Епископ ремезијански Стефан служио је данас у Београду у Цркви светог Марка, у име патријарха српског Порфирија, парастос поводом страдања Срба из Хрватске у војно-полициској операцији Олуја.
„Данас и јуче заједно са патријиархом и званичницима Србије и Републике Српске били смо на великој молитви која би била неутешна да нема небеског покровитеља“, поручио је владика Стефан и подсетио да је и сам био избеглица и да је у рату изгубио ближње.
Владика је подсетио да је српски народ страдао у свим ратовима и да је губио ближње.
„Све је то наша судбина и васкрсење“, рекао је он.
Како је нагласио, једино добро што можемо да учинимо за све страдале и прогнане у ратовима је да их помињемо и тако не дозоволимо да се заборави њихова жртва.
„Важно је да се боримо и за мир, и да јачамо јединство што ће показати да жртве нашег народа нису узалудне“, рекао је он.
Након парастоса чланови Удружење несталих и погинуллих „Суза“, заједно са председником Савеза Срба из региона Миодрагом Линтом, положили су венце и цвеће на споменик српским жртвама страдалим у ратовима на тлу бивше СФРЈ, који је постављен у Ташмајданском парку, у близини Цркве светог Марка, у којој се годинама служи помен страдалим Србима.
У изјави за Танјуг Линта је оценио као веома важно то што Србија на државном нивоу облежава Дан сећања на страдање и прогон крајишких Срба у злочиначкој акцији Олуја која, како је нагласио, представља завршни чин етничког чишћења Срба из Хрватске.
Линта је изразио жаљење што се дуго није неговала култура сећања на та страдања српског народа.
„Веома је важно и то што поред државне манифестације имамо низ других облежавања Дана сећања, што имамо парастос у Цркви Светог Марка, али и у низу других цркава широм Србије и Републике Српске“ рекао је Линта.
Једна од жена које су присустовале парастосу, Зорка Попов, рекла је за Танјуг да сваке године долази на помен страдалим и прогнаним у „Олуји“, јер јој је мајка Кордунашица.
„Избегличку колону сам доживела као нешто најневероватније у мом животу, у колони је био мој ујак који је дошао код нас на бициклу. Посећујем сваки помен српским жртвама у Цркви Светог Марка и увек сам ту за сваког са Кордуна који је некада био мој центар света“, навела је она.
„Кордун нам је ускраћен, доживљавали смо га као нешто своје, распусте сам проводила тамо, одузет је свима нама, не можемо да заборавимо нити да опростимо“, рекла је Попов и додала је да њен ујак није могао да преживи тај бол за Крајином, док се ујна са кћерком вратила на Кордун где живи и даље.
Фото:; Танјуг Јадранка Илић