Председник Србије Александар Вучић уручио је вечерас на свечаној церемонији у Председништву више од 100 одликовања заслужним појединцима и институцијама поводом Дана државности.
Сретењски орден првог степена добили су председник Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, игуманија Пећке патријаршије мати Харитина, а у области медицинских наука академици Бела Балинт, Зоран Л. Ковачевић, Нинослав Радовановић, Рајко Кузмановић из РС.
Поред појединаца Сретењски орден првог степена добили су и Летопис матице Српске, Специјална болница за рехабилитацију Бања Ковиљача, ОШ „Драгојло Дудић“, Музеј града Београда, „Политика“, Клиника за гинекологију и акушерство у Вишеградској, Радио Београд и Кошаркашки Савез Србије, а Орден првог степена добиле су и „Вечерње новости“.
Сретењски орден другог степена добио је Факултет спорта и физичког васпитања из Београда, Институт за нуклеарне науке „Винча“, Институт за ментално здравље, Галерија Дома војске Србије, епископ нишки Арсеније, Народно позориште Републике Српске, Клиничко-болнички центар Косовска Митровица.
Сретењски орден трећег степена добили су Александар Ђого, Радомир Уљаревић, Филмске новости, Народна библиотека Јефимија из Трстеника, хор Колибри РТС, гинеколог Славко Крстић, Школа за музичке таленте у Ћуприји.
Орденом Српске заставе другог степена одликован је Марко Ковач, бивши министар правде Црне Горе, за заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Црне Горе.
Истим орденом одликован је и Мохамед Набхан, бивши амбасадор Државе Палестине у Београду, за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Државе Палестине.
Орденом Српске заставе трећег степена одликован је Хари Алекс Рус, амбасадор Мађарске при Савету Европе за истакнуте заслуге и допринос у поштовању начела Савета Европе и принципа међународног права.
За изузетне заслуге у јавним и културним делатностима и доприносу у развијању и учвршћивању сарадње између Републике Србије и Републике Словачке, Орденом српске заставе трећег степена постхумно је одликован Сиљан Мицевски, почасни конзул Републике Србије у Битољу за изузетне заслуге у јавним и културним делатностима и доприносу у развијању и учвршћивању сарадње између Републике Србије и Републике Северне Македоније. Орден је примала супруга Виолета Мицевска.
Орденом Карађорђеве звезде првог степена постхумно је одликован Дејан Милојевић, прослављени српски кошаркаш и тренер. Освајао је златне медаље на Европском првенству, као и бројна домаћа и инострана национална првенства. За нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане и постигнуте резултате у области спорта, орден је примио син Никола Милојевић.
Орденом Карађорђеве звезде првог степена одликовани су принцеза Катарина Карађорђевић за допринос у вршењу хуманитарне делатности, као и професор доктор Светлана Вујовић, директор Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма УКЦ Србије, редовни професор Медицинског факултета у Београду за нарочите заслуге и успех у представљању Србије у здравственим делатностима, посебно у области ендокринологије.
Орден Карађорђеве звезде првог степена уручен је и Вери Ковач Виткај, примадони и професорки на Академији уметности у Новом Саду, у пензији, за нарочите заслуге и успехе у представљању Србије у области оперске уметности, као и Николи Пејаковиц́у, глумцу, редитељу, сценаристи и музичару, за посебне заслуге и успехе у јавној и културној делатности.
Орденом Карађорђеве звезде другог степена одликовани су професор доктор Драган Радовановиц́, лекар Кошаркашке репрезентације Србије и дугогодишњи председник Црвеног крста Србије за нарочите заслуге и успех у представама медицинске области.
Исти орден добио је и професор доктор Ђуро Мацут, ендокринолог, заменик директора Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетског клиничког центра Србије, за највише заслуге у здравственим делатностима, посебно у области ендокринологије.
Орден Карађорђеве звезде другог степена добила је и професор доктор Драгана Вујић, начелница одељења за трансплантацију у Институту за здравствену заштиту мајке и детета „Доктор Вукан Чупић“ за нарочите заслуге у представљању Србије и њених грађана у здравственим делатностима, посебно у области дечије хематологије и трансплантације костне сржи.
У том институту се годишње под њеним руководством обави преко 20 трансплантација костне сржи и код деце.
Орден Карађорђеве звезде другог степена добио је професор доктор Зоран Радовановић, радиолог, за наручите заслуге у здравственим делатностима, као и Миодраг Грбић, професор геномике на универзитету Западног Онтарија у Канади и гостујући предавач на биолошком факултету у Београду, за изузетне заслуге и постигнуте резултате и велики научни допринос у области геномике.
Орденом Карађорђеве звезде трећег степена одликована је Биљана Чекић за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области глуме, посебно за улогу у филму Дара из Јасеновца, првом српском играном филму снимљеном 75 година након затварања једног од најстрашнијих концентрационих логора у историји, као и доктор Горан Вукомановић, кардиолог, заменик директора Универзитетске ђечје клинике Тиршова, за нарочите заслуге посебно у области ђечје кардиологије.
Исти орден добила је професор доктор Јасмина Јанковић, пијанисткиња и професор за нарочите заслуге у области клавирске музике, као и магистар Никола Китановски, оперски певач, редовни професор Факултета музичке уметности поводом 35 година каријере, за заслуге и успех у представљању Србије у области оперске уметности.
Орденом Карађорђеве звезде трећег степена одликована је и Александра Ковач, српска композиторка, педагог и научни радник из области музике и филма, за нарочите заслуге и постигнуте резултате у области музичке и филмске уметности.
Павлина Радовановић, девојчица анђеоског гласа, која шири истину о животу Срба у Ораховцу и осталим енклавама на Косову и Метохији, одликована за нарочите заслуге и успеху у представљању Србије у области музичке уметности.
Орденом заслуга за одбрану и безбедност првог степена за узорно и часно извршавање дужности и задатака у области одбране и безбедности постхумно је одликован Горан Радевић, припадник МУП-а који је као вођа безбедносног пункта на Савиним водама погинуо од дејства НАТО агресорске авијације 1999. године. Орден је примила ћерка Катарина Радевић.
Истим орденом постхумно је награђен Томислав Фатић, припадник МУП који је погинуо 1998. године у селу Доњи Поклек приликом вршења посебних безбедносних задатака на подручју Косова и Метохије, а орден је примио његов брат Александар Фатић.
Златном медаљом за храброст Милош Обилић, постхумно су одликовани Споменко Гостић, војник и најмлади одликовани борац Војске Републике Српске, који је се придружио у борбама 1992. године, као сироче, са само 14 година, био је курир и развозио храну борцима и рањеницима.
Преминуо је од последица рањавања приликом гранатирања положаја Војске Републике Српске 20. марта 1993. године када је погинуло пет војника. Одликован је за испољену варедну храброст и дело личног херојства. Медаљу је примио рођак Младен Стојановић.
Истом медаљом награђен је и Оливер Зајић машинобравар са Косова и Метохије који је погинуо 21. јуна 1998. године, са 17 година, када је се телом ставио испред свог млађег брата да га заштити од метка.
Успео је да спаси брата, али га је снајперски метак погодио у срце, након чега је преминуо. Одликован за испољену изузетну храброст, а медаљу је примио брат Златко Зајић.
Златну медаљу за храброст Милош Обилић, за испољену изузетну храброст и дело личног херојства, одликовани су Милош Стојановић и Стефан Стојановић, браћа из села Готовуша, код Штрпца, рањена на Бањи дан 6. јануара 2023. године.
На њих је тада пуцао припадник тзв. Косовских безбедносних снага Азем Куртај, који је након хапшења пуштен да се брани са слободе.
Златном медаљом за храброст Милош Обилић за испољену храброст у спасавању људских живота одликовани су Даворка Чанчаревић и Марко Родић, диспечери у телекоманди Београд центра, јер су 19. септембра 2023. године спречили судар два путничка воза и избегли трагедију у станици Земун.
Истим одликовањем награђен је и Роберт Острогонац, машиновођа који је 17. новембра 2023. године брзом реакцијом ублажио судар путничког и теретног воза у близини Оџака и избегао људске жртве.
Златном медаљом за ревносну службу за заслужне и изузетне резултате показане у обављању дужности и задатака у областима одбране и безбедности одликовани су припадници МУП Владимир Јанковић и Јовица Спајић.
Златном медаљом за заслуге одликован је Томислав Момировић, министар спољне и унутрашње трговине, за неуморне заслуге за Србију и њене грађане у привредној делатности, посебно у области трговине.
Момировић је допринео склапању уговора о слободној трговини са Кином, што се сматра огромном шансом и снагом Србије у будућности.
Златном медаљом за заслуге за изузетне заслуге и постигнуте резултате у привредним делатностима одликовани су извршни директор компаније Тојота Такаши Шимизу, директор Боша Србија Роман Стракош, породична фирма „Ауто Мирко“ Прокупље, прехрамбена индустрија „Будимка“ из Пожеге.
Златну медаљу за заслуге за постигнуте резултате у области музичке уметности одликовани су југословенска и српска певачица народне, изворне и новокомпоноване музике Зорица Брунцлик, хармоникаш Мирко Кодић, југословенска и српска хард рок и хеви метал музичка група из Ниша Кербер, копмозиторка, текстописац, диригент и оснивач дечијег хора „Чаролија“ и програмска директорка Дечијег културног центра Београд Леонтина Пат, као и интерпретаторке Српске изворне музике Марина Гобовић и Марија Гобовић.
Златном медаљом за заслуге одликовани су и Академско културно-уметничко друштво „Шпанац“ Универзитета у Београду за изузетне заслуге и постигнуте резултате у јавним и културним делатностима поводом 70 година постојања.
Истим признањем одликован је и градитељ виолина Јан Немчек за изузетне заслуге и постигнуте резултате у изради гудачких инструмената, као и вишедеценијски чувар споменика на брду Чегар код Ниша Селомир Марковић за изузетне заслуге и постигнуте резултате у очувању културног и исторског наслеђа Србије.
Златна медаља за заслуге додељена је Друштву за информатику Србије за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области информационих технологија поводом 50 година постојања, професорки српског језика и књижевности на универзитету Сорбона Блаженка Тривунчић, за изузетне заслуге и постигнуте резултате у промоцији српске културе и српског културног и историјског наслеђа у Француској, Јасмина Филић мајци дванаесторо деце из Крагујевца за изузетне заслуге и исказану животну храброст и упорност, пољопривредник из Јенице са Пештера Саладин Куртагић за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области сточарства.
Исто одличје додељено је и Снежани Паунић пољопривредница из Бадовинаца за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области пољопривреде и сточарства, Дејану Стошићу који већ дуги низ година организује вишедневне посете најбољих ученика из Републике Српске и Србије, за заслуге и постигнуте резултате у јавним и културним делатностима, Франсоа Горуелу, за изузетне заслуге и постигнуте резултате у хуманитарним делатностима, као и Зорану Јовановићу, за заслуге и постигнуте резултате на унапређењу положаја српске заједнице у Швајцарској.
Златна медаља за заслуге додељена је и историчару Српске дијаспоре, писцу, новинару и аутору 25 књига о Српском расејању Марку Лопушини за заслуге и постигнуте резултате у јавним делатностима.
Фото: Танјуг Раде Прелић