петровданска погача са млеком и сиром

Ова погача се често прави као свечани хлеб на сам празник, посебно у крајевима где се Петровдан слави као слава.

Састојци:

500 г брашна (тип 500)

1 квасац (или пола свеже коцке, или 1 кесица сувог)

1 кашичица соли

1 кашика шећера

250 мл млаког млека

50 мл уља

100 г ситног сира (опционо, али традиционално)

Припрема

Квасац активирајте у млеку са шећером и мало брашна, оставите 10 минута да се запени. У већој чинији, помешајте брашно и со. Додајте активиран квасац и уље. Замесите глатко тесто. По жељи, у тесто можете додати и измрвљени сир.

Оставите да нарасте 45-60 минута.

Обликујте округлу погачу, ставите је у подмазан плех. По врху је можете украсти ножем крст, или је украсити традиционално са мотивима од теста.

Печете у претходно загрејаној рерни на 200 степени око 30–35 минута, док не добије златну кору.

Погача представља жртву и благослов, а дели се са свим укућанима и гостима. Некада се део погаче носио у поље, да „земља роди као хлеб“.

novosadska.tv

Foto: Screenshot YT Televizija Hram

Related posts

УРАДИТЕ ДОБРО ДЕЛО Срби данас славе свештеномученика Теодота

Ivona

(ВИДЕО) СЛАВА АЛМАШКОГ ХРАМА У НОВОМ САДУ У присуству великог броја верника одржана Литургија

Новосадска ТВ

ЖЕНЕ ПОСЕБНО ПОШТУЈУ ОВАЈ ПРАЗНИК Срби данас обележавају полагање појаса Пресвете Богородице

Ivona