Василица је названа по светом Василију, а негде се овај божићни колач зове масленица, папуљица, груваница, бараница, у Ресави Мечка повојница, у Лесковачкој Морави попареница Данас 13. јануара се слави православна Нова година, а стари обичај налаже да се за ручак изнесе све оно што је у јесен спремљено за зиму, као што су пршута, сланина, кавурма, чварци, кајмак, погаче, туршија, ајвар…
Након тога обичај је да се изнесе прасеће печење. Они који нису били у финансијској могућности да направе свечану гозбу у поноћ износе крофне, а у једну се стаља парица. Веровало се да ће особа која пронађе парицу имати успешну годину. Крофна је замена за чесницу. Сутрадан се прославља Мали Божић 14. јануара, а тада је обичај да се умеси василица. Може да буде слана или слатка, а у њу се не ставља парица. Василица је названа по светом Василију, а негде се овај божићни колач зове масленица, папуљица, груваница, бараница, у Ресави Мечка повојница, у Лесковачкој Морави попареница
Састојци:
400 мл млаке воде
300 г масти
40 г свежег квасца
око 1 кг брашна
1 кашичица соли
1 кашика шећера
ораси за посипање
мед
Припрема:
У млакој води издробите квасац, па додајте шећер и оставите једно 10-ак минута да се квасац активира. Затим постепено сипајте просејано брашно и истопљену маст. Умесите тесто. Поделите тесто на 5-6 делова и обликујте лоптице. Покријте и оставите неких 20 минута да одмори.
Развуците у облику круга на дебљину око 0,5 цм и ређајте у плех који сте посули брашном. Виљушком избоцкајте тесто и оставите да одмори још 10 минута. Пеците на 220°C око 10 минута. Вруће василице премажите медом и служите.
Фото, screenshot:Кухиња Валентина Машковић/youtube