Друштво

Спасовданска литија стигла до Храма Светог Саве

Свечана Спасовданска литија са кивотом са светим моштима Преподобног Јустина Ћелијског и чудотворном иконом Пресвете Богородице Знамење, коју предводи патријарх српски Порфирије у пратњи архијереја, стигла је испред Храма Светог Саве, где се очекује да ће се обратити поглавар Српске православне цркве(СПЦ).

Присутни су представници државних и градских власти, на челу са премијером Милошем Вучевићем и председником Привременог органа Београда Александром Шапићем, више стотина свештеника, чланова свих београдских црквених хорова и културно-уметничких друштава, разних родова Војске Србије и Полиције, као и бројни грађани.

Литија је почела испред Вазнесењске цркве, а затим је ишла улицама Кнеза Милоша и Краља Милана до Трга Славија, где је патријарх Порфирије прочитао свето Јеванђеље и освештао престоничке улице.

Славска литија је затим, преко Булевара ослобођења дошла до Храма Светог Саве, где ће после патријархове беседе бити служен акатист Преподобном Јустину Ћелијском, а светиње бити изложене верном народу на поклоњење и целивање.

Часни крст на литији носио је најбољи ученик Богословије Светог Саве у Београду Николај Станић из Дервенте.

Славећи Спасовдан, Београд чува спомен на дан 1403. године када га је деспот Стефан Лазаревић прогласио српском престоницом, а то је и слава манастира Високи Дечани, Бањалуке, Невесиња и Источног Новог Сарајева.

Порфирије: Данас је дан спасења, славе и радости

Патријарх српски Порфирије рекао је данас на свечаној Спасовданској литургији у Храму Светог Саве да је данас дан спасења, славе и радости и празник нашег вечног спасења.

„Догађај када је спаситељ наш господин Исус Христ једном засвагда преместио нашу вечну отаџбину са земље на небо и поставио људску природу на престо са десне стране Оца небеског на место које тој природи људској припада“, рекао је Порфирије.

Додао је да то знају „и наши свети Немањићи“, који су највеће светиње и задужбине посветили управо Спасовдану.

„Добро нам дошао свети наш Оче Јустине, добро нам дошао у наш и твој град, у овај велики празнични дан. Сви се ми неизмерно радујемо. И данас твоја благовест, твоја реч једнако има снагу и значај и на исти начин као некада звучи“, рекао је Порфирије.

Додао је да се Отац Јустин поново среће „са дивним чудотворним ликом Пресвете Богомајке који је настао у граду Курску у Русији“ и подсетио да је он избегао страдање од комуниста, а кратко време између два светска рата провео у Београду.

„А када је дух безбожног комунизма стигао у Србију, ти си, свети Аве Јустине, био приморан да замениш верске катедте београдских универзитета, говорнице престоничких дворана и учионице, након бројних страдања и животних опасности, отишао у скромни планински манастир Челије. И одатле си своју огњену реч, пророчку реч о Спаситељу човека и света, упућивао српском народу, а да оне стигну и до далеких крајева и постану утеха и светлост и радост свету“, поручио је Порфирије.

Данашња времена, додао је, нису ништа мање компликована него она у којима је Јустин живео.

„И данас твоја благовест, реч једнако има снагу и значај и на исти начин као некада звучи и данас, и једнако је лек на рану људску жедну истине, правде и Бога“, рекао је Порфирије.

Како је рекао, вечерас и наредних дана с дубоким веровањем и поштовањем молићемо се сви Христу Господу за мир и добро нашег народа, али и мир свим људима и свим народима, мир целом свету, а нарочито онима који живе поред нас и који живе са нама.

„Данас страшне демонске силе витлају светом, које имају потенцијал да га униште, да униште цивилизацију какву знамо. Те силе на велика и непрестана искушења, свакодневне претње и притиске стављају и наш српски православни народ“, констатовао је поглавар СПЦ.

Он је нагласио да рат има своју духовну основу, да је последица духовних обољења и посрнућа.

„Ратна погибељ, највеће искушење за људски род, последица је највећег духовног пада. Због тога да бисмо се одопрли свим искушењима на личном, на породичном плану, на плану народном, борећи се за сигурност, безбедност и напредак морамо се водити борбом, пре свега изнад свега на духовном плану. Стога нам је Бог дао на овај дан да се саберемо овде, око Јустина и да сви заједно затражимо његове топле молитве“, рекао је Патријарх Порфирије.

Он је истакао да смо сви ми различити, да свако има неки свој посебан талент, свој посебан дар, али да су нам те различитости дарови Божији, дате нам да бисмо се међусобно допуњавали, подржавали и обогаћивали, да бисмо били заједно снажни и способни да заједно савладавамо свако искушење и свако зло у нама и око нас.

„Сви морамо да будемо бољи, да будемо онакви какви нас Бог хоће, онакви како је записано у Светом Јеванђељу, онакви како нас уче заповести Божије. Зато нам је потребан Христос и Његово Јеванђеље, што је наш народ одувек знао, а то знамо и ми овде сабрани. То смо ми, то је наше опредељење“, поручио је поглавар СПЦ.

После беседе Патријарха Порфирија служен је акатист за преподобног Јустина Ћелијског, чиме је завршена Спасовданска литургија.

Свечана Спасовданска литија са кивотом са светим моштима Преподобног Јустина Ћелијског и чудотворном иконом Пресвете Богородице Знамење, коју је предводио патријарх српски Порфирије у пратњи архијереја, почела је испред Вазнесењске цркве, а затим је ишла улицама Кнеза Милоша и Краља Милана до Трга Славија, где је патријарх Порфирије прочитао свето Јеванђеље и освештао престоничке улице.

Славска литија је затим, преко Булевара ослобођења дошла до Храма Светог Саве.

Часни крст на литији носио је најбољи ученик Богословије Светог Саве у Београду Николај Станић из Дервенте.

У литији су учествовали и представници државних и градских власти, на челу са премијером Милошем Вучевићем и председником Привременог органа Београда Александром Шапићем, више стотина свештеника, чланова свих београдских црквених хорова и културно-уметничких друштава, разних родова Војске Србије и Полиције, као и бројни грађани.

Славећи Спасовдан, Београд чува спомен на дан 1403. године када га је деспот Стефан Лазаревић прогласио српском престоницом, а то је и слава манастира Високи Дечани, Бањалуке, Невесиња и Источног Новог Сарајева.

 

Фото: Танјуг Страхиња Аћимовић