Политика

ПОДРЖАЛИ СТЕ НАС У ТЕШКОМ ТРЕНУТКУ: Вучић и краљ Мсвати Трећи се обратили јавности после размене меморандума

Србија и Краљевина Есватини разменили су данас меморандуме о међусобној сарадњи у више области, у присуству председника Србије и краља Мсватија III.

Размењен је Меморандум о разумевању између Владе Србије и Владе Краљевине Есватини о сарадњи у трговини и инвестицијама, а потписници су министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић и министар трговине Маноба Кумало.

Меморандум о разумевању о сарадњи у области високог образовања између Владе Србије и Владе Краљевине Есватини разменили су министар спољних послова Марко Ђурић и министар образовања Овен Нумало.

Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Србије и надлежног органа Есватинија из области информационих, комуникационих технологија и вештачке интелигенције, разменили су министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић и министар информационо-комуникационих технологија Савана Мазија.

Меморандум о разумевању између Министарства туризма и омладине Србије и Министарства туризма и заштите животне средине Краљевине Есватини о сарадњи у области туризма, разменили су министар туризма и омладине Хусеин Мемић и министар спољних послова Полиле Шаканту.

Меморандум о разумевању између Министарства информисања и телекомуникација Србије и надлежног органа Есватинија о сарадњи у области телекомуникација, поштанских услуга, дигиталних вештина и друго, разменили су министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и министар информационо-комуникационих технологија Савана Мазија.

Меморандум о разумевању између Научно-технолошког парка Нови Сад и Краљевског научно-технолошког парка Есватини и Комисије за комуникације Есватинија у области вештачке интелигенције, укључујући велике језичке моделе и генеративне технологије вештачке интелигенције, разменили су директор Научно-технолошког парка Нови Сад Срђан Колаковић, директор Института за вештачку интелигенцију Дубравко Ћулибрк, заменик директора Универзитета Еватин Џастис Твала и директор Департмана за информатику Универзитета Есватини Андиле Метула.

Вучић: Нећемо заборавити да је Есватини био уз нас у тешким временима

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да Србија никада неће заборавити пријатељство и лојалност коју јој је Есватини указао тиме што је, како је истакао, подржавајући Повељу УН имао храбрости да буде уз Србију када су предлагане резолуције УН које нису ишле нама у прилог.

„Пријатељи се препознају када је тешко. Ми ћемо знати да узвратимо ту и такву врсту пријатељства и лојалности према овом дивном афричком народу и овој дивној афричкој земљи“, рекао је Вучић након размена докумената о сарадњи у различитим областима између Србије и Краљевине Есватини.

Он је додао да је срећан сам што ће краљ Есватинија Мсвати ИИИ током посете Србији обићи и Нови Сад и Крагујевац.

„Његова је велика жеља је да, осим да се упозна са нашим научно-технолошким парковима, попут овог у Новом Саду, Биосенсом, суперкомпјутерима и дата центра, да упозна и нашу наменску индустрију“, навео је Вучић.

Додао је да ће у Крагујевцу покушати да представи и део наше наменске индустрије.

Вучић: Србија у 50 највећих светских извозника у ИКТ сектору, регионални лидер

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је наша земља једна од 50 највећих светских извозника високотехнолошких производа у ИКТ сектору и да је то трасирало пут Србије као регионалног лидера у иновационим технологијама.

„Иза тога стоји домаћа памет, образовање, али и одлучност државе и њених институција да пруже истрајну подршку“, рекао је Вучић на округлом столу „Србија и Есватини – Иновација као покретач раста“ који се данас одржава у Београду.

Вучић је истакао да је краљ Есватинија Мсвати ИИИ, који борави у посети Србији, препознао значај научно-технолошког напретка као камена темељца стратегије Есватинија, баш као и Србија.

„Заједничким радом и нашег образовног система, Владе, као и саме индустрије, развијамо и српски стартап екосистем који је достигао вредност од једне милијарде долара и који данас броји преко 750 компанија, од којих је 40 одсто створено само у последње две, односно три године. За кратко време смо израдили четири научно-технолошка и један индустријско-технолошки парк, 23 регионална иновациона старт-уп центра, 15 мејкерс лабова и 14 иновационих инкубатора“, навео је Вучић.

Додао је да је основан и фонд за иновациону делатност и да смо изградили најмодернији у региону државни дата центар у којем је инсталиран суперкомпјутер најновије генерације са платформом за развој вештачке интелигенције.

„Србија је прва земља у региону источне и јужне Европе која се прикључила глобалном партнерству за вештачку интелигенцију којем ће председавати идуће године. Први смо у региону усвојили развојну стратегију, у тој области још 2019. основали истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију, као и националну платформу за вештачку интелигенцију“, истакао је Вучић.

Додао је да Србија има БиоСенсе институт који је европски центар изврсности за агротехнологију, а гради се Био4 кампус, јединствени мултидисциплинарни комплекс за истраживање и развој у природним наукама који треба да постане једно од кључних биоекономских чворишта у Европи, чиме ће се Србија још знажније позиционирати као земља иновација.

„Прихватањем нових технологија и развијањем система образовања које је стављено у функцију потреба националних економија градимо бољу будућност за нашу земљу и све њене грађане“, нагласио је председник Србије.

Он је подсетио да су пре три године у програме основних и средњих школа уведене основе разумевања вештачке интелигенције и да је Србија једна од тек 11 земаља која се одлучила на тај корак.

„Када је реч о високом образовању, капацитети техничких факултета повећани су за око 20 одсто и мислим да оно што ћете сутра видети у Научно-технолошком парку у Новом Саду не би никада постојало да немамо Технолошки факултет у Новом Саду, који је дао и базу и темељ за формирање Научно-технолошког парка“, навео је председник Србије.

Он је истакао да су данас са Есватинијем потписани важни документи којима се утире пут интензивне будуће сарадње у областима интернет комуникације, технологија, вештачке интелигенције, пољопривреде, иновација, дигиталне трансформације, предузетништва и старт-апа, унапређења капацитета образовања, трговине, инвестиција, туризма, али и којим непосредно повезујемо наше научно-технолошке паркове, институте и универзитете.

„Иновациони екосистем Краљевине Есватини са неколико десетина активних стартапова има потенцијале за развој у областима као што су агротехнологија, дигиталне финансије и здравство, а ми смо спремни да поделимо своја искуства како би он наставио да расте и развија се. Такође желим да кажемо да можемо да помогнемо да Краљевина Есватини учврсти своје капацитете за истраживање и развој, да се промовише предузетништво и да се додатно запосли млада радна снага“, рекао је Вучић.

Када је реч о пољопривреди, председник је указао да она има важну улогу и да Србија може да понудимо извоз семена и пољопривредне механизације, као и трансфер знања у коришћењу модерних технологија, преради и складиштењу хране.

„Спремни смо да пружимо експерску подршку и у изградњи капацитета у вези са успостављањем Националног универзитета примењених наука и технологија, како би помогли бржој трансформацији привреде пријатељске Краљевине Есватини. Уверен сам да заједничким напорима, разменом искустава, знања, стручњака, студента, ђака, свих оних који желе да се унапреде и који желе да уче можемо да учинимо све да наше две земље буду неупоредиво успешније“, истакао је Вучић.

 

Фото: Танјуг, Немања Јовановић

Related posts

(ВИДЕО) ВУЧИЋ НА РОЂЕНДАНУ КОД МИЛОША ЗЕМАНА: Свима су нам потребни Ваша мудрост, храброст и државничко искуство

Новосадска ТВ

ВУЧИЋ:НАША ЈЕ ОБАВЕЗА ДА БУДЕМО УЗ СВОЈ НАРОД У РС и када је лепо и када је тешко

Новосадска ТВ

(ФОТО) МЕСТО НА КОЈЕМ НАСТАЈЕ САСВИМ НОВИ СВЕТ Вучић са Фон дер Лајен посетио ХТЕЦ Групу

Новосадска ТВ