Политика

(ВИДЕО) СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 9. ЈАНУАРА, ДАНА РЕПУБЛИКЕ Вучевић:Само три народа могу градити будућност БиХ, без понижавања српског

У Бањалуци, у препуној Спортској дворани Борик, почела је Свечана академија поводо обележавања 9.јануара, Дана Републике на којој присиствују премијер Србије Милош Вучевић, председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић и многобројна делегација Владе Србије.

Академији не присуствује председник Републике Српске Милорад Додик, који је на кућном опоравку након компликованог хируршког захвата у једној београдској клиници почетком децембра прошле године.

На Свечаној академији обратиће се патријарх српски Порфирије, премијер Србије Милош Вучевић, председник Народне Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић и српски члан Председништва Босне и Херцеговине Жељка Цвијановић.

Након академије, премијер Вучевић, Брнабић и чланови Владе Србије присуствоваће свечаном пријему у Административном центру Владе Републике Српске, поводом 9. јануара, Дана Републике.

Централно обележавање Дана Републике са дефилеом најављено је за сутра, а у петак, трећег дана, Свечана академије биће одржана у Брчко дистрикту.

Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је раније данас да Република Српска и овај 9. јануар дочекује поносно.

Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године, пре ратних дешавања у БиХ, настала под првобитним називом Српска Република БиХ.

Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа.

Српска сваке године бројним активностима обележава Дан Републике, а ове године овај датум се обележава под слоганом „За вјечност рођена“.

Патријарх: Без мира нема саборности; Праштање је услов за постојање сваке заједнице

Фото: Танјуг/ СРНА / Борислав Здриња

Патријарх српски Порфирије поручио је данас на Свечаној академији поводом Славе Републике Српске Св. Стефана и Дана Републике, 9. јануара, да је велика радост и благослов да као пастири идемо у госте својим ближњима у свако доба, а посебан благослов за нас српске епископе где год да се налазимо и за поглвара наше цркве јесте када дођемо овде у Републику Српску.

Патријарх је поручио да у Републику Српску долазе широм отворених срца и раширених руку, да би се са својим народом „у једној вери и љубави и нади“ грлили и славили Господа Исуса Христа.

„Посебна радост је када долазимо овде на Славу Републике Српске. Ове године Господ је хтео да слава Републике Српске, која је истовремено и рођендан Републике Српске. буде по 33. пут и рођендан и слава. То су године пуноће, године нашег Исуса Христа, у којима је он пострадао, али што је и још важније и васкрсао“, навео је патријарх Порфирије.

Истакао је да је у тој тајни природа и суштина Републике Српске, која као и наш народ кроз векове у своме 33-годишњем трајању, пролази кроз различита распећа и искушења.

„Ми знамо да распеће и искушње као крст већ садржи тајну тријмуфа, победе, васкрсења. Када год пролазимо кроз страдања као народ православни српски не само да нисмо без наде у страдању, већ имамо Републику Српску и српски православни народ Српске и зато од тога нема веће радости за нас“, рекао је Патријарх.

Патријарх је поручио да у ове дане када славимо Христово рођење у телу треба да знамо да је он дошао међу нас да би нам открио тајну смисла постојања у сваком тренутку и на сваком месту без обзира на спољашње околности.

„Дошао је да нам донесе мир, онај најдубљи суштински мир Христов, да помири Бога у себи са нама људима. Истовремено је откио и пут нашег међусобног мирења. Резултат мира са Христом, али са немиром у себи смо и даље потпуно осакаћени и дезорјентисани“, рекао је патријарх српски и поручио да је управо зато Бог дошао да се помиримо са њим, али и ми међусобно.

А мир у себи носи и праштање, искање опроштаја и праштање.

„Праштање је најважнији камен у темељу сваке заједнице од породице преко комшилука, града, до мира у народу и држави. Без мира нема саборности, а ми смо створени да будемо саборна бића, да будемо једни. Дакле праштање је услов без кога не може постојати било која заједница, а камо ли заједница и јединство једног народа“, поручио је Патријарх.

У том светлу, казао је, славимо и архиђакона великомученика Стефана, који је био испуњен вером и духом, а славити га значи молити се и истовремено угледати се на њега и сагледати његову врлину.

„И онда када је био оклеветан и на правди Бога страдао, он упућује речи молитве за оне који му наносе зло. То су могле бити речи човека света, духовног, човека којем је Христос на првом месту. Јер, када је Христос на првом месту, све остало дође на своје место“, поручио је Патријарх.

Угледати се на веру Св. Стефана, који је Слава Републике Српске, који је покровитељ читавог нашег рода, да се угледамо на његову веру али и на спремност да се моли за све и да прашта свима.

„Да бисмо били породица у вери морамо имати основ праштања, бити спремни да у сваком тренутку искорачимо и пружимо руку једни другима, да разумемо да нико не може без ближњег, да слушамо једни други, а нарочито када наш ближњи има другачије мишљење од нас. Да међу нама нема раздора. Може бити да понекад једни друге повредимо, али да у нашим срцима не остане гнев заувек, већ да превазиђемо егоизам и самољубље да можемо да грлимо једни друге онако као што је Свети Сава мирио своју браћу“, рекао је Патријарх и истакао да је у том загрљају и помирењу дошао мир не само међу њих, већ и међу сву браћу и у читаву државу.

Подсетио је да у овој години обележавамо 850 година од рођења Светога Саве, уз позив да отворимо наша срца, да наша срца имају мноштво улаза и ниједан излаз, да би наш ближњи могао да у наша срца уђе и да ту остане заувек.

Потребно је, рекао је Патријарх, да имамо мир међу собом најпре, а онда ћемо имати и мира и са другима, јер ни ми не можемо бити мирни, ако наш комшија има немир.

Честитајући још једну Славу Св. Стефана Републици Српској и 33. рођендан, Патријарх је свима пожелео добро здравље, љубав и разумевање, али и међусобни загрљај да бисмо, како је рекао, били у загрљају, уз речи: „Слава на висини Богу, а међу људима мир“.

Вучевић:Само три народа могу градити будућност БиХ, без понижавања српског

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да само сва три конститутивна народа могу заједно да граде бољу будућност БиХ, а да грдно греше они који сматају да ће понижавањем српског народа изградити одржив мир и стабилност.

Говорећи на свечаној академији поводом Дана Републике Српске у хали Борик у Бањалуци, Вучевић је навео да је Дејтонски мировни споразум донео оквир који је зауставио страшни рат и патњу свих народа на простору Босне и Херцеговине и који је уважио народне тежње и реалност.

„Република Србија као гарант Дејтонског споразума чврсто стоји на позицији да су било какве промене могуће само уз апсолутну сагласност сва три конститувна народа и оба ентитета БиХ“, рекао је Вучевић.

Он је истакао да се данас виде свесне намере да се Дејтонски оквир наруши и сруши.

„Република Србија предвођена председником Александром Вучићем, нудила је и данас нуди немали број иницијатива и пројеката на корист свим народима који живе у Босни и Херцеговини. И по правилу, без размишљања, они су одбијани из одређених центара моћи који не уважавају интересе свих народа на овим просторима“, рекао је Вучевић.

Он је нагласио да по свим кључним питањима која одређују будућност српски народ мора имати потпуно разумевање и слогу.

„Политички живот мора бити такав да на првом месту уважава национални интерес и да правда буде идеја водиља. Све наше разлике, сва наша неразумевања или интереси морају да се подреде пред потребом остваривања сигурне будућности и опстанка српског народа“, поручио је Вучевић.

Вучевић је нагласио да лично верује у будућност Балкана, који ће бити повезан економијом, а не рововима.

„Верујем у будућност Балкана који ће победити опасност депопулације и Балкана чији ће украс бити успешна и богата Република Српска“, истакао је Вучевић.

Премијер је додао да верује да наши народи на Балкану имају знање и способност да развијају међусобне односе у миру, да наша деца и потомци, не иду у туђе земље да траже мир и прогрес, него да им то обезбедимо овде.

„За то велико дело, треба нам међусобно поштовање, мир и уважавање. На том путу мира и успеха, Србија нуди испружену руку свим народима. Нека би дао Бог – мир и спокој свима“, рекао је Вучевић.

Он је подсетио на огромна страдања српског народа у 20. веку.

„И онда, у највећој тмини југословенске магле, у то глуво страшно доба, пробудила се српска слога пред претњама о новом таласу страдања. Срби на простору Босне и Херцеговине учинили су чудо и успели да сачувају своје домове, огњишта и изграде своју Републику Српску. Ова земља није дар милости неких великих сила, већ материјализација, надања, жртава и стремљења генерација Срба који од памтивека живе и ходе овом земљу“, рекао је Вучевић.

Нагласио је да су хиљаде и хиљаде наших мученика уградили себе у небеску правду која се зове Република Српска.

Премијер је истакао да су Србија и Република Српска повезане историјским нитима и да су наше судбине исте и спојене, да се све оно што се дешава у Бањалуци прелива на Београд, а све оно што се дешава у Косовској Митровици прелива се на Републику Српску и обрнуто. Додао је и да се оно што се дешава у Београду, Новом Саду и другим градовима наше земље прелива на наш народ где год он живи.

„Нажалост, има и оних обесних и силних, који немају свест о значају нације и националности, којима страни центри одлучивања одређују понашање и антидржавно деловање, који се радују паралисању рада школа и других институција и који на најгори начин манипулишу децом.

Такви, које ране рода не боле, јер истима само манипулишу, самозванци и појединци силни, који покушавају да направе вештачке забране и баријере, пучеве и да расрбе Србију, али који заборављују да српски народи, поред свега, још једним духом живи, а то је дух Светосавља, синоним српског за теодулију и човекољубље“, рекао је Вучевић.

Вучевић је изразио жељу да се у српском народу више никада не појаве они који би за шаку сребрењака продали будућност и интересе свог народа.

„Пуно је било оних, који су нас својим револуцијама рушили и покрали године и деценије нашег привредног и народног развоја и напретка. Тим револуционарима, управо ништа српско није ни битно ни свето“, рекао је Вучевић и нагласио да управо на те поделе рачунају Аљбин Курти и сви они којима Србија никада није довољно мала и којима Срба никада није довољно мало.

Према његовим речима, они немоћни да споља сломе данашњу Србију, покушавају да је дестабилизују изнутра, кроз различите протесте и деловања различитих анархолибералних и антисрпских организација и покрета.

Али, како је додао, сви знамо ко је наручилац тих дешавања, шта нам они желе и због чега никада не смемо дозволити да други на нашој подели нађу начин да нам отму слободу.

Премијер је подсетио да страдање Светог Стефана доноси поруку да у сваком искушењу, зарад правде морамо истрајати до краја.

„Тако су живели наши преци, који су увек били спремни да дају животе за оно у шта су веровали“, рекао је он и нагласио да лично верује у будућност Балкана, који ће бити повезан економијом, а не рововима.

Свечана академија, којој су присуствовали званичници Републике Српске и Србије и патријарх Порфирије, почела је химнама Републике Српске „Моја Република“ и Србије „Боже правде“, али и минутом ћутања за све који су животе дали за стварање РС.

 

Фото: Танјуг Влада Републике Србије Слободан Миљевић

 

 

Related posts

Вучић: Напади на моју породицу су напади и на сваку српску породицу

Новосадска ТВ

Градоначелник се састао са амбасадором НР Кине и делегацијом града Нингбо

Новосадска ТВ

У Градској кући одржан састанак у вези са војним првенством у баскету 3 на 3

Новосадска ТВ