Политика

„НЕ МОЖЕ ЗДРАВСТВО ДА СЕ РАСПАДА КАДА СЕ РАДЕ ДВА КЛИНИЧКА ЦЕНТРА“ Премијер Вучевић: Ребаланс буџета Србије обезбедиће додатних 28,7 милијарди динара за здравство

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да су нетачни наводи појединих опозиционих посланика да се здравство и просвета у Србији распадају и да се у њих много улаже.

„Не може здравство да се распада када се завршио клинички центар у Нишу и када је завршен први блок клиничког центра Србије у Београду. Када се увелико гради Клинички центар Нови Сад, односно Војводина, и када, надам се да ће европски партнер извршити свој део посла, чека почетак израдња клиничког центра у Крагујевцу“, рекао је Вучевић на седници Скупштине Србије на којој се расправљало о ребалансу буџета за ову годину.

Он је додао да се тренутно гради осам регионалних болница, опште болнице у свим деловима Србије, да се пет клиника гради у различитим деловима Србије, да су отворена два најсавременија пет скенера.

„Само ове године имамо 3.900 новозапослених у здравственом систему Србије, а ребаланс буџета Србије обезбедиће додатних 28,7 милијарди динара за здравство. Рекао бих да то је све супротно од оног што сте ви рекли да се распада здравство Србије“, поручио је премијер.

Додао је да нису задовољни сасвим и да желе да листе чекања нестану и да људи имају још брже заказивање и прегледе, пре свега превентивне прегледе.

„Министар Лончар има велики задатак пред собом да се управо фокусира на то питање. Али чињеница и живот вас демантују по овом питању да се здравство распада и погледајте колико младих лекара, али и медицинских сестара и техничничара је добило посао и нису морали да буду на Бироу за запошљавање или да траже посао негде у белом свету“, рекао је Вучевић.

Нагласио је да је константно повећање зарада свих запослених у здравству, што очекује и у наредној години.

Говорећи о просвети, рекао је да сматра да је фер понуда Владе Србије да највеће повећање плата у јавном сектору у 2025. године буде за просветне раднике.

„Предложили смо да 12 одсто порасту плате, односно буду веће плате за просветне раднике, за учитеље, наставнике, професоре, васпитачице. То је за 50 одсто више него код свих осталих у јавном сектору. И тиме смо посебно апострофирали значај образовања и просвете у држави Србији. Са тим предлогом владе, почетна зарада у просвети ће бити 94-95 одсто просечне зараде у јануару 2025. године“, навео је премијер.

Он је истакао да статус просветних радника није увек везан за питање плате, него питање положаја и угледа просветних радника, који смо, како је рекао, сви заједно као друштво урушавали годинама и децењама.

„Да свако од нас, и као родитељ, научи децу да поштују учитељице, наставнике и професоре, да науче да устану када неко уђе у учионицу да их поздраве, да причамо да ли треба да вратимо униформе. Када будемо поставили тај однос у просвети, просветни радници ће бити много задовољнији. То је кључно питање за просвету“, поручио је Вучевић.

Фото: Танјуг видео printscreen

 

Related posts

ТАЛЕНТОВАНИ УЧЕНИЦИ поделили с градоначелником Ђурићем своје ВИЗИЈЕ О РАЗВОЈУ НОВОГ САДА

Новосадска ТВ

Данас сунчано, температура до 32 степена

Новосадска ТВ

Почели „Дани социјалне заштите“ у Новом Саду

Новосадска ТВ