Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће пруга Ниш-Димитровград бити завршена до краја 2027. године.
„Ми бисмо волели када би могли да завршимо до маја 2027. због EXPO, али реално је да буде до краја 2027. То је невероватна ствар за целу Србију, од Пирота до Београда да дођете за три сата. А можете да замислите колико ћемо да скратимо пут до Истанбула“, рекао је Вучић током обиласка радова на реконструкцији и модернизацији пруге Ниш Димитровград на деоници Пирот – Суково.
н је нагласио да брине за пругу Београд- Ниш и позвао ЕУ да пожури мало са радовима на њој.
„Ми смо бескрајно захвални за огроман новац који су нам дали. Само када би још мало убрзали“, рекао је Вучић.
Амбасадор ЕУ у Србији Емануел Жиофре одговорио је да тесно сарађују са српским министарствима да убрзају процедуре.
То је наш заједнички стратешки пројекат и могу вам рећи да, као и ви, гледамо да то урадимо што пре“, рекао је Жиофре.
Вучић је на то рекао да не може да натера Жиофреа, нити може министру грађевине Горану Весићу да каже да се нешто нелегално ради.
„Само молим да се убрза, али мора да се уради квалитетно и добро. То је од огромног значаја. Људи су већ навикнути на велике резултате, знају да ће ово да буде, а раније када чују неко такво обећање, нису веровали да ће се то урадити“, поручио је Вучић.
Додао је да нико ништа није урадио 40 година и онда неко приговара што се касни месец дана.
„Ни у једној европској земљи се не гради као у Србији“, констатовао је Вучић.
Он је истакао да су логистички центри оно што нам је веома важно и што нам недостаје.
„Попут логистичког центра који смо заједно са представницима ЕУ својевремено отварали у Батајници, биће нам потребно много нових логистичких центара у које ћемо да улажемо новац. У Јагодинској општини ћемо морати да ми урадимо један логистички центар“, рекао је Вучић.
За обнову пруге Ниш-Димитровград добићемо 430 милиона од ЕУ
Председник Србије изјавио је данас током обиласка радова на реконструкцији и модернизацији пруге од Ниша до Димитровграда, на деоници Пирот – Суково, да ћемо добити више новца од ЕУ за тај пројекат – око 430 милиона евра заједно са обилазницом око Ниша.
„И сад разговарамо са Европљанима, са којима радимо ову деоницу, биће значајно више новца, све укупно заједно са обилазницом око Ниша и са свим другим, рачунам да ће то бити негде око 430 милиона евра. Од тога ћемо добити за ову деоницу Ниш – Димитровград, плус за обилазницу и за сва та три дела о којима причамо, око 108 милиона евра од Европе, на поклон“, рекао је Вучић.
Он је додао да је то велики новац који ће Србија добити од ЕУ.
„Највећи новац смо добили, од укупно 2,775 милијарди евра, колико је сад процењено 610 милиона евра за брзу пругу Београд – Ниш. И ствари се крећу коначно, ја сам увек незадовољан, увек мислим да може брже, али то су велике ствари које мењају изглед наше земље“, рекао је Вучић.
Нагласио је да ће, када буде готова брза пруга, моћи да се стигне за два сата и десет минута од центра Београда до центра Ниша.
Радови на реконструкцији међународне пруге од Ниша до Димитровграда почели су крајем прошле године, подизањем старих шина код пиротског села Станичење. Реч је о деоници у дужини од 86 километара, а рок за завршетак радова је 1. 276 дана.
Извођач радова је компанија Трејс, а вредност радова је око 170 милиона евра. У питању је једина деоница на траси европског железничког Коридора 10 која није електрифицирана. Ова пруга изграђена је 1886. године. Није реконструисана деценијама па су возови на појединим деоницама ишли брзинама до 30 километара на сат.
Пројекат се финансира из кредита Европске инвестиционе банке и буџета Републике Србије, као и из донације Инвестиционог оквира за Западни Балкан. Заменик градоначелника Пирота Милош Цолић рекао је раније за Танјугу да се реконструкција међународне пруге Ниш – Димитровград увелико ради у околини Пирота и да извођачи обављају радове у складу са предвиђеном динамиком.
Како је рекао, стратешки је значај овог посла за Пирот јер се очекује да уследи реафирмација железничког саобраћаја, али и да се ова врста саобраћаја одвија неупоредиво безбедније него што је то сада случај.
„Велико нам је задовољство да после путног Коридора 10, имамо реконструкцију и железничког коридора, што је од великог значаја за привреду, али и за цео овај део Србије. Оно што смо ми као локална самоуправа са Министарством грађевинарства договорили јесте да се посебно води рачуна на то да пруга буде сигурнија. Почев од насеља Радин До, кроз које пролази међународна пруга, пропуст ће бити шири и безбеднији, имаћемо два потходника код Железничке станице, затим мост од 15 метара на улазу у насеље Ђерам“, рекао је Цолић.
Истакао је да ће у урбаним деловима пруга бити звучно изолована, а пружни прелази много безбеднији. Веома захтевни радови на реконструкцији пруге одвијају се тако што се наизменично прекида саобраћај.
„Ми смо веома задовољни динамиком којом се ова пруга реконструише и очекујемо да железнички саобраћај, и путнички и теретни, када овај посао буде завршен буде неупоредиво квлаитетнији у будућности“, казао је Цолић.
Међународна пруга од Ниша ка Софији, била је у веома лошем стању, а на појединим деоницама годинама уназад композиције теретњака су се кретале редукованом брзином, на свега тридесетак километара на сат. Управо због дотрајале пруге, крајем 2022. године недалеко од Пирота десио се и акцидент када су се изврнули вагони који су превозили амонијак, па је дошло и до цурења амонијака. Када ова инвестиција буде завршена, комплетан железнички саобраћај одвијаће се неупоредиво безбедније.
Ненад Станисављевић из Инфраструктуре железнице Србије је раније рекао да овај пројекат, осим реконструкције пруге од Сићева до Димитровграда, подразумева и изградњу пружне обилазнице око Ниша у дужини од око 22 километра.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић присуствовао је прошле године у новембру почетку радова и нагласио да ће се реконструкцијом и модернизацијом железничке пруге Ниш-Димитровград обухватити, реконструисати, модернизовати и електрификовати постојеће пруге Ниш – Димитровград, изградити нова, једноколосечна, електрификована обилазна пруга око Ниша у дужини од око 22 километра, чија је изградња планирана за 2024. годину, као и модернизовати сигнални и телекомуникациони системи за целокупан пројекат.
Реконструкцијом и електрификацијом пруге Ниш – Димитровград, железнички Коридор 10 постаје конкурентнији транспортни правац, чиме ће се створити услови за већи транзитни саобраћај кроз Србију, као и између наше земље и Бугарске.
Весић је почетком марта ове године рекао да ће и брза пруга Ниш- Београд бити изграђена до краја 2028. године, као и да ће се возом стизати за 100 минута, а да ће радови почети 2025. године. Приликом недавне посете Научном- технолошком парку у Нишу, и председница Скупштине Ана Брнабић изјавила је да очекује да ове године почне измештање пруге из центра Ниша.
Радови на обилазници око Ниша почеће најкасније 1. јуна
Председник Србије изјавио је данас да ће радови на обилазници око Ниша почети најкасније 1. јуна и да је реч о пројекту од великог значаја за људе који живе у том граду.
Током обиласка радова на реконструкцији и модернизацији пруге Ниш – Димитровград на деоници Пирот – Суково, Вучић је рекао да је обилазница око Ниша важан пројекат за Нишлије, јер ће растеретити велики део града, а посебно у Црвеном крсту и Пантелеју.
„То је за Нишлије огромна вест, уз све пројекте које смо радили, уз све фабрике које смо довели, знам да људи нису никада сасвим задовољни, али ово су велике ствари за Ниш“, рекао је Вучић.
Када је у питању пруга Београд-Ниш он је најавио да ће се у наредном периоду изводити радови у три фазе – прва до Велике Плане, друга Велика Плана – Параћин и трећа Параћин-Трупале.
„То су три сектора која ћемо да радимо на прузи Београд-Ниш, од изузетног значаја. Ми тиме подижемо цело Поморавље, подижемо тај смедеревски и подунавски део Шумадије, комплетан нишавски део Расинског округа“, рекао је Вучић.
Затражена већа подршку ЕУ за реконструкцију деонице пруге Ваљево-Врбница
Председник Вучић приликом обиласка радова на реконструкцији и модернизацији пруге Ниш-Димитровград, на деоници Пирот-Суково, рекао је шефу Делегације Европске уније у Србији Емануелу Жиофреу да би било добро да ЕУ више финансијски помогне око реконструкције дела пруге на деоници Ваљево – Врбница.
„То је највеће парче које недостаје. Ми смо радили од Раковице и Ресника до Ваљева , остаје Ваљево, Косјерић, Пожега, Ужице, Прибој, Пријепоље па све до Врбнице. Све ће много другачије изгледати када се то заврши“, рекао је председник.
Жиофре је одговорио да је то још један пројекат за који је ЕУ заинтересована, да на црногорској страни раде пругу и имају план раста са додатним средствима.
Председник је рекао да ће тај део бити посебно значајан због конекције са Баром, Подгорицом и уопште севером Црне Горе.
„И за нас још важније – до Пријепоља, Прибоја, Ужица. Истовремено, када завршимо аутопут до Пожеге, Прибоја и Златибора“, рекао је председник.
Хвала ЕУ на подршци, пруга Ниш-Димитровград оживеће југоисток Србије
Вучић је изјавио током обиласка радова на реконструкцији и модернизацији пруге од Ниша до Димитровграда, на деоници Пирот – Суково, да је то веома значајан пројекат за југоисток Србије и захвалио ЕУ на подршци.
„Било је незамисливо да урадимо аутопут до бугарске границе. Знамо колико смо се деценијама мучили кроз Сићевачку клисуру, знамо на жалост колико смо живота ту изгубили. Данас сви користе аутопут и мислим да ниједну већу трагедију нисмо имали“, рекао је Вучић.
Он је подсетио да је уз подршку ЕУ изграђен и гасни интерконектор са Бугарском и захвалио бугарским партнерима што смо могли да изградимо и Балкански ток, као и представницима ЕУ.
„Могао бих да стичем политичке поене колико хоћете да кажем нешто лоше, али ја морам да кажем да дугујем огромну захвалност Европској унији и Европској комисији, њиховим представништву у Београду, јер су ти људи нама донели изузетно велики новац да би наша Србија била развијенија и била боље место за живот“, рекао је Вучић.
Истакао је да ћемо са ЕУ заједно градити и брзу пругу Београд-Ниш, као и железничку обилазницу око Ниша, која ће много значити за тај град.
То су огромне промене за нашу земљу, додао је Вучић и поручио да зато морамо стално да градимо нове путеве, нове логистичке центре, нове пруге и друго.
Вучић је рекао да је важна европска агенда раста за нашу земљу и реформе за јединствено европско тржиште.
„Агенда реформских процеса која треба да нас доведе до јединственог европског тржишта, да дођемо до јединственог европског тржишта за нас је много тешко у овом тренутку. Ми смо се ту са разним чудима и триковима служили у прошлости“, рекао је Вучић.
Као пример је навео прелевмане за заштиту домаћих пољопривредника, што ускоро неће више бити могуће.
„У једном тренутку то више неће моћи све тако како сам се ја борио за нашу земљу, они би могли да кажу како сам њих варао. Мислим да морамо да имамо снажну земљу која може да буде део јединственог тржишта. И ако неко то може да буде у будућности са Западног Балкана, а без озбиљних негативних последица и уз много фантастичних и добрих последица, онда је то Србија. И ја се много више уздам у ту врсту реформске агенде, у ту врсту добијања могућности за зелене коридоре и потпуно слободно кретање људи, капитала, услуга, него у сам новац“, рекао је Вучић.
Каже да поред европских грантова, то јест бесповратних средстава, добијамо и повољне кредите.
Вучић је истакао да у Србији јавни дуг неће прећи ниво од 55 одсто БДП-а иако у неким земљама ЕУ тај проценат иде и до 240 одсто.
Председник је рекао да ћемо морати да реконструишемо и барску пругу на делу од Ваљева до Врбнице на црногорској граници и да ће та пруга подићи тај део земље.
„Морамо да урадимо и око Крагујевца. Шта ћемо да радимо када Стелантис за који месец крене да производи (електричне) аутомобиле. Ми морамо и око Минд парка да направимо ту пругу, да буде бржа и боља него што смо планирали. Да спојимо Крагујевац како са Краљевом, тако и Чачком и овамо ка Ужицу, али морамо и са Београдом да то буде неупоредиво брже него што је био случај до данас“, навео је Вучић.
Говорећи о условима задуживања у Европи он је рекао да је еурибор још висок и додао да се очекује његов пад када Европска централна банка почне да смањује камате, што се очекује о октобру или новембру.
Тада ће европски зајмови бити повољнији, додао је Вучић.
„Јуче сам добио информацију на неколико места да су нам се вратили лекари, чак и са много деце које имају у иностранству, неки су од њих најбољи хирурзи, ендокринолози, брачни парови из Шведске и Америке. Много сам срећан због таквих вести и позивам све људе да се врате у своју Србију, јер је могуће пристојно зарађивати и релативно лепо живети у нашој Србији и да наставимо да гарадимо заједно“, рекао је Вучић.