Србија тежи да уђе у Европску унију не као земља која очајнички тражи подршку, већ као поуздан партнер спреман да допринесе заједничкој будућности, изјавила је данас председница Скупштине Србије Ана Брнабић на Конференцији председника парламената ЕУ у Будимпешти.
Она је у име Скупштине Србије на панелу “Приближавање гласачима – регионализам у Европи и очување културног идентитета Европе” одржаном у оквиру конференције још једном потврдила спремност да се гради та заједничка будућност.
Истичући да кластери нису само административне категорије већ путоказ, Брнабић је навела да се Кластер 3 о конкурентности и инклузивном расту не односи само на економију, већ и на то како изградити друштво у коме вреди остати.
“У складу са узастопним позитивним оценама Европске комисије очекујемо отварање овог кластера у блиској будуц́ности и користим ову прилику да вас замолим за помоц́ и подршку”, рекла је Брнабић.
Када је реч о кластеру 4 – Зелена агенда и одрживо повезивање, председница парламента је навела да то није “само енергија”, вец́ и визија одрживог развоја.
“Зелена агенда није само еколошка политика, то је морални избор у свету који остављамо будуц́им генерацијама”, навела је Брнабић.
Она је додала да се будуц́ност Европе мора обликовати не само у центрима за доношење одлука као што су Брисел или Стразбур, вец́ и на местима где европске вредности живе у свакодневном животу грађана.
Председница Скупштине Србије је на панелу чија је тема била приближавање бирачима, регионализација и очување културног идентитета, рекла да у времену када су изазови све сложенији од безбедности и миграција, од климатских промена до дигиталне трансформације, грађани с правом очекују да им се одлуке приближе, да имају утицај, да се чују и да буду укључени.
Она је оценила да, истовремено, у време друштвених мрежа, поверење у демократске институције, као и способност да се направи разлика између истине и лажних вести такође представљају јединствен изазов.
Брнабић је навела да је јачање регионалних институција један од начина да се премости јаз између грађана и власти и оценила да оснаживање региона не слаби национално јединство, већ га јача поверењем и одговорношћу.
“Последњих година притисци на демократски легитимитет, очигледни у растуц́ој апатији бирача и политичкој фрагментацији, само су појачали хитност јачања локалне и регионалне управе”, навела је Брнабић.
Она је указала да се у Србији радило на преношењу надлежности на локалне самоуправе, као и на повец́ању њихових надлежности кроз континуирану обуку и образовање.
“Много смо уложили у дигиталне јавне услуге како бисмо повец́али транспарентност и олакшали учешц́е грађана на сваком нивоу, од општинског до националног”, нагласила је Брнабић и додала да кроз такве напоре може да се изгради поверење у демократске процесе.
Брнабић је указала и на важност очувања културног идентитета који, како је навела, има кључну улогу у нашим односима.
“У Србији се крец́емо у сопственој различитости, било етничкој, верској или регионалној и радимо на очувању мањинских језика, посебно у Војводини. Такође, препознајемо и значај партнерства са нашим суседима”, рекла је Брнабић и истакла одличну сарадњу Србије и Мађарске у регионалним развојним иницијативама.
Она је истакла да је Србија у потпуности посвец́ена вредностима и принципима Европске уније.
“Као земља кандидат, дубоко смо ангажовани у реформама које су не само неопходне за приступање ЕУ, вец́ су и виталне за стабилност и напредак нашег сопственог друштва. Они су од виталног значаја за наш народ”, рекла је председница Скупштине Србије.
Брнабић: Низ значајних састанака у Будимпешти, Мецола рекла да ће ускоро посетити Србију
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је данас у Будимпешти да је током Конференције председника парламената ЕУ имала низ значајних састанака и навела да се састала и са председницом Европског парламента Робертом Мецолом, која јој је рекла да ће ускоро посетити Србију.
„Сутра очекујемо посету председника Европског савета Антонија Коште, она је рекла да ће након Коште и она посетити Србију и то је добра вест за наше европске интеграције“, рекла је Брнабић у изјави медијима у Будимпешти.
Она је истакла да је имала добар састанак и са председником Парламентарне скупштине Савета Европе Теодоросом Рузопулосом и указала да је тај сусрет важан за Србију због лобирања да тзв. Косово не постане члан Савета Европе.
„Он је из Грчке па разуме и све детаље и сву проблематику тога. Јако добро познаје ситуацију на Косову и Метохији и зна колико су обесправљени и Срби и други неалбанци на Косову и Метохији, али посебно Срби и поред њих такође Роми“, навела је Брнабић.
Она је додала да Рузопулос разуме ситуацију и разуме зашто би било каква позитивна одлука о пријему тзв. Косова у Савет Европе била апсолутно неприхватљива и лоша одлука,. али да је за Србију важно да се на сваком састанку о томе поново прича и да се изнесу сви пдоаци о томе како Срби живе на Косову и Метохији и колико су обесправљени под привременим институцијама које води Аљбин Курти.
Брнабић је навела да је имала добар састанак и са председницом Представничког дома Кипра Анитом Деметрији и нагласила да је Кипар „100 одсто“ уз Србију.
„Они су рекли да шта год да се деси, колико год да неко крши међународна права, Кипар ће остати поуздан партнер Србије, никада неће признати ту лажну државу и увек ће држати страну Србије у свим европским институцијама, па тако и у Парламентарној скупштини Савета Европе“, рекла је Брнабић.
Навела је да се састала и са председником Сената Италије Лоренцом Фантаном, са којим је разговарала о њиховој подршци отварању кластера три за Србију.
Брнабић је рекла да је важно што је Србија учествовала на конференцији у Будимпешти и додала да је на скупу било могуће уочити велике разлике у ставовима између Мађарске и званичних представника Европске уније.
„Било ми је занимљиво да разговарам и са мађарским званичницима, и наравно нашим пријатељима Виктором Орбаном, премијером Мађарске, о нашој даљој сарадњи, па и парламентарној сарадњи“, додала је Брнабић.
Фото: Танјуг/ Народна скупштина Мађарске