Нови Сад

Отворена изложба о адвокатима страдалим у НОВОСАДАСКОЈ РАЦИЈИ – “Када закон заћути”  

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присуствовао је у Културном центру града отварању документарне изложбе „Када закон заћути“: Заборављена сведочанства о страдању адвоката током јануарског Погрома 1942. године. Њу су заједнички реализовали Историјски архив Града Новог Сада, Архив Војводине и Културни центар Града Новог Сада, а Новосађани ће моћи да је погледају до средине наредног месеца, на Трибини младих, сваког дана од 9 ујутру до 21 час.

 

– Ова изложба је део културе сећања на трагичне моменте из историје Другог светског рата. Њој је прошле године у ово време, претходила још једна слична, рекао бих по општој тематици, која је тада говорила о страдању лекара током Погрома 1942. године. Према сведочењима из тог времена, окупатор је поред лекара, систематски приступио елиминацији и убијању свештеника, учитеља, политичара, трговаца и других категорија становништва који су спадали у интелектуалне елите друштва. Овога пута, тема изложбе јесте страдање уважених правника тог времена. Под симболичним називом „Када закон заћути“ аутори су покушали и успели, да нам путовањем кроз време приближе заборављена сведочанства о њиховом страдању. Поразна статистика говори да је у периоду од Бадњег дана до 28. јанура на простору Шајкашке, Новог Сада и Бечеја убијено чак 34 правника, а током рата, на подручју Војводине, убијено је укупно 132 адвоката и 57 адвокатских приправника. То су све ненадокнадиви губици за Србе, Јевреје и правничку струку, али и наш народ у целини – рекао је Милан Ђурић и позвао све грађане да дођу и погледају, али и да доживе и осете ту изложбу у Културном центру града.

 

Присутнима су се обратили и директор Архива Војводине Небојша Кузмановић, помоћник директора КЦНС Сунчица Марковић, као и директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев који је рекао да, према истраживању историчара, Погром није био насумично убијање већ смишљена политика физичке елиминације образованијих делова друштва.

 

– Ми као оганизатори ове изложбе, вођени том чињеницом, у континуитету радимо на индивидуализацији жртава јануарског погрома. Наредна изложба биће посвећена женама страдалим у Погрому 1942. године – рекао је Петар Ђурђев.

 

 

 

Related posts

Пријем истакнутог спортисте Војске Србије водника Ђура Борбеља

Новосадска ТВ

Без воде део Сремских Карловаца

Новосадска ТВ

Премијер Вучевић положио венац на новооткривени споменик Милунки Савић у Београду

Новосадска ТВ