Грађани са којима је репортер Танјуга разговарао данас на улицама Београда уочи доласка председника Кине Си Ђинпинга у Србију оцењују ову посету као добру вест за Србију и њен даљи развој.
Највећи број грађана види могућност даљег напредовања односа две земље, нарочито у погледу нових инвестиција и отварања радних места, али и у повећању препознатљивости Србије на глобалној мапи, будући да у њу долази председник велике и моћне земље.
Дејан Лончар каже за Танјуг да је посета кинеског председника одлична прилика за наставак сарадње која у будућности може бити још боља.
„Председник Кине је један од водећих лидера, а Кина је друга економија. Посета је јако добар сигнал Србији, нарочито пред временима која долазе. Желео бих и надам се да ће Србија бити неки нови ‘хаб’ у овом делу Европе, као и да су инвестиције и сарадња на другим нивоима – политичким и војним, добродошле“, каже Лончар.
Деветнаестогодишњи Никола Дивљак каже за Танјуг да је посета кинеског председника велики корак за још веће пријатељство између две земље.
„То је велики корак за још веће пријатељство и биће то велики догађај, а очекујем и нове инвестиције. Пошто су Кинези највећи народ, верованто ће донети неку новину“, каже Дивљак.
Посета је значајна за међународне односе и да се покрену неке нове инвестиције, и радна места, сматра суграђанка Сена.
„Мислим да посета говори да смо земља која је за сваки вид сарадње, а са Кинезима имамо традиционално добре односе“, каже Сена.
Свако пријатељство са великим земљама је у ово време добродошло, а част коју нам указује Си Ђинпинг треба да буде прихвћена на најлепши начин, рекао је за Танјуг један суграђанин.
„Од политичара чујемо да је Кина изузетно важан економски партнер Србије и нема разлога да сумњамо у то и сигуран сам да је кинеско финансирање бројних пројеката у Србији од великог значаја“, каже он.
“Кина је велика земља, ми смо мала, због чега свима нама треба да буде пуно пуно срце“, каже једна Београђанка.
„То је прилика да се чује за нас у свету“, каже она.
„Боље да се дружимо него да се свађамо“. каже Зоран Марковић за Танјуг поводом доласка кинеског председника.
Једна гошћа Београда из Кине која борави први пут у престоници Србије каже да је долазак кинеског председника потврда да смо пријатељске земље.
„Желим српску и кинеску заставу да машем њима“, каже она.