Први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали започеће данас радну посету Вашингтону, где ће учествовати на пролећном заседању Међународног монетарног фонда (ММФ) и Групације Светске банке.
Пролећни састанак ММФ-а и Светске банке почео је у понедељак, 21. априла и трајаће до суботе, 26. априла.
Скуп у Вашингтону окупља гувернере централних банака, министре финансија, чланове парламената, руководиоце приватног сектора, представнике организација цивилног друштва и академике како би разговарали о питањима од глобалног значаја.
Првог дана боравка у Вашингтону, потпредседник владе ће имати састанке са три међународне рејтинг агенције „Стандард анд Поор΄с“, „Моодy΄с“ и „Фитцх Ратингс“, као и са замеником генералног диркетора ММФ-а Бо Лијем и потпредседницом Светске банке за Европу и Централну Азију Антонелом Басани, најавило је Министарство финансија.
Током боравка у Вашингтону, министар Мали ће присуствовати и састанку Конституенце, а у петак ће се састати са инвеститорима, где ће представити потенцијале Републике Србије за даља улагања.
Први потпредседник Владе Србије ће се последњег дана посете Вашингтону састати са шефом мисије ММФ-а за Србију Доналом Мекгетигеном и директором Сектора за Европу у ММФ-у Алфредом Камером, наведено је у саопштењу министарства.
Делегацију Србије на скупу ММФ-а и СБ предводиће и гувернерка Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић, која је и гувернер Србије у ММФ-у.
Представници Србије ће и током овогодишњег пролећног заседања имати низ билатералних сусрета са високим представницима ових међународних институција са којима ће разговарати о актуелним програмима сарадње као и о питањима од значаја за макроекономску и финансијску стабилност у условима повећане глобалне неизвесности и брзих промена.
У Вашингтону ће бити одржани и састанци Међународног монетарног и финансијског комитета и Заједничког комитета за развој, саветодавних органа ММФ-а и Групације Светске банке.
Главне теме биће глобални изазови као што су успоравање економског раста, дужничке кризе, климатске промене и трговинске тензије.
Дискутоваће се и о светској економској перспективи, искорењивању сиромаштва, економском развоју и ефикасности помоћи, а неке од тема биће и запошљавање, структурне промене и родна равноправност на тржиштима рада.