У оквиру октобра, месеца борбе против карцинома јетре, удружења пацијената и стручњаци подсећају јавност на важност раног откривања, превенције и адекватног лечења хепатоцелуларног карцинома, најчешћег облика рака јетре.
Хепатоцелуларни карцином заузима пето место по учесталости међу свим карциномима и треће место по смртности, што га чини једним од најозбиљнијих здравствених изазова широм света, па и у Србији.
Председница удружења за болести јетре „Хронос“ Ивана Драгојевић каже за Танјуг да је у Србији та врста карцинома у великој мери повезана са хроничним болестима јетре, првенствено инфекцијама вирусима хепатитиса Б и Ц, који су водећи фактори ризика за развој ове опаке болести.
„Правилна и правовремена дијагностика, као и увођење савремених терапија, кључни су за побољшање квалитета живота пацијената и повећање стопе преживљавања. Од ове године, пацијентима у Србији доступна је најмодернија терапија која се користи широм света за лечење узнапредовале форме болести – имунотерапија која нуди нове наде пацијентима са одмаклим хепатоцелуларним карциномом“, рекла је она.
Ипак, додаје Драгојевић, успешно лечење захтева мултидисциплинарни приступ, у којем учествују лекари различитих специјалности како би донели заједничку одлуку о најбољој стратегији лечења сваког појединачног пацијента.
„Превенција хепатоцелуларног карцинома кроз лечење хепатитиса Б и Ц игра кључну улогу у смањењу учесталости ове малигне болести. Хроничне инфекције ХБВ и ХЦВ узрокују прогресивно оштећење јетре које може довести до цирозе, а затим и до карцинома. Вакцинација против хепатитиса Б, која је обавезна у Србији, пружа ефикасну заштиту и значајно смањује ризик од обољевања“, рекла је Драгојевић.
Она је апеловала на грађане да се тестирају на вирусе хепатитиса, посебно ако спадају у високо ризичне групе, попут особа са хроничним болестима јетре, особа које конзумирају алкохол или су имале инфекцију хепатитисом Б или Ц.
„Октобар месец борбе против карцинома јетре пружа прилику да се јавност подсети на важност редовних прегледа, раног откривања болести и едукације о превенцији. Са напретком у доступности савремених терапија, удружења пацијената и стручњаци настављају са апелима за увођење Националног плана за превенцију и контролу вирусних хепатитиса у Србији, чиме би се додатно унапредила борба против хепатоцелуларног карцинома“, рекла је Драгојевић.