Министар унутрашњих послова Ивица Дачић присуствовао је данас додели нових возила и опреме Управи граничне полиције, која су обезбеђена из фонда Европске уније кроз програм Међународне организације за миграције (ИОМ).
Укупна вредност донације је 6,4 милиона евра.
Министар Дачић је рекао да ће донација значајно унапредити капацитете граничне полиције за заштиту граница, безбедности грађана и борбу против илегалних активности.
„Ова донација је резултат нашег заједничког рада и сарадње са ЕУ и нова возила ће свакако допринети ефикасности и мобилности наше границне полиције“, рекао је Дачић и додао да је безбедност граница изазов који захтева координасано деловање.
Дачић је навео да миграције, трговина људима, илегална трговина наркотицима, као и друге прекограничне претње представљају сталне изазове и да је због тога од кључног значаја усмеравање ресурса на јачање капацитета и обезбеђивање додатне опреме за граничну полицију.
„Наша гранична полиција већ има високе стандарде и изузетне способности, али сваки нови алат, свака нова инвестиција, доприноси још већој ефикасности у њиховом свакодневном раду“, рекао је Дачић и захвалио припадницима граничне полиције на посвећеном раду.
Истакао је да је циљ да се настави улагање у обуку, опрему и инфраструктуру која је потребна за суочавање са савременим изазовима.
„Безбедност није нешто што се може постићи преко ноћи, али уз овакву подршку и сарадњу сигуран сам да ћемо бити у могућности да одговоримо на све изазове“, рекао је Дачић.
Додели донације испред Палате Србија присуствовао је и шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре који је рекао да смо последњих година сведоци глобалних немира и миграционих токова и да то представља заједнички изазов на глобалном нивоу.
Истакао је да је неооходно заједнички радити на заштити граница, али и људи и оних који су жртве кријумчара.
„Зато ЕУ и Србија заједнички раде на проналажењу одговора на ове изазове. Миграције не познају границе и саним тим треба да буду заједничка одговорност. Управо зато смо данас на примопредаји донације 72 возила и друге пратеће опреме за идентификацију лица вредне 6,4 милиона евра“, рекао је Жиофре и захвалио Међународној организацији за миграције на реализацији тог програма.
Нагласио је да је ЕУ изузетно поносна на сарадњу са Србијом у управљању миграцјјама и додао је да је Србија дала значајан допринос смањењу миграционих токова у претходном периоду.
Додао је да предстоји нови пакет помоћи вредан 14 милиона евра који ће бити реализиван у 2025. године који се односи на посебну опрему намењену зеленим и плавим коридорима, односно граничним линијама, рекама и слично.
Припадници Фронтекса помажу граничној полицији Србије на границама са Бугарском и Мађарском.
Шеф Мисије међународне организације за миграције (ИОМ) у Србији Зејнел Хаџијев рекао је да је дугогодишње партнерство ИОМ-а и МУП интензивирано од 2015.године кроз заједничке напоре да се одговори на повећан прилив миграната, задовоље потребе миграната и избеглица који пролазе кроз Србију и ефикасно управља мешовитим миграционим токовима.
Хаџијев је навео да је након значајног смањења балканске руте та организација усмерила напоре на стратешке приоритете и редовне миграционе руте.
Такође, подржала је усвајање Скопске декларације о одрживом управљању миграцијама усвојеног у новембру 2022. и Акционог плана усвијеног на Јахорини 2023.
„Активно учесће и усвајање Акционог плана показује решеност МУП да се укључи у борбу против трговине људима и кријумчарења миграната на Западном Балкану, као и у свеобухватни процес реадмисије“, рекао је Хаџијев и додао да обавезе из Поглавља 24 у оквиру преговора са ЕУ, додстно наглашавју важност ефикасног управљања миграцијама.
Навео је да је ИОМ уз подршку ЕУ од 2016.године са МУП-ом реализовао неколико пројеката у вредности од око 20 милиона евра који су обухватали појачан рад на терену, набавке опреме и возила за надзор границе, до подршке у изради подзаконских аката, развоја софтвера и развоја капацитета скужбеника граничне полиције.
„Унапређење управљања границом и миграцијама у Србији евидентно, сврсисходно и спроведено у складу са стандардима ЕУ са циљем да се омогући уређено кретање људи и добара и повећа безбедност у Србији и Европи“, рекао је Хаџијев.
Управа граничне полиције добила је 49 возила „шкода скала“, 23 комбија „фиат“, седам стационарних станица за дактилоскопирање, пет уређаја за откривање фалсификата, 10 мобилних уређаја за идентификацију, као и 24 мобилне радне станице за дактилоскопирање.
Такође, обезбеђено је и 80 комплета рачунара, 77 штампача и 10 лаптопова.
Фото: МУП Републике Србије