Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да је Србија једна од 50 највећих светских извозника високотехнолошких производа, за шта су заслужни домаћа памет, образовање и подршка државе.
– Заједничким радом нашег образовног система, владе, као и индустрије, развијамо и српски старт-уп екосистем који је достигао вредност од једне милијарде долара и који данас обухвата преко 750 компанија, од којих је 40 одсто створено само у последње две- три године – рекао је Вучић на округлом столу „Србија и Есватини- Иновација као покретач раста“, организованом у оквиру посете краља Есватинија Мсвате Трећег.
Истакао је да му је драго што је краљ Есватинија препознао значај научно-технолошког напретка као камен темељац стратегије развоја његове земље, као што је и Србија урадила.
– За кратко време смо основали четири научно-технолошке и један индустријско-технолошки парк, 23 регионална иновациона старт-уп центра, 15 макерс лабова и 14 иновационих инкубатора – рекао је Вучић.
Истакао је да је Србија прва земља у региону Источне и Јужне Европе која се прикључила глобалном партнерству за вештачку интелигенцију којем ће председавати идуће године.
– Први смо у региону усвојили развојну стратегију у овој области још 2019. основали истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију као и националну платформу за вештачку интелигенцију – рекао је председник Србије.
Србија прихватањем нових технологија и развијањем система образовања који је стављен у функцију потреба националне економије гради бољу будућност за све њене грађане.
Краљ Есватинија Мсвати Трећи рекао је да је данашњи форум важан јер има за циљ проширење инвестиционих могућност између две земље.
Навео је партнерставо две земље може довести до повећаног њиховог економског раста и развоја.
– Заиста ценимо односе које су успостављене између Републике Србије и Краљевине Есwатини који се заснивају на узајамном поверењу и доброј вољи. Наша посета је овде само потврда наше намере да јачамо сарадњу. Ширина трговине је заиста кључни стуб у односима између Есватини и Србије, а нуди јединствене могућности за оба народа да покрену и искористе већи економски потенцијал – рекао је краљ Есватинија.
Позвао је српске инвеститоре да кроз директна улагања у Есватини и заједничком сарадњом шире пословање и јачају сарадњу две земље.
– Есватини се позиционирао да буде конкурентно производно тржиште у јужном делу Африке. Ми имамо велика интересовања за одређене приоритете у оквиру континенталних тржишта на афричком континенту и Србија то може да искористи са Есватини као базом – рекао је Мсвати Трећи. То, како је додао, обухвата аутомобилску индустрију, фармацеутску индустрију, вредносне ланце, прехранбени сектор и друге индустријске секторе.
Уочи округлог стола представљени су потенцијали привреде две земље и могућности за унапређење сарадње у сектору инфомационо – комуникационих технологија, а на скупу је представљена специјализована изложба Експо 2027.
Фото: Танјуг, Немања Јовановић