Не постоји савршен родитељ, али се свако труди да то буде и да деца добију најбољу верзију родитеља, а имајући у виду колико је то можда данас и тешко у модерном свету, где се деца васпитавају на интернету, заиста је некима прави изазов да избалансирају у свим сегментима живота.
У васпитању деце учествују и васпитачи у вртићима и учитељице у школи. Тако је једна васпитачица, Еми Паркинс из Кентакија, поставила снимак на Инстаграму у којем је изложила оно што сматра најважнијом ствари коју родитељи могу научити своју децу пре него што крену у вртић.
Можда ће вас изненадити сазнање да је Перкинс практично молила родитеље да постану бољи у томе да кажу „не“ својој деци.
– Реците свом детету ‘не’ као потпуну реченицу. Немојте их учити да им ‘не’ даје право да се свађају са вама јер ако не могу да кажем вашем детету ‘не’ и ако оно не поштује ‘не’, то значи да су практично необучљива – рекла је ова васпитачица.
Снимак је брзо привукао пажњу родитеља и има истине у томе – деца морају да знају да друштво није ‘без правила’ која их чине сигурнима и уче их како да се понашају са поштовањем како би наставили да функционишу глатко у друштву.
Став је изазвао много реакција
Међутим, било је и оних који су негодовали. Нису нужно сви тврдили да родитељи треба стално да говоре ‘да’ деци, већ да треба да прилагоде начин на који одговарају деци када постављају границе за њихово понашање.
– Нормално је постављати питања, посебно када имате само пет или шест година. Разумем да је вероватно фрустрирајуће морати да одговарате на ‘Зашто?’ или објашњавате своје ‘не’ 400 пута дневно, али то је једноставно део бити детета – био је један од коментара детета.
Уследио је и коментар другог корисника:
– Заиста се не могу не слагати с тим. Одвојити време да објаснимо наше ‘зашто’ није слабост. Протест детета није знак непоштовања. Могуће је поставити границу, а да истовремено будемо у комуникацији једно с другим. Ово је начин на који се граде односи и везе. Када одвојимо време да чујемо децу и стварно се трудимо да их разумемо, њихова способност да прихвате ‘не’ постаје јача – каже други пратилац ове васпитачице.
Један од коментара који је одјекнуо и скренуо пажњу на себе, јесте онај од маме која је учитељица првог разреда и има троје деце.
– Начин на који ово звучи подсећа на ‘зато што сам ја то рекао.’ Деца треба да буду поштована, али увек је боље ако разумеју разлог иза правила, него само послушност – написала је она.
Одговори показују како се стилови родитељства развијају. Људи који се противе овом снимку не изгледају као родитељи који сваком дечјем хиру говоре ‘да’ само да би избегли изливање беса или свађу.
Они делују као ангажовани и образовани родитељи који заправо виде вредност у томе да помогну детету да разуме ‘не’, чак и када објашњење захтева више енергије.
Заправо, чини се да родитељи данас размишљају дубље о свакодневним интеракцијама са децом и дугорочним последицама које долазе са нашим изборима речи.
Фото: Pexels