Друштво

СВЕ УСЛУГЕ БАНКА ИНТЕСА ДОСТУПНЕ НА ТЕЛЕФОНУ: Пример сарадње јавне управе и привреде

Канцеларија за ИТ и еУправу Владе Србије и Банка Интеса представили су данас беспапирни процес у пословној мрежи банке и понуде на даљину са потписивањем документације квалификованим електронским потписом путем ЦонсентИД-а, а директор канцеларије Михаило Јовановић навео да су све услуге Банка Интесе од сада доступне путем мобилног телефона.

Истакао је да то показује сарадњу привреде и јавне управе каква није честа у нашем окружењу.

Реч је о потпуној дигитализацији процеса у пословној мрежи Банке Интеса, која омогућава преглед и потписивање документа без штампе путем Интеса Моби апликације или на таблету у експозитурама банке.

Јовановић је навео да је тој банци недостајао само један мали елемент – електронски потпис да у потпуности заокруже све своје услуге у дигиталном свету и да је канцеларија понудила свој производ ЦонсентИД-а, који грађанима омогућава да иду на портал електронске управе и потписују своја документа, а сада то могу да ураде и за потребе Банка Интеса.

Истичући да је Србија лидер у дигиталној трансформацији, Јовановић је додао да је поносан што у овом тренутку постоји више од 2,5 милиона регистрованих грађана на порталу еУправе.

„Са налогом на порталу електронске управе грађани могу да користе било коју услугу на било којем другом порталу“, указао је Јовановић.

Он је навео да је Банка Интеса била прва банка у Србији која се овим поводом јавила Канцеларији за ИТ и еУправу.

„Омогућили смо потпуно дигитално пословање и рад клијената банке са банком без обзира да ли одлазе у пословницу или то раде са свог телефона, али се ту нећемо зауставити. Направили смо договор да даље унапређујемо наше дигиталне апликације и алате како бисмо грађанима омогућили да што мање буду курири који иду од шалтера до шалтера и носе своје папире“, казао је Јовановић.

Према његовим релима, то ће омогућити да јавна управа, привреда и банкарски сектор раде што ефикасније, економичније и транспарентније.

„Истакао бих овај пример као јединствен пример сарадње јавне управе и привреде не само у Србији већ и у ширем региону. Позивам и остале банке да развијамо сличне услуге, али и све битне учеснике у нашој привреди“, рекао је Јовановић.

Председник Извршног одбора Банца Интеса Дарко Поповић истакао је да је 2025. година посебно важна јер обележавју 20 година пословања на тржишту Србије.

„У претходне две деценије представили смо различите производе и услуге за наше грађане и привреду, али смо пре свега били предводници индустрије у области иновација и дигитализације“, рекао је Поповић.

Он истиче да је Банка Интеса највећа банка у Србији, као и да су по имовини највеће привредно друштво које послује у Србији.

„Данас представљамо потпуну дигитализацију просеца у контексту беспапирног пословања. За наше клијенте то значи да уколико су били у експозитури или са нама раде на даљину, имају могућност да реализацију производа или услуге остваре у потпуности без иједног папира. Када дођете у банку, понуда и уговори биће представљени на таблету где ћете имати могућност да се упознате са свим детаљима, а затим ћете уговорну и сву пратећу документацију потписати путем вашег мобилног уређаја. Овај процес смо омогућили за оне којима експозитура није омиљени начин пословања са банком, него то раде на даљину“, рекао је Поповић.

Према његовим речима, корисници имају могућност да телефонским путем обаве разговор са саветником, док ће сву наведену потребну документацију добити у Интеса Моби апликацију коју ће моћи да потпишу дигиталним квалификованим електронским сертификатом.

„Уколико немате тај сертификарт можете га добити потпуно бесплатно путем наше мобилне аплиакције, такође без коришћења и једног папира. То је иновација коју смо захваљујући успешној сарадњи са канцеларијом увели пре две године“, навео је Поповић.

Канцеларија за ИТ и еУправу Владе Србије и Банка Интеса су 2023. године представиле беспапирни процес у пословној мрежи банке, омогућавајући клијентима да путем мобилних и електронских апликација банке користе квалификовани електронски потпис путем ЦонсентИД-а.

Ова иницијатива омогућава грађанима да дигитално издају параметре за активацију ЦонсентИД апликације, чиме постају еГрађани и могу приступити различитим државним порталима као што су еУправа, АПР, еЗдравље, Моја средња школа, Моја прва плата и есДневник.

Такође, корисници могу генерисати квалификовани електронски сертификат у клауду и користити га за електронско потписивање докумената без потребе за физичким присуством на шалтеру или инсталирањем додатног софтвера.

 

Фото: Танјуг, Раде Прелић