Неуронаучник је објаснио колико се наш мозак мења током старења, те када достижемо врхунац мождане и физичке снаге – а одговор би могао да вас изненади.
Као и остатак нашег тела, мозак се развија како старимо, пише Ладбибле. Али, да ли сте се икада запитали зашто деца лакше уче стране језике, док старије особе чешће заборављају свакодневне задатке?
На питања везана за развој мозга одговорио је др Стефан Миндеа, неуронаучник и медицински истраживач у неурохирургији у интервјуу за Тхе Миррор.
Када мозак достиже свој когнитивни врхунац?
Према др Миндеи, наш мозак пролази кроз различите фазе развоја и свој врхунац често досеже тек у средњим годинама, што је охрабрујућа вест за оне који још нису ушли у тридесете.
Др. Миндеа објашњава: „Многи људи у тој доби доживљавају промене у когнитивним приоретитетима, често се фокусирајући на то шта да допринесу будућим генерацијама и личној саморефлексији. У тој фази често долази до ‘когнитивног врхунца’, посебно када је реч о вербалном памћењу и знању стеченом током живота. У овој фази досежете максимални ментални учинак или перформансе мозга“, каже доктор.
Његови коментари су у складу са вишеструким студијама о људском мозгу, а претходна студија која је укључивала шахисте открива да је оптимална старост за когнитивне функције 35 година.
У међувремену, студија коју је поделила Psichological Science додала је да неки људи не достижу врхунац интелигенције до 40. године, што само доказује да то што се у школи сматра паметним није главни и крајњи део академске изузетности.
Када наш мозак завршава са развојем?
Чињеница да многи људи не достижу свој врхунац когнитивне способности све до средњих година може бити изненађење за многе – с обзиром на чињеницу да се законски сматрамо одраслим са 18 година.
Међутим, мање је шокантно када се узме у обзир чињеница да се фронтални и префронтални кортекс мозга, кључни за контролу импулса и емоционалну регулацију, развијају до отприлике 25. године живота – што може да објасни импулсивно понашање у раној одраслој доби.
Шта се још дешава са мозгом док старимо?
Дакле, зашто деца тако лако уче језике, док одрасли муче муку? Према Миндеи, то је зато што наш мозак пролази кроз период „орезивања“ током адолесценције, када се неискоришћене неуронске везе смањују или нестају. Међутим, када пређемо врхунац, процес старења постаје очигледнији.
Др Миндеа додаје да мозак почиње постепено „атрофира“ да се смањује након 65. године, што значи да можемо очекивати смањење способности решавања проблема и брзине обраде информација.
Фото: Pexels