Привредна комора Србије уз подршку Амбасаде Италије и италијанске Агенције за трговину (ИТА) организоваће данас Пословни форум Србија – Италија, на коме ће се обратити и председник Србије Александар Вучић и потпредседник Владе Италије и министар спољних послова Антонио Тајани, саопштила је ПКС.
Форум се организује поводом посете Србији државно-привредне делегације Италије.
Модератор уводног дела биће председник ПКС Марко Чадеж, а након уводних излагања привредници ће моћи да присуствују панелу посвећеном финансијским инструментима за подршку интернационализацији пословања.
У оквиру форума биће одржана и три секторска округла стола на којима ће учествовати експерти из Србије и Италије
Тема првог округлог стола биће циркуларна економија и енергетска транзиција, другог одржива пољопривреда и индустрија 5.0, док ће се на трећем округлом столу разговарати о физичкој и дигиталној инфраструктури.
Циљ пословног форума јесте да се инвеститорима представе актуелни пројекти ради даљих улагања у ове области и да се отвори конструктивна дискусија између представника струке, компанија и доносилаца одлука.
Италијанску привредну делегацију чиниће бројне компаније из рударства и енергетике, обновљивих извора енергије, управљања отпадом и отпадним водама, циркуларне економије, биотехнологије, агротехнологије, транспорта и логистике, железнице и производње железничких машина, машинске и електро индустрије, индустрије намештаја и папира, хемије, фармације, текстилне индустрије, услуга, индустрије челика, грађевинске индустрије, ИТ-ија, туризма и хотелијерства и других асоцијација.
Према последњим подацима Републичког завода за статистику, за првих једанаест месеци 2024. године укупна спољнотрговинска размена у роби са Италијом износила је 4,118.5 милиона евра, што је за готово један одсто више у односу на исти период 2023. године.
Укупан извоз износио је 1,590.2 милиона евра и у односу на претходну годину бележи умањење од 3,4 одсто.
Увоз је износио 2,528.3 милиона евра и бележи повећање од 3,5 одсто у односу на исти период 2023. године.
Покривеност увоза извозом износила је 62,9 одсто, а Италија и у првих 11 месеци 2024. године држи треће извозно и треће увозно тржиште у привредној сарадњи са Србијом.
Међу најважнијим извозним производима Србије у Италију у 2024. били су: катоде и секције катода, кукуруз, гуме за аутомобиле, храна за псе и мачке, док се на листи увозних производа налазе керамичке плочице, нерафинисани бакар, гасна уља.
На основу података Министарства финансија са Италијом су у 2023. години пословала 9.732 привредна субјекта у Србији, од чега број привредних субјекат нето увозника из Италије износи 7.992, док је 595 нето извозника.
Укупно је 1.145 привредних субјеката који остварују спољнотрговинску размену у оба смера.
Према расположивим подацима НБС за период од 2010. године закључно са првих девет месеци 2024. године забележени су приливи по основу улагања италијанских резидената у Србију у износу нешто већем од 1.197,8 милиона евра.