Србија

Јовановић: Циљ нам је да 2027. извоз ИКТ буде 10 милијарди евра

Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић изјавио је данас да је извоз ИКТ сектора Србије прошле године био око 3,5 милијарди евра и да је од 2012. порастао чак око 10 пута, али и да је циљ да 2027. године достигне 10 милијарди евра.

„Сектор ИКТ постао је најзначајнија извозна грана Србије са највећим суфицитом и најбржим растом са годишњом стопом већом од 20 одсто. Циљ нам је да наставимо са даљим растом и улагањима како бисмо од 2027. остварили извоз од 10 милијарди евра“, рекао је он на додели признања добитницима избора „Топ50 најбоље онлине ствари за 2023“.

Јовановић је додао да у Србији свакодневно расте потреба за новим кадровима у ИКТ сектору и нагласио да је од 2016. у нашој земљи удвостручен број запослених у овом сектору са 56.000 на око 110.000.

„Наш пут није био ни мало лак, али жеље и одлучност су превагнули и довели нас до позиције регионалног лидера. Улагали смо у инфраструктуру, развој електронске управе, у дигиталну трансформацију привреде, безбедност информационих система и података грађана, али и у реформу области образовања“, навео је он.

Према речима Јовановића, тренутно у Србији више од 2,1 милиона грађана користе на стотине различитих електронских услуга, приступајући порталу е-управа, али и многим другим државним порталима јединственим налогом и то са свог мобилног телефона.

Јовановић је подсетио да је прошле године усвојен Закон о електронским комуникацијама, као и да је успешно спроведена и реализација капиталног пројекта увођења широкопојасног интернета у руралним пределима, чиме ће, како је нагласио, у наредним годинама свако домаћинство у Србији и у најудаљенијим подручјима добити могућност коришћења брзог интернета.

„Циљ нам је да свим нашим грађанима буду доступне све услуге које се пружају путем интернета, јер тиме олакшавамо и унапређујемо живот и вас као пружаоца и грађана као крајњих корисника. То значи и додатни мотив за креативна и информативна решења, а самим тим и могућност веће финансијске добити“, рекао је он.

Министар је најавио и да ће до краја ове године у Београду код Мостарске петље бити отворен креативни центар Ложионица, место сусрета талената, иноватора, креативних младих људи, које ће бити јединствено у региону.

„Нова Ложионица ће постати главни мотор подстицања четврте индустријске револуције, доба креативности, иновација и знања“, нагласио је он.

Како је најавио, крајем фебруара би требало да крене и изградња иновациониог дистрикта у Крагујевцу у којем ће ИТ заједница моћи да се дружи и ради, а посебно место ће имати Национални центар за информацију и безбедност.

„Држава ће наставити да се труди да ствара услове какве немају други у осталим деловима света и зато пратите трендове, будите корак испред времена, јер у ери Четврте индустријске револуције, у којој се налазимо, има места за све, али само најбољи, способни да се брзо адаптирају, остају у врху“, рекао је Јовановић.

Он је честитао свим добитницима признања Топ50 и нагласио да је права част данас бити међу самом елитом у најпопуларнијем медију данашњице, људима који су, како је рекао, пример како се треба прилагођавати новим трендовима у ери нових технологија, јер је то једини начин да се дугорочно остане на тржишту конкурентан и са великим приликама пословања.

Јовановић је честитао и магазину ПЦ Пресс што деценијама постоји као једини специјализовани формат у онлине и штампаном издању који се, како је навео, стручно и темељно бави сектором ИКТ-а и кроз акцију Топ 50 промовише корисну и једину исправну употребу интернета.

Редакција ПЦ Пресс-а је ове године 27. пут организовала Топ50, који је једини званични избор најбољих сајтова, страница на друштвеним мрежама и апликација у Србији.

Најбоље онлине ствари проглашене су у категорији вести и медији, е Цоммерце, пословни и друштвени сервиси, образовање и култура, дом и породица, спорт и туризам, друштвене мреже и мобилне апликације, а додељене су и специјалне награде.

 

Фото: Танјуг Владимир Шпорчић