Све већи број компанија препознаје предности инвестирања у одрживу енергију. Овај тренд није мотивисан само остварењем циљева декарбонизације и климатске неутралности већ се јавља и као одговор на енергетску кризу која је погодила готово целу планету.
То је био тренутак када се увидело да дотадашњи извори енергије нису стабилни и да је неопходно направити корак ка енергетској транзицији. У настојању да обезбеде сигурне изворе енергије за своје пословање, компаније све чешће разматрају могућност увођења соларне енергије. Ипак, доношење таквих одлука захтева поузданост у ефикасној реализацији пројеката. Када се пројекат повери тиму стручњака, инвеститори желе да се увере да су све фазе пажљиво испланиране, што им омогућава да се фокусирају на остварење својих пословних циљева.
Компанија SAKURA ENERGY одлучила је да имплементира одрживу енергију у своје пословање. Ова одлука представља значајан корак ка смањењу еколошког отиска и побољшању енергетске ефикасности компаније. За реализацију своје амбициозне идеје пронашли су поузданог партнера, компанију МТ-КОМЕX, која са својим богатим искуством у изградњи соларних електрана нуди свеобухватну подршку у свим фазама пројекта, од иницијалне анализе и пројектовања до имплементације и одржавања. Тим стручњака компаније прати све аспекте пројекта, осигуравајући усклађеност са најновијим стандардима и прописима у области обновљивих извора енергије.
Соларна електрана „Сакура Парк 1”, која се налази на крову објекта на Новом Београду, обухватиће 304 бифацијална фотонапонска панела произвођача „Luxor Solar”, који су одабрани због свог високог квалитета и ефикасности. Бифацијални соларни панели дизајнирани су тако да генеришу више електричне енергије прикупљајући сунчеве зраке који се одбијају о подлогу на којој се налазе.
Панели ће бити постављени подужно (Ландсцапе) на хоризонталне кровне површине, распоређени у два реда наспрамно оријентисана у правцу исток–запад, уз нагиб од 9°. Размак између панела у хоризонталном правцу износи 22 милиметра, док је вертикални размак око 140 мм. Димензије сваког панела су 2.279 × 1.134 × 30 милиметара, а тежина појединачног панела износи 32,7 килограма.
Укупна снага фотоволтаичних генератора износи 173,28 kWp ДЦ. За њихово повезивање на мрежу предвиђена су четири инвертора наизменичне струје, сваки са излазном снагом од 40 kW, произвођача „Huawei”. Укупна излазна снага свих инвертора је 160 kW, а они се АЦ кабловима повезују у један АЦ разводни орман унутар објекта. Генерисана електрична енергија из ове соларне електране биће коришћена за напајање ормана сопствене потрошње са делимичном предајом електричне енергије у дистрибутивни систем. Процењена годишња производња електричне енергије из соларне електране износиће 175.221,00 kWh, што потврђује ефикасност и капацитет овог пројекта.
Примена соларне енергије има значајну улогу у заустављању климатских промена кроз смањење емисија угљен-диоксида, као једног од главних гасова са ефектом стаклене баште који доприноси глобалном загревању. Када се говори о соларној електрани „Сакура Парк 1”, очекивана годишња уштеда угљен-диоксида износи 82.317,25 килограма, што потврђује еколошке користи које ће овај пројекат донети не само у смислу постизања климатских циљева већ и у смањењу загађења ваздуха и побољшању квалитета живота.
Фото: Pexels