Дом здравља “Нови Сад” 20.03.2024. године обележава два веома значајна датума, Национални дан борбе против рака дојки и Светски дан оралног здравља.
И ове године Превентивни центар и Служба стоматолошке здравствене заштите обележиће овај датум јавном манифестацијом у ТЦ „Меркатор“ од 09:00 до 12:00 часова, следећим активностима:
Едукација жена за самопреглед дојки на торзо симулатору и упознавање са факторима ризика за настанак рака дојки
Савети нашим суграђанима како се адекватним хигијенско-дијететским режимом може сачувати здравље уста и зуба
Контрола шећера из капи крви
Контрола висине крвног притиска и пулса
Контрола телесне тежине и израчунавањем БМИ
Подела здравствено васпитног материјала
Подсећамо, превентивни прегледи или методе скрининга у циљу раног откривања рака дојке су:
• Самопалпација (самопреглед дојке) који се препоручује код жена од 20. године старости, једном месечно, 10. дана менструалног циклуса
• Физикални преглед од стране лекара се препоручује код жена од 30. године старости једном годишње
• Мамографија, базни мамограм требало би да имају све жене старости 35-40 година, а од 40. године један мамограм у две године
Ризик обољевања од рака може се значајно смањити применом превентивних мера и активности:
• Престанак пушења дувана и избегавање изложености дуванском диму
• Ограничена потрошња алкохола
• Избегавање претеране изложености сунчевој светлости
• Одржавање здраве телесне тежине
• Избегавање и успешно превладавање стреса
• Заштита од инфекција повезаних са настанком рака
• Редовна посета лекару и редовни превентивни прегледи
Овогодишње обележавање Светског дана оралног здравља ради се под слоганом “Срећна уста – срећно тело” а 20. март као датум узет је из разлога што деца имају 20 млечних зуба, старији треба да имају 20 природних зуба на крају свог живота, а представљено бројевима, ако се месец стави испред дана 3/20, добија се број 320 који требамо да имамо – 32 зуба и 0 каријеса.
Оралне болести су иначе главни здравствени проблем у многим земљама, погађају скоро 3,5 милијарди људи и могу негативно утицати на квалитет живота с обзиром на то да узрокују бол и нелагодност, социјалну изолацију и губитак самопоуздања, а често су повезани и са другим озбиљним здравственим проблемима. Важно је знати да се већина оралних обољења може спречити и лечити у раној фази.
Светски дан оралног здравља се у целом свету, па тако и у нашој земљи, у наредне три године обележава под слоганом “Срећна уста – срећно тело” којим се жели указати на то како је бригом и давањем приоритета оралном здрављу могуће постићи боље здравље у целини, јер је орално здравље важан део општег здравља без обзира на то колико година имате.