Свети Врачи, велики православни празник који се обележава 14. новембра, слави Светог Козма и Дамјана, пореклом из Рима, синове побожне Теодотије, која им је пренела хришћанску веру.
Браћа су лечила људе и стоку, а своју вештину никада никоме нису наплатили. Постоји легенда да је жена по имену Пелагија, коју су браћа излечила, донела Дамјану три јајета и Богом га заклела да их узме, не као награду, већ као дар из добре руке. Дамјан узе јаја, на шта се Козма толико наљутио да је запретио да их неће заједно, као браћу, сахранити. Ипак, наводи се да се Дамјан није огрешио јер га је жена заклела Богом да узме јаја. После неког времена први је умро Козма, а после њега Дамјан, па их схранише једно поред другог, као браћу.
По другој легенди, ова два свеца била су оклеветана код цара који их је позвао и запретио им да ће их казнити зато што лече људе чаролијама. Но, и цара су излечили од неке болести, па и сам цар постаде хришћанин, а браћу пусти кући са великим почастима. Старог учитеља, који је на Козму и Дамјана пренео своје знање и вештине, обеузе завист, па браћу на превару одведе у планину да беру лековито биље и тамо их камењем уби.
Трећа верзија каже да браћа нису умрла природном смрћу, већ да су животе изгубили у Риму, 284. године после Исуса Христа, у великом прогону хришћана.
Зашто се Свети Врачи славе два пута годишње
Свети Врачи славе се два пута годишње, 14. јула (1. јула) и 14. новембра (1. новембра), претпосатвља се зато што је један брат умро 1. јула, а други 1. новембра.
Свети Козма и Дамјан на иконама се представљају у обичном, оделу свог времена, држећи у рукама ковчежиће из којих су болеснима давали разне лекове.
Када се пева тропар за освећивање воде, на једном месту се спомиње „лековити извор“ који су браћа имала и водом са њега бесплатно лечила. С тим у вези, неке бање су за своју славу узеле Свете Враче. Тако је, на пример, Сокобања славила летње Свете Враче, 1. јула.
Свети Врачи, народна веровања
Козма и Дамјан су у народу симбол здравља, па су наши стари често говорили: „Ватру варе, па ватру (температуру) гасе“.
Срби из околине Сегедина, у Мађарској, веровали су да ако деца, која су се родила на Свете Враче, преживе десету годину, онда ће им животни век бити веома дуг.
zena.blic.rs/novosadska.tv
Foto: Screenshot YT Televizija Hram