Друштво

ТЕРМИН СЕ МОЖЕ ЗАКАЗАТИ ИЛИ СЕ ЧЕКА У РЕДУ Гужве због пасоша пред почетак сезоне!

Ових дана стварају се редови испред полицијских станица у београдским општинама због издавања нових личних докумената пред сам почетак летње сезоне, а захтеви се могу предати непосредним доласком и по систему чекања у реду или се термин може заказати путем Портала е-Управа, рекла је за Танјуг Бранка Попадић, заменик начелника Управе за управне послове у Полицијској управи за Град Београд.

У Полицијској станици Нови Београд први слободан термин за подношење захтева за лична документа је 10. јун у 8 часова.

„На подручју ПУ за Град Београд захтеви за лична документа могу се предати у било којој од 17 полицијских станица и 10 полицијских испостава, без обзира на којој општини имају пријављено пребивалиште. Са почетком летње сезоне и коришћења годишњих одмора, почиње и повећано интересовање грађана за добијање личних докумената, а посебно путних исправа”, казала је она.

Према њеним речима, захтеви се могу предати непосредним доласком и по систему чекања у реду или се термин може заказати путем Портала е-Управе у осам градских полицијских станица.

„Наглашавам да Министарство унутрашњих послова предузима све мере и радње како би грађани на најлакши начин остварили право на лична документа. Из тог разлога је унапређен и систем е-заказивања, те грађани могу бирати свој термин у интервалу од 60 дана”, рекла је Попадић.

Како је навела, лична карта је обавезан документ и сви држављани Републике Србије старији од 16 година су дужни да поседују личну карту, а захтев за личну карту подноси се лично и уз захтев се подноси доказ о уплати прописане накнаде у износу од 1.154,80 динара креиране преко портала е-плати.

“Лична карта може да служи и као путна исправа и са личном картом може да се путује у Црну гору, БиХ, Македонију и Албанију”, рекла је Попадић.

Кад је реч о захтеву за издавање пасоша, рекла је да се тај захтев подноси лично и да се уз њега прилазе важећа лична карта и доказ о уплати прописане накнаде у износу од 3.600 динара и стара путна исправа уколико је грађани поседују.

„Уколико је путна исправа изгубљена, грађани одмах по сазнању о нестанку морају да пријаве нестанак у Одељењу за путне исправе у згради СИВ-3, уз прилагање републичке административне таксе у износу од 1.090 динара”, рекла је Попадић.

Она је објаснила да захтев за издавање пасоша за малолетну децу подносе оба родитеља, и уз захтев прилажу важеће личне карте и доказ о уплати у износу од 3.600 динара.

„Уколико један родитељ није у могућности да лично буде присутан у полицијској станици приликом предаје захтева, потребно је да своју сагласност овери код надлежног органа – нотара”, рекла је Попадић.

Нагласила је да се сагласност за издавање пасоша може дати и путем Портала е-Управе и у том случају је потребно да родитељ који је присутан у полицијској станици приликом предаје захтева за малолетно дете полицијском службенику да само податак о броју под којим је дата сагласност.

“Путна исправа се по редовном поступку издаје у року од пет до седам радних дана. Путна исправа се може издати и по хитном поступку, прилагањем писаног доказа о хитности или уколико грађанин не поседује доказ хитности, уплатом таксе у износу од 5.000 динара прописане Уредбом о врстама услуга које пружа МУП и висини такси за пружене услуге”, навела је Попадић.

 

Related posts

ВЕЛИКО ОЛАКШАЊЕ ЗА ПУТНИКЕ ! Аутоматско очитавање пасоша на аеродрому „Никола Тесла“ од 1. новембра

Новосадска ТВ

СУСЕДИ НУДЕ ЗЛАТНЕ ВИЗЕ Имате три опције за добијање њиховог пасоша

Ivona

Носиоци СРПСКИХ ПАСОША на КиМ од данас БЕЗ ВИЗА у земље ЕУ

Новосадска ТВ